Završile su dvije godine nestalnog članstva naše zemlje u Vijeću sigurnosti UN. Jeste li zadovoljni?
Svakako da smo zadovoljni jer smo u ove dvije godine pokazali da Hrvatska može na najprofesionalniji način preuzeti svoj dio odgovornosti za očuvanje globalnog mira i sigurnosti u svijetu. Zadovoljni smo jer smo aktivnostima vezanim za naš dio svijeta dali konkretan doprinos jačanju stabilnosti naše regije. Zadovoljni smo jer smo pokazali da možemo formulirati i dosljedno provoditi politiku u svim kriznim žarištima. Napokon, takve smo pohvalne ocjene dobili i od svih predstavnika svih država u UN-u.
Kad se ovakva prigoda može ponoviti?
Hrvatska pripada, prema podjeli koja je ustanovljena još 1945., istočnoeuropskoj skupini unutar sustava UN-a. Prema sadašnjem ustroju, nestalna članica iz naše skupine bira se svake druge godine. Kako naša skupina ima 23 države, nije realno da Hrvatska u kratkom razdoblju bude nestalnom članicom VS-a. Stoga smo najavili svoju kandidaturu za razdoblje 2030./31.
Koliko je Hrvatska iskoristila svoju šansu u VS?
Sveukupno gledajući, šansa je dobro iskorištena. Hrvatska je prepoznata kao zemlja koja može dati svoj ozbiljan doprinos radu VS-a koji je izuzetno kompleksan. Istaknuo bih naše jednomjesečno predsjedanje u prosincu 2008., u mjesecu koji je bio izuzetno zahtjevan. Za predsjedanje smo dobili nepodijeljene pohvale. Ugled koji je Hrvatska time stekla vrlo je važan unutar UN-a, ali i u bilateralnim odnosima s drugim državama. Također, dodatno jača našu poziciju pristupa EU i nove članice NATO-a. Kad je riječ o predsjedanju Protuterorističkim odborom, taj je posao također obavljen na najvišoj profesionalnoj razini. Tijekom predsjedanja Odborom Hrvatska je morala biti nepristrana i neutralna te pokazati visoku razinu diplomatske umješnosti održavanjem redovitih prijateljskih kontakata sa svim članicama i uzimanjem u obzir različitih stajališta radi postizanja kompromisa. Ovo će iskustvo zacijelo pozitivno utjecati na ugled naše diplomacije. Ističem kako uspješno predsjedanje ne bi bilo moguće da naša zemlja nije uspostavila učinkovite nacionalne mjere protiv terorizma.
Koliko ima istine u komentarima da su nesvrstani nezadovoljni našim radom u VS-u?
Hrvatska je izabrana u VS glasovima mnogih država, među kojima su većina bile članice pokreta nesvrstanih. U svojem radu u VS-u Hrvatska je upravo bila prepoznatljiva po zauzimanju uravnoteženih stajališta o različitim osjetljivim pitanjima. Jasno, ne možete se uvijek sa svima složiti, niti se mogu svi s vama, ali su i te zemlje prepoznavale i hrvatsku poziciju kao odgovornu, utemeljenu i uravnoteženu, bez priklanjanja krajnostima, a u sklopu svoje europske pozicije i orijentacije. Dakle, ne možemo se složiti s ocjenom da su nesvrstani bili nezadovoljni našim radom.
Hrvatska je diplomacija na East Riveru, svi se slažu, mnogo naučila u dvije godine pa neki od diplomata danas sjede u različitim odborima UN-a.
Hrvatski su diplomati i prije bili birani u različite odbore i druga tijela UN-a, a sada to može biti i intenzivirano. Imati svoje predstavnike u različitim tijelima nije samo pitanje prestiža nego i raspolaganja informacijama, utjecaja, kontakata itd.
Kada će glavni tajnik Ban Ki-moon posjetiti našu zemlju?
S glavnim su tajnikom uspostavljeni izvanredni odnosi. No on u pravilu posjećuje krizna žarišta ili dolazi na velike međunarodne skupove globalnog značenja. Bude li se pružila prigoda organizacijom kakva važnog skupa odgovarajućeg sadržaja, jasno da će glavni tajnik biti rado viđen gost.
da nije bilo Mesicá i njegovih \"antifasista\",..sigurno bi imali bolji rejting u Svitu...