Kao što su i najavili, u Udruzi Franak naveliko se spremaju na novu kolektivnu tužbu protiv banaka zbog povećanja kamatnih stopa korisnicima kredita s valutnom klauzulom u euru. Na poziv dužnicima da im se jave radi podizanje tužbe, u samo nekoliko dana s njima je kontaktiralo oko 400 korisnika kredita.
Prevareni su
– Dovoljno nam je da dobijemo dva ili tri kvalitetna svjedoka za svaku banku da podignemo tužbu. Kvalitetna znači da imaju problem i potkrepljuju ga dokumentacijom o povećanju kamate – poručuje Goran Aleksić, koordinator pravnog tima Udruge Franak.Uz ugovor o kreditu, dužnici im trebaju priložiti i obavijest banke o povećanju kamatne stope, što smatraju jednostranim aktom banke, na koji druga ugovorna strana nema utjecaja. Nakon proučavanja dokumentacije koju im donose dužnici, sljedeći im je korak sklapanje novog ugovora s “Potrošačem”, a tek potom zajednička tužba. Mogućnost tužbe imaju oni koji su kredit podigli prije 1. siječnja 2010. – Dužnici u eurima još nisu svjesni da su prevareni. Ako je kamata po kojoj otplaćuju kredit veća od početne, njihov se ugovor krši – poručuje Aleksić.To je, slikovito objašnjava, kao da se kupi automobil za 100.000 kuna i s prodavačem dogovori plaćanje u 100 rata po 1000 kuna. Da počnu pristizati rate na iznose veće od 1000 kuna, kupac bi se itekako pobunio.
Nisu se bunili kad su padale
– Ljudi ne shvaćaju da je kamatna stopa cijena za proizvod koji su kupili od banke. A kupili su kredit – revoltiran je pravnik.U ovom slučaju, kaže, nebitno je koliko je dužnicima rasla rata, slučajevi su međusobno jako različiti; presudno je načelo jednostrane promjene ugovora.Bankari se, kažu, na najave neće očitovati. No, direktor Hrvatske udruge banaka Zoran Bohaček smatra ih neosnovanima i ističe da su se kamatne stope u Hrvatskoj dosad mijenjale po aktualnim zakonima, što je potvrdila sudska praksa u Hrvatskoj, ali i slične u EU.– Kamate su se mijenjale ili promjenom skupa parametara s kojima se usklađuju ili prema internim metodologijama banaka koje bi potvrdio HNB. Promjenjiva je kamata legalna. I u Njemačkoj je donesena sudska presuda da je dopuštena njezina primjena sve dok se ne zlorabi, a ako se to dogodi, primjenjuju se pravni lijekovi – kaže čelnik HUB-a te dodaje i da u razdobljima rasta kamata bankama nisu rasli kamatni prihodi, što se može vidjeti iz HNB-ovih tablica. – U 11 godina, sedam su godina kamate padale i tad nitko nije postavljao pitanja, dvije godine su rasle i dvije stagnirale – izračunao je Bohaček.O istim su se problemima europski sudovi izjašnjavali različito.
>> Nova tužba: Udruga Franak poziva dužnike da se jave radi svjedočenja
Zamisli ti izjave revoltiranog pravnika ."Kupili smo kredit !?" E,pa sad cete da kupite sudske troskove,a i kupite nazad sve sto ste prodali.