RUSIJA KAO POLITIČKI AZIL

U Rusiji najpoznatiji azilanti na svijetu – Assad, Janukovič i Snowden

People celebrate after Syrian rebels announced that they had ousted President Bashar al-Assad, in Majdal Shams
SHIR TOREM/REUTERS
10.12.2024.
u 21:56

Kremlj govori kako je sami Vladimir Putin odobrio Assadu zahtjev za azil, no da se zasad ne planira sastati s njim

Nakon što je bivši sirijski predsjednik Bashar al-Assad pobjegao u Rusiju, ta je zemlja sada domaćin trolistu možda i najpoznatijih političkih azilanata na svijetu – američkom zviždaču i bjeguncu Edwardu Snowdenu, bivšem čelniku Ukrajine Viktoru Janukoviču i Assadu.

Assad je dao ostavku na mjesto čelnika sirijske države i pobjegao je u Rusiju, koja mu je dala politički azil zbog "humanitarnih razloga". Glasnogovornik ruskog predsjednika Vladimira Putina Dmitrij Peskov rekao je jučer kako je sami ruski predsjednik odobrio Assadu zahtjev za azil.

– Naravno, takva odluka ne može biti donesena bez šefa države. Bila je to njegova odluka – rekao je Peskov i pritom dodao da novinarima "nema što reći o tomu gdje se Assad sada nalazi". Dodao je i kako Putin trenutačno u svom rasporedu nema planova o sastajanju s bivšim čelnikom Sirije.

Neko se vrijeme u nedjelju špekuliralo gdje se Assad nalazi, a zatim je Rusija rekla da je ona pružila politički azil njemu i njegovoj obitelji. Još 2016. Putin je natuknuo kako bi mogao dati azil Assadu bude li mu trebao. Osam godina kasnije ruski čelnik ispunio je svoje obećanje prema svom savezniku.

Zanimljivo, u veljači 2014. Assad je rekao kako on nikada neće dijeliti sudbinu Janukoviča, odnosno kako ga neće srušiti na ulici. Bivši ruski premijer Sergej Stepašin rekao je kako je Assad preko njega poslao poruku ruskom čelniku. – Recite Vladimiru Vladimiroviču da ja nisam Janukovič, ja ne idem nikamo – rekao je tada Assad, no situacija se naglo promijenila u posljednjih nekoliko dana i tjedana. Danas Assada uspoređuju upravo s bivšim čelnikom Ukrajine.

Janukovič je prebjegao iz Ukrajine u Rusiju u veljači 2014., i to u trenutku kada je još obavljao dužnost predsjednika Ukrajine, ustvrdivši da mu je život u opasnosti jer ga žele ubiti politički radikali okupljeni u proeuropskom prosvjedu. Parlament ga je brzo opozvao i imenovao novu vlast. Rusija je ukrajinskom čelniku pružila dom, a istodobno je njegov odlazak iz Ukrajine i uspon nove vlasti okarakterizirala kao "državni udar" protiv legalne Janukovičeve vlasti u Kijevu te je to iskoristila kao glavni motiv za ilegalnu aneksiju Krima. Početkom rata u Ukrajini 2022. Janukovič je viđen u Minsku te se nagađalo da bi ga Rusija, u slučaju osvajanja Kijeva, do kojeg na kraju nije došlo, htjela ponovno postaviti kao predsjednika Ukrajine. U ožujku 2022. Volodimira Zelenskog pozvao je da "zaustavi krvoproliće" iako je rat pokrenuo Putin u čijoj zemlji Janukovič živi.

Zviždač koji je radio za američku špijunsku agenciju Edward Snowden pak najprije je dobio azil u Rusiji 2013., u koju je pobjegao nakon što je otkrio klasificirane dokumente, a zatim je dobio i rusko državljanstvo. U hrvatskom susjedstvu najpoznatiji sličan slučaj bio je politički azil koji je 2018. bivši makedonski premijer Nikola Gruevski dobio u Mađarskoj. Kod kuće je bio osuđen zbog korupcije pa je pobjegao u Budimpeštu.

FOTO Pogled u zloglasne sirijske zatvore: 'Zbog mučenja neki više ne znaju ni svoje ime'

People celebrate after Syrian rebels announced that they had ousted President Bashar al-Assad, in Majdal Shams
1/22

Komentara 3

Avatar kozorog
kozorog
08:33 11.12.2024.

najpoznatiji zbog toga što ih traže na zapadu, nigdje drugdje. što su napravili? a što je sa silnim rusima, kinezima, koje njihove države traže, a azil su im dali englezi, amerikanci, francuzi..? ti nisu poznati? zbilja? kako prolaze zviždači na zapadu vidite iz primjera kako se postupa sa snowdenom i assangeom, ali i mnogim drugima. dal je itko odgovarao, bio kažnjen, zbog ono što su assange i snowden objavili svijetu? nije. teška kaznena djela, sustavno se radili ratni zločini diljem svijeta, lažirali podatci, pentagon ne može objasniti na što je potrošeno 1500 mlrd dolara. u afganistanu se milijarde platile za izgradnju kojekakvih zgrada, cesta i mostova, bez da su zbilja izgrađeni, čak oni koji su potpisivali da jer sve odrađeno nikad nisu ni bili na tim lokacijama. ovo što su ovi nesretnici objavili je samo vrh sante leda. zbog čega nama mediji ruse i kineze na nos nabijaju? zbog čega nema ništa o korupciji na zapadu? vama je normalno da mi kupujemo vojnu tehniku kao da smo došli na tržnicu kupiti kilu luka i 12 jaja?! da jedna granata sad košta 1,500-2,500 dolara? prije godinu i pol najviše 150 dolara. kako su nas preveslali. odite u dućan. badava vam 2.000 eura plaća, kad naturalno možete kupiti manje nego kad vam je gazda davao 6.500 kuna.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije