10.800 NOVIH MOBITELA

Đuro Lubura: Vladina nabava mobitela nije sporna, povoljna je

Foto: Shuttershock
1/2
20.12.2017.
u 09:18

U Središnjem državnom uredu za središnju javnu nabavu kažu da je riječ o okvirnom sporazumu koji će donijeti uštede

Središnji državni ured za središnju javnu nabavu pokrenuo je postupak javne nabave telekomunikacijskih usluga, mobitela i modema za 614 državnih institucija, a procijenjena je vrijednost te nabave 52,5 milijuna kuna, odnosno oko 65 milijuna kuna s PDV-om.

Postupak je pokrenut s ciljem sklapanja okvirnog sporazuma na razdoblje od dvije godine. Ukupno je predviđena nabava 10.800 mobilnih uređaja, koji su podijeljeni u tri skupine. Tako će najskuplje mobitele, proizvedene 2017., dobiti Vlada, ministarstva, Ured predsjednice..., dok će, primjerice, općinska državna odvjetništva i županijski sudovi imati pravo na mobitele proizvedene 2016. i ove godine, no prema specifikacijama ti pametni telefoni nisu u rangu najskupljih kao u slučaju prve skupine.

Aktualni sporazum istječe

Za razne agencije, zavode, centre za socijalnu skrb ne traže se pametni telefoni, nego obični mobiteli. U Središnjem državnom uredu kažu da su od korisnika dobili podatke o njihovim okvirnim potrebama u sljedeće dvije godine pa će oni na temelju okvirnog sporazuma sklapati pojedinačne ugovore o javnoj nabavi, a sukladno stvarnim potrebama i osiguranim financijskim sredstvima. Ističu da aktualni okvirni sporazum za iste usluge koji je sklopljen 2015. istječe 31. prosinca ove godine. On je ugovoren za manje institucija nego što će biti u slučaju novog okvirnog sporazuma, a njegova je ugovorena vrijednost bila 44 milijuna kuna, dok je procijenjena vrijednost iznosila 47 milijuna kuna.

Ovo su najbolje fotografije Pixsellovih fotoreportera koje su obilježile 2017.:

1/59

U Središnjem uredu očekuju i da će za novi sporazum na nadmetanju postići nižu cijenu od procijenjene te da će i samom količinom predmeta nabave ostvariti uštede. Isto tako ističu da prvi put rade okvirni sporazum koji nije obvezujući pa tako korisnici neće morati naručiti usluge i uređaje za koje su iskazali potrebu. Inače, u 614 institucija na koje će se odnositi ovaj okvirni sporazum radi oko 112.000 ljudi.  

Naručuju po potrebi

Sudski vještak za telekomunikacije Đuro Lubura kaže da su iskazane količine u ovoj nabavi maksimalne jer pojedina tijela i ustanove samostalno naručuju prema potrebama, no najviše u okviru ugovorenog u postupku javne nabave.

– Ovim je postupkom obuhvaćeno baš sve – tu su Vlada i ministarstva, agencije, zavodi, škole, fakulteti, muzeji, starački i dječji domovi, sudovi, državna odvjetništva, nacionalni parkovi – napominje Lubura.

Pogledajte i video 5 najboljih mobitela 2017.:

Komentara 10

Avatar messerschmidt
messerschmidt
11:38 20.12.2017.

U Srbiji su takovo pravo na mobitele ukinuli, uz obrazloženje da se radi o dobro plaćenim dužnosnicima koji si mogu iz svoje plaće priuštiti takve aparate.

AN
antonelić
09:28 20.12.2017.

ovi naši uhljebi nemilice troše svaku slobodnu lipu ...

MA
marco75
12:31 20.12.2017.

Može ih biti stid i sram, đubrad jedna za bolesnu djecu osnivaju povjerenstva jedu g..na.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije