Muka podstanarska

U trinaest godina s koferom i dvoje djece selili se trinaest puta

'01.07.2010., Bjelovar - Obitelj Uzarevic iz Bjelovara zivi u derutnom stanu, te od Grada trazi novi smjestaj Photo: Damir Spehar/PIXSELL'
'Damir Spehar/PIXSELL'
01.07.2010.
u 16:50

Nezaposlenost i neimaština, dovela je obitelj pred zid. Više ne mogu plaćati skupo podstanarstvo, te sve nade polažu u stambenu listu prioriteta

U životima četveročlane obitelji Mladena Užarevića iz Bjelovara, brojka 13 ima višestruko značenje. Pred toliko su se godina, naime, Mladen i njegova supruga Pavla uselili u svoj prvi podstanarski stan, što su do danas ponovili 13 puta.

Izigrano obećanje

Jedan od razloga njihova višegodišnja podstanarska egzodusa zasigurno je i nikad neostvarena prigoda gospođe Pavle, da nakon višegodišnje skrbi o starom i nemoćnom rođaku, nakon njegove smrti naslijedi kuću, što joj je bio obećao čak i darovnim ugovorom.

- Kako sam imala dokaz o nasljedstvu, nisam se mogla upisati na gradsku listu za socijalne stanove. No kada je sudskim putem bivša supruga starca o kojemu sam brinula uspjela pobiti darovni ugovor, izgubili smo svaku nadu da ćemo ikada imati vlastiti krov nad glavom - kaže Pavla.

Na stalna seljakanja s dvojicom sinova i ono malo stvari što imaju, tjerala ih je i teška neimaština jer su oboje u 13 godina mahom nezaposleni, a Mladen u svojoj radnoj knjižici ima tek nekoliko godina radnog staža.

Socijalna pomoć

Obitelj se i danas prehranjuje nadničarskim zaradama, pri čemu ocu priskaču u pomoć i sinovi, premda je mlađem Franji tek 15 godina. No zato je stariji Benjamin upravo završio pekarski zanat i to sa samim peticama, pa će dobije li posao, obitelji biti malo lakše. Kako im je darovni ugovor o nasljedstvu bio omča oko vrata i za dobivanje socijalne pomoći, na redovitih 1750 kuna stekli su pravo tek ove godine. Kada su Užarevići mogli "papirnato" dokazati da osim sebe i djece, doista nemaju ništa, stekli su uvjete i za gradsku socijalnu listu čekanja na stan. Pavla kaže kako su mjerodavni obećali da će učiniti sve ne bi li im osigurali kakav krov nad glavom. Ovoj bi obitelji to značilo novi život, posebice zbog zanemarivih troškova stanovanja.

- Bez obzira što smo do sada živjeli u stanovima najniže kategorije, često i bez pitke vode, ne računajući režije, stanarinu smo plaćali kao da živimo u najluksuznijem stanu. No sada to više nismo u stanju plaćati - kaže Pavla. Stoga su Užarevići spremni na bilo kakvu ponudu, a spremni su otići i na selo, daleko od grada.

U mjerodavnom gradskom odjelu u tijeku je formiranje lista prioriteta za socijalne stanove. No, na popisu je već 70-ak imena, za svega šest stanova uređenih za useljenje. Četiri su stana u objektu na Đurđevačkoj cesti, te dva u Bedemu ljubavi. No, Grad kani još neke prostore preurediti za socijalne stanove.

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije