Žrtve nasilja

U sisačkoj sigurnoj kući ostali bez grijanja i nemaju dovoljno hrane

nasilje
Arhiva VL
15.03.2011.
u 13:05

- Poslali smo molbu trgovačkim centrima, no odazvao se samo jedan. Svaka donacija u hrani dobro bi nam došla, kaže voditeljica Lahorka Zec

Spas od obiteljskog nasilja u sisačkoj je sigurnoj kući lani potražilo 30 djece i 25 žena, što je čak 16 osoba više nego godinu dana ranije.
Tajno sklonište, koje u Sisačko-moslavačkoj županiji djeluje od 2008. godine, trenutačno je prepuno, a u njemu se nalazi i desetero djece. To više zabrinjava sve veći nedostatak novca za režije, hranu i ostale potrepštine u kući. Kriza je ove zime dosegnula vrhunac.

Djelatnici volontiraju

– Situacija je takva da trenutačno nema grijanja. Koristimo električne grijalice jer nemamo novca za kupnju lož ulja ili plina. Također, poslali smo dopis svim trgovačkim centrima na našem području s molbom da nam doniraju hranu, no od svih odazvao se samo jedan - Gavrilović. U jako smo teškoj situaciji, ali kuću nećemo zatvoriti nego idemo dalje u borbu. Stoga apeliram na sve koji mogu pomoći žrtvama, najviše djeci trenutačno smještenoj u kući. Svaka donacija u hrani dobro će nam doći – rekla nam je voditeljica Lahorka Zec. Stručne djelatnice, odvjetnica, psihologinja i ostali zaposlenici isključivo volontiraju.

Novac se brzo istopio

Centar za žene Adela lani je s Ministarstvom obitelji potpisao ugovor o financiranju 30 posto potreba tajnog skloništa, u iznosu od 318.000 kuna, koje za ovu godinu još čekaju. Ostale dvije trećine trebali bi u jednakim omjerima pokrivati Grad Sisak i Sisačko-moslavačka županija, čime bi normalan rad skloništa i uvjeta u njemu bio osiguran. No, sredstava u proračunima za tu se namjenu nije našlo. Naime, lani je izdvojeno 50.000 županijskog i 94.000 kuna gradskog novca. U vrijeme krize zadnju su pomoć dobili od UNHCR-a prije nekoliko mjeseci. Pomogli su im novcem za grijanje i hranu, no i on se istopio. Odvajanjem za žrtve obiteljskog nasilja u akciji Rotary kluba sudjelovali su i Siščani. No, situacija u kući teža je nego ikad.

Podsjetimo, lani više nisu imali ni 300 kuna za mjesečni iznos kruha, pa su morali raskinuti ugovor s dobavljačem. Minus na računu stvorile su neplaćene režije te sve slabiji priljev novca iz državnih i lokalnih institucija. Za rad skloništa, savjetovališta i SOS telefona 888-888 godišnji su troškovi više od milijun kuna! Svi koji žele pomoći mogu to učiniti na broj žiroračuna 2407000-1188022864 u OTP banci.

Komentara 4

NT
ntblzg
13:32 15.03.2011.

Svaki od županičinih \"savjetnika\" i sama županica svaki mjesec po 1000 kn i eto novaca za sigurnu kuću. Najviše žena ubijaju u Sisačko - moslavačkoj županiji, županice i savjetnici.

TN
tamo-neka
18:02 15.03.2011.

...hmmm...kad su p.... i koncertni ured važniji od života ljudi...

MA
maxrudolf
09:54 16.03.2011.

Triba provijeriti kako se trose te donacije. Ima slucajeva kada OSOBE KOJE VODE dorovoljne organizacije kao Karitas, kamione dovezu u svoja sela - ili mijesta. Tamo najprije podille najbolje SVOJIMA DOBRO-STOJECIM NAJBLIZIMA, KOJI SA TRAKTORIMA ODVOZE STVARI. Onima kojima trbaba NEOSTANE NISTA. Nitko ne kontrolira ta drustva. Ovi be sve mogli dobiti od Karitasa, zasto su nesposobni oni koji to vode???

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije