Ugovor farmaceutske kuće AstraZeneca i Velike Britanije oko kupnje cjepiva protiv koronavirusa u ključnom navodu isti je kao ugovor te kuće s Europskom komisijom.
U oba govora kaže se kako će AstraZeneca napraviti "najveći mogući napor" da proizvede i isporuči cjepivo, što je bio glavni argument AstraZenecina napada na Europsku komisiju, odnosno točka na kojoj su šefovi te kompanije bazirali opravdanje za kašnjenje isporuke.
Također, u ugovoru se kaže da cjepivo može stići u Veliku Britaniju i iz europskih proizvodnih pogona, baš kao što i u europskom ugovoru kažu da se Europa može snabdijevati iz pogona u Velikog Britaniji. No dok je u Britaniju isporuka cjepiva išla neometano, za EU se ona naglo smanjila za 60 posto.
Europska komisija bila je pod udarom zbog, kako se tvrdilo, nemuštog sastavljanja ugovora koji je rezultirao smanjenjem isporuke u sve europske zemlje. Međutim, ugovor s Velikom Britanijom otkriva drugu sliku i prema njemu nije bilo razloga da se proizvođač odnosi prema Britaniji imalo drukčije nego prema EU.
Što sve znamo o britanskom novom soju koronavirusa koji je zabilježen i u Hrvatskoj
pa šta ta Englaska izlaskom iz Eu nije trebala propasti kao i Rusija kada je dobila sankcije ?