Projekt UNITED

Učenici Tehničke škole i prirodoslovne gimnazije Ruđera Boškovića iz Osijeka oživjeli sjećanje na Otti Berger

Foto: Tehnička škola i prirodoslovna gimnazija Ruđera Boškovića Osijek
1/4
06.11.2024.
u 13:36

U sklopu projekta učenici istražuju manje poznate događaje iz svojih lokalnih zajednica povezane s Holokaustom i na kreativan način predstavljaju svoje nalaze koristeći umjetnost i performans kao alate za izražavanje

Otilija (Otti) Berger, rođena u malenom Zmajevcu u Baranji, bila je jedna od rijetkih hrvatskih studentica prestižne škole Bauhaus, koja je oblikovala modernu umjetnost i dizajn. Njezini se radovi čuvaju u muzeju Bauhausa u Berlinu, a u njezinoj domovini malo se o njoj zna. Bauhaus, najpoznatija umjetnička škola u povijesti, zalagala se za socijalne jednakosti, nestanak klasa i slobodnu ljubav. Pripadalo joj je, koliko je poznato, troje studenata iz Hrvatske. Među njima je bila Otilija Berger.

Tragična sudbina

Rođena u židovskoj obitelji, Otti je unatoč gubitku sluha ostvarila zavidnu karijeru kao dizajnerica tekstila. Polazila je Umjetničku školu za gospođe i djevojke u Beču i Umjetničku akademiju u Zagrebu, a potom školu Bauhaus u Dessau, gdje su joj predavali i Vasilije Kandinski, Paul Klee te László Moholy-Nagy. Vodila je tkalačku radionicu od 1931. do 1932. pod vodstvom Lilly Reich. Eksperimentirala je s novim materijalima, mješavinom sintetskih vlakana i celofana. Vrlo uspješno surađivala je s brojnim tekstilnim tvornicama u Njemačkoj, Nizozemskoj i Švicarskoj, koje su proizvodile tekstil po njezinim dizajnerskim i inventivnim rješenjima s oznakom o.b. – Otti Berger. Od 1932. bila je samostalna dizajnerica u Berlinu. Bila je jedina dizajnerica iz Bauhausa koja je u to vrijeme zatražila i uspjela dobiti zaštitu patenta za svoj tekstil. Zbog svog židovskog podrijetla bila je prisiljena zatvoriti tvrtku jer je 1936. dobila zabranu rada. Nakon što joj je zabranjen umjetnički rad, neko je vrijeme živjela u Londonu. Vratila se 1938. u Zmajevac, gdje joj je živjela obitelj. Nažalost, uhićena je u travnju 1944. u svom rodnom mjestu i deportirana u Auschwitz, gdje je njezin život tragično prekinut. Imala je samo 46 godina.

Učenici Tehničke škole i prirodoslovne gimnazije Ruđera Boškovića iz Osijeka u sklopu međunarodnog projekta "UNITED – Understand, Inform, Think, Educate", u prijevodu – razumjeti, informirati, razmisliti, educirati, oživljavaju sjećanje na Otti Berger i njezino bogato naslijeđe. Istraživanjem njezina života i rada učenici su kreirali koreodramu "Otti", koju su pod mentorstvom profesora Igora Grubišića predstavili kao umjetnički prikaz njezina života i stradanja. Koreodrama je umjetnički žanr koji kombinira koreografiju i dramu, sa snažnim naglaskom na izražavanje emocija kroz pokret i ples. Učenici i nastavnici imali su priliku doživjeti spoj vizualne umjetnosti, pokreta i narativa na jedinstven način.

POVEZANI ČLANCI:

– Njezina je priča duboko odjeknula među učenicima. Upoznali su osobu iz svoje lokalne zajednice koja je živjela nevjerojatan život i, unatoč tragičnom kraju, ostavila snažan trag u svijetu umjetnosti. Nažalost, o Otti se još uvijek malo zna, iako je njezin rad izuzetno značajan – ističe Ozana Vignjević, koordinatorica projekta i profesorica u školi.

Projekt "UNITED" pokrenut je početkom prošle godine, a financiran je sredstvima iz CERV programa EU. Riječ je o međusektorskoj suradnji javnih institucija, OCD-a i obrazovnih institucija koji uključuje stručnjake za židovsku povijest i obrazovanje iz Hrvatske, Italije, Slovenije i Poljske. Cilj je uključiti mlade u kulturu sjećanja te ih osnažiti da budu svjesni i djeluju kao odgovor na antisemitizam danas. Nositelj je projekta Nansen Dijalog Centar, a partneri su osječka Tehnička i prirodoslovna gimnazija Ruđer Bošković, zatim I.I.S. Ferraris Fermi iz Italije, Sinagoga Maribor iz Slovenije te WICES iz Poljske. U sklopu projekta učenici istražuju manje poznate događaje iz svojih lokalnih zajednica povezane s Holokaustom i na kreativan način predstavljaju svoje nalaze koristeći umjetnost i performans kao alate za izražavanje. Središnji je cilj projekta povezivanje mladih s lokalnom poviješću i promicanje kritičkog razmišljanja o društvenim problemima današnjice, uključujući govor mržnje, koji je, potpomognut društvenim mrežama, postao sve prisutniji. Osim toga, projekt promiče vrijednosti EU i podiže građanske kompetencije učenika.

Borba protiv netolerancije

– Stvaranjem mreže učenika iz Hrvatske, Poljske i Italije koji će analizirati istražena lokalna događanja dobit će se uvid u to koliko su povezani jedni s drugima, a u širem europskom kontekstu, projekt će podići njihovu svijest o našoj zajedničkoj povijesti i vrijednostima. Na taj način UNITED ne samo da osvještava mlade o povijesti nego ih potiče na aktivnu ulogu u borbi protiv netolerancije i nepravde – kaže profesorica Vignjević.

Projekt završava krajem 2024. godine, a posljednja aktivnost bit će održana u Mariboru, gdje će se održati završna konferencija i prezentacija rezultata. Na toj završnoj konferenciji bit će prikazana istraživanja učenika, uključujući umjetničke performanse i izložbe. Osim toga, projektni tim radi na izradi vodiča "Kako".

– Riječ je o preporukama za borbu protiv govora mržnje, koji će biti namijenjen nastavnicima, učenicima i široj zajednici. Ovaj vodič pružit će praktične smjernice za prepoznavanje i suzbijanje govora mržnje u školama i na društvenim mrežama, a namjera je da se koristi kao alat u obrazovnom sustavu diljem Europe. Projekt tako ne samo da osvještava mlade o važnosti povijesnog sjećanja nego ih i oprema alatima za borbu protiv modernih oblika netolerancije. Završna konferencija u Mariboru bit će kruna našeg dvogodišnjeg rada – naglašava naša sugovornica. Učenici su sudjelujući u ovom projektu, zaključuje ona, ne samo stekli znanja nego i vještine koje će ih osnažiti da se suoče s izazovima današnjeg društva.

>> FOTO Karijera mu je krenula uz 'tatin poguranac', zarađivao milijarde i doživio bankrote: Dječak plavih očiju opet je prvi čovjek SAD-a

1/79

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije