Dolazak u metropolu najavili su još u veljači, prošli tjedan među sobom dogovorili točan sat i lokaciju pa se jučer “spontano okupili” u Vukovarskoj.
S više od osamsto vozila taksisti su zauzeli potez od Savske do Lisinskog, na vjetrobrane postavili parole protiv Ubera, ali o prosvjedu nisu htjeli puno govoriti. Razlog je jednostavan, objasnili su, oko 1200 taksista iz čitave Hrvatske u Zagreb uopće nije došlo “prosvjedovati”, već se “okupiti i upozoriti”.
Legalne načine smo iscrpili
Od “prosvjeda” su se ogradili i zato što ga policiji nisu prijavili, ali su zato djelatnicima MUP-a od ranog jutra objašnjavali kako samo žele svima dati do znanja da u nelojalnoj konkurenciji više ne mogu raditi. I dali su do znanja svima, pogotovo onima koji su zbog blokirana dva od tri traka u jednoj od najprometnijih gradskih ulica jučer kasnili na posao. Trubili su u koloni iznervirani Zagrepčani cijelog dana, dok su taksisti vrijeme kratili razgovarajući u hladu ispred Ministarstva gospodarstva, u okolnim kafićima ili na klupicama u parku, a kasnije i na dekicama uz sendviče i poneku jumbo pizzu. Prevalili su dalek put pa su morali doći pripremljeni, rekli su nam vozači iz Dubrovnika, koji su prije pola godine posljednji put snizili cijene prijevoza. I to poprilično, objasnili su.
– Start je 12 kuna, a svaki kilometar šest. Od doba kad se samo kretanje vozila s mjesta naplaćivalo 40 kuna daleko smo dogurali. Teško nam je jer jeftiniji jednostavno ne možemo biti. Ako još spustimo cijene, nakon što državi platimo sva davanja, nećemo imati za život – objasnili su taksisti iz Dubrovnika pa dodali kako njihovi kolege iz čitave Hrvatske, osim s cijenama, konkuretni nastoje biti i s novim tehnologijama. Baš kao i za Uber, istaknuli su, aplikacije sad postoje za dozivanje gotovo svih taksija i potpuno su besplatne. Trude se, kazali su taksisti, zaraditi svoj kruh pa će s prosvjedima nastaviti dok god se Uber ne ukine.
– Nakon dvije godine nefunkcioniranja pravne države ne možemo napraviti ništa više od ovoga kako bismo izrazili nezadovojstvo državnim institucijama koje ne provode svoje zakone – rekao je Božo Miletić, predsjednik Sekcije autotaksi prijevoznika Hrvatske obrtničke komore, dok je predsjednik HOK-a Dragutin Ranogajec istaknuo da stoji uz taksiste “jer rade legalno i poštuju zakone”. A sve zakonite načine za borbu taksisti su sad iscrpili, rekao je Ranogajec pa zatražio od Vlade da pokrene mehanizme i “zabrani platformu preko koje se potiče nelegalni rad na crno i sprečava dotok novca u državni proračun”.
Imamo 100.000 korisnika
– Konstatirali smo da je korištenje prijevoza putem Ubera protivno važećim propisima u Hrvatskoj – rekao je jučer na sjednici Vlade premijer Andrej Plenković, pa dodao kako je dosad provedeno 170 inspekcijskih nadzora Ubera, izrečene novčane kazne u iznosu od 5,2 milijuna kuna, 11 vozila je zaplijenjeno, a na prekršajnim sudovima izrečeno je 19 prvostupanjskih presuda. Izmjene i dopune Zakona o prijevozu u cestovnom prometu u pripremi su, kazao je premijer, a u međuvremenu pozvao na podnošenje tužbi sve one koji smatraju da se zbog korištenja Uberove aplikacije krše njihova prava. Plenkovićeva poruka nije zadovoljila taksiste u prosvjedu koji su rekli da od svojih zahtjeva ne odustaju, a osim blokade Zagreba, razmišljaju i o blokadi autocesta prema moru. Iz Ubera su poručili kako blokade ne prikazuju sliku Hrvatske kakvu strani gosti žele zapamtiti, a dodali su i kako njihove usluge ovdje koristi više od sto tisuća ljudi.
ako se ne prilagodite, nećete vi na ulice, nego na cestu...