Institut za oceanografiju i ribarstvo u Splitu objavio je kako su ribari jučer ulovili vatrenjaču kod Korčule, opasnu ribu koja je relativno nedavno stigla u Sredozemlje. Objavljene su i fotografije ove ribe, a Institut je predložio i nekoliko mjera kojima bi se mogle smanjiti negativne posljedice koje ova vrsta potencijalno može prouzročiti.
– Invazija vatrenjače na Jadran se nastavlja – objavili su s Instituta na Facebooku pa objasnili njene karakteristike.
Naime, riječ je o ribi Pterois miles, indo-pacifičkoj vrsti poznatoj po šteti koju stvara lokalnim ekosustavima. Ova riba hrani se autohtonim ribljim vrstama, a na lošem je glasu jer se velikom brzinom širi po Sredozemlju.
– Sve su bodlje na tijelu otrovne te se kod uboda javlja izuzetno jaka bol, a mogući su i ozbiljniji simptomi pa se u slučaju uboda preporučuje posjet liječniku. Iz tog razloga ovoj ribi treba pristupiti s oprezom, a posebice u slučaju ulova tijekom ribolova. Srećom, kao što je slučaj i kod ostalih jadranskih riba s otrovnim bodljama, otrov je termolabilan, što znači da se može neutralizirati toplinom (najbolje držati ubodeno mjesto neposredno nakon uboda u vodi temperature 40-45°C u trajanju 30 do 90 min pazeći da ne dođe do opeklina) – objasnili su s Instituta.
POVEZANI ČLANCI:
Također se navodi kako je vatrenjača prvi put u Jadranu zabilježena 2019. godine, a najdalje je došla do Visa 2021.
– S obzirom na dinamiku njena širenja te trendove širenja toploljubnih vrsta povezanih sa zatopljenjem mora, može se očekivati da će se pojavljivati sve češće. Ove godine zabilježena je nekoliko puta na području južnog Jadrana, a jučer je ulovljena i na Korčuli, blizu Račišća. Zahvaljujemo ribolovcu Luki Srziću što nas je obavijestio o svom ulovu – objavili su.
Institut je također naveo i mjere koje se mogu poduzeti kako bi se otklonili svi rizici koji dolaze s pri rukovanju s vatrenjačom.
– Prije svega vodite računa o vlastitoj sigurnosti te oprezno rukujte s njom ako dođe do slučajnog ili namjernog ulova. S obzirom na to da se radi o teritorijalnoj vrsti, u slučaju značajnijeg povećanja populacije, ciljani izlov može biti učinkovita mjera kontrole populacije na područjima veće brojnosti. Također, smanjenje antropogenog pritiska na morski ekosustav može povećati njegovu otpornost na štetne učinke invazivnih vrsta. U slučaju vatrenjače, hobotnica i neke vrste kirnji predstavljaju za sada jedine poznate predatore u Sredozemnom moru te očuvanje njihovih populacija može pridonijeti kontroli njene populacije – zaključili su sa Instituta te pozvali sve građane koji ih uoče da da ih obavijeste.
>> VIDEO Pelješki most im je donio nove goste, a cijene apartmana su im 60-80 eura
Loviti i izvoziti ako je jestiva. Isto i sa skakavcima. Biznis, navalite mladi. U egzotičnim destinacijama to traže.