Prije dvadesetak dana svijet je obilježio stotu obljetnicu Prvog svjetskog rata. Iste te 2018. godine po svršetku rata, točnije prvog dana mjeseca prosinca, nastala je prva država Južnih Slavena - Kraljevstvo Srba, Hrvata i Slovenaca.
U povodu toga u emisiji Večernji TV-a razgovarali smo sa Željkom Krušeljem, povjesničarom, analitičarom i docentom na Sveučilištu Sjever.
– To je jedan jako komplicirani proces koji je bio uvjetovan nizom političkih razloga, okruženjem, situacijom u kojoj smo se nalazili kao južnoslavenske zemlje. Zanimljivo, u cijeloj toj priči je često i u suprotnosti s nekakvim uvjerenjem koje postoji u hrvatskoj javnosti jer su neke stvari zadnjih desetljeća zbog promijenjenih okolnosti i krvavog raspada jugoslavenske države ili zanemarivane ili su tumačene na jedan način koji povijesno ipak nije održiv. Jugoslavenska država je nastala kao zbog spleta povijesnih okolnosti. Prvi svjetski rat doveo je do raspada nekoliko carstava, između ostaloga i Habsburške monarhije, odnosno Austro-ugarske u završnoj njenoj fazi. Bez toga bilo bi nemoguće da se bilo što dogodi. Taj dramatični raspad Austro-ugarske je bio povod, osnova i idealna prilika da se realiziraju ideje o zajedništvu južnoslavenskih naroda – rekao je i dodao:
– Jugoslavenska ideja je začeta negdje sredinom 19. stoljeća. Već krajem 19. stoljeća je puno toga rečeno i napisano, puno toga se pojavilo na političkoj sceni i interesantno je da je u središtu te jugoslavenske ideje bila Hrvatska. Zato što je položaj Hrvatske u Austro-ugarskoj bio takav da su se tražila rješenja kako izaći iz toga i kako dobiti svoj suverenitet.
Jugoslavija kraljevska je propala kada su na Jelačić placu poubijali domobrane u prosincu 1918-te,republikanska je propala u beogradskoj skupštini 1928.-me, a komunistička na Bleiburgu 1945_te, a Velika Sebija je propala 1989-te na mitingu na Gazimestanu. A Hrvatska je rođena u Domovinskom ratu.