U 57 godini života u Sarajevu je preminuo kardiokrirurg Ognjen Šimić. Prema riječima njegova odvjetnika Nikice Gržića, Šimić je preminuo od infarkta u zatvorskoj jedinici na Igmanu koja je otvorenog tipa gdje je liječnik izdržavao kaznu. Županijski sud u Sarajevu kaznio je Ćimića zatvorskom kaznom od dvije i pol godine zatvora i oduzimanjem liječničke licence. Prošloga lipnja otišao je na izdržavanje kazne u KPZ Sarajevo, u zatvorsku jedinicu na Igmanu. Odvjetnik Gržić je također kazao kako ga je vijest o Šimićevoj smrti zatekla obtirom da je u petak namjeravao predati molbu za njegovo pomilovanje jer je već odslužio polovicu kazne .
U kolovozu 2008. godine riječka sutkinja Ika Šarić poznatog je riječkog kardiokirurga Ognjena Šimića nepravomoćno osudila na devet godina zatvora, no presudu Šimić nije čuo - na njeno izricanje nije došao jer je u to vrijeme već bio pobjegao u Sarajevo. Da će tako učiniti nagađalo se posljednjih dana postupka, a Šimić, premda je uporno tvrdio da je žrtva zahtjeva EU koja od Hrvatske traži da se obračuna s korupcijom, a tvrdnje svjedoka o davanju novca za operacije, kao i optužujuće iskaze kolega liječnika nazivao lažima , ipak je procijenio da ne stoji dobro i da mu slijedi optužujuća presuda pa je nestao iz Rijeke.
Da će u rodnom Sarajevu biti siguran i da neće biti izručen Hrvatskoj jamčilo mu je tada dvojno državljanstvo o kojem u sudskom spisu nije bilo traga. Ključni je svjedok u njegovu slučaju bila Ljerka Krajnović, poznata rukometašica, koja je kao pouzdanik snimila "pregovore" sa Šimićem o operaciji svoga oca. Osuđen je za osamnaest slučajeva primanja mita u iznosu od oko dva milijuna kuna , a optuzbe o pranju novca su odbačene. Kasnije je Vrhovni sud potvrđujući Šimićevu krivnju za sve te slučajeve kaznu umanjio na pet godina, a istu je odluku potvrdio i Ustavni sud. U međuvrmenu potpisan je sporazum između Hrvatske i BiH o izručivanju bjegunaca i izdržavanju kazne pa je Šimić zatražio da kaznu odsluži u BiH. U dva navrata suđeno mu je pred Županijskim sudom u Sarajevu i oba je puta osuđen na dvije i pol godine zatvora, a tu je presudu potvrdio i Vrhovni sud Federacije BiH.
Prije nekoliko mjeseci u Sarajevu je preminuo i njegov otac, poznati ginekolog i član Akademije nauka i znanosti BiH Srećko Šimić koji je cijelo vrijeme suđenja u Rijeci bio uz sina i pružao mu podršku, Inače, do odlaska na izdržavanje kazne Šimić je objavio knjigu "Osuđenik sa srcem u rukama" u kojoj iz svog kuta donio ispovjest o skandalu koji je potresao hrvatsku javnost. Knjiga je u Rijeci bila čitano štivo, i među liječnicima i u pravosudnim krugovima, iako to mnogi nisu naglas htjeli priznati.
...otužno,vrhunski kardiokirurg...u Rijeci nema tko operirati srce...,ali ga je Riječko pravosuđe osudilo na drakonski način... ...sramotno...zbog privatnih amoniziteta ovaj liječnik je ovako tragično završio...