Kada je Matija Đurin iz baranjske Batine već pomislio da neće dobiti ni lipe zbog pretrpljene štete od poplava, na račun mu je “sjelo” oko 140.000 kuna. On je tek jedan od crnih rekordera u općini Draž. Vodeće mjesto na top-ljestvici “potopljenih” ovdje je pripalo Belju s 1,1 milijuna kuna isplaćene odštete.
– Neki su se već i oprostili od toga da će dobiti novac, a on nam je stigao prije Božića. Oštećenima je to bio baš lijep blagdanski dar – priznaje Stipan Šašlin, načelnik Općine Draž u Baranji na čiji je račun proslijeđeno državnih 4,9 milijuna dok im je ukupna šteta procijenjena na tek nešto manje od 20 milijuna kuna. Batinarac Matija uspjet će samo djelomično pokrpati ono što mu je odnijela prošlogodišnja poplava. Kada na papir stavi svoju računicu, to nije ni blizu onoga koliko je uložio od sjemena do zaštite.
– Moglo je ispasti i gore! – tješi se Matija.
Kroz svojih stotinu i nešto hektara obradivih površina umjesto traktorom i kombajnom, prošloga je proljeća prolazio samo - čamcem. Šteta koja ga je pogodila najveća mu je do sada.
– Zadovoljan sam, ipak, s onim što sam dobio. Mali je to, ali važan poticaj da se čovjek opet pokrene – priznaje poljoprivrednik.
Na račun pretrpljenih šteta lani se u blagajnu Osječko-baranjske županije slilo 116,8 milijuna kuna dok je ukupna šteta procijenjena na čak 510,07 milijuna kuna. Dok je na popisu gradova najviše pretrpjelo Đakovo koje je prijavilo čak 32,9 milijuna kuna, na popisu općina vode Kneževi Vinogradi sa 30,07 milijuna kuna.
– Na račune korisnika isplaćeno je 23,68 posto novca od ukupno procijenjene štete – zaključila je Silva Wendling, pročelnica Upravnog odjela za poljoprivredu.