Zagrebački Ured za razvoj Ujedinjenih naroda na natječaju za sustav pametnog mjerenja za javne ustanove u Hrvatskoj odabrao je ponudu od 1,73 milijuna kuna, a odbio gotovo milijun kuna nižu!
Tvrtka Exteh, čija ponuda od 897.300 kuna nije prihvaćena, zato je cijeli slučaj prijavila središnjici Ujedinjenih naroda u New Yorku, ali i USKOK-u, Agenciji za zaštitu tržišnog natjecanja te Državnoj komisiji za kontrolu javne nabave.
Nije prvi put
Direktor Exteha Anto Tomas kaže da je natječaj za ugradnju sustava pametnog mjerenja u javnim zgradama na 15 lokacija diljem Hrvatske bio objavljen samo na stranicama hrvatskog UNDP-a. Na natječaj su pristigle četiri ponude – tvrtka Montelektro ponudila je 1,9 milijuna kuna, Elektrovat 1,8 milijuna kuna, Enel ATM 1,7 milijuna kuna, a Exteh 897 tisuća kuna. Nekoliko dana nakon otvaranja ponuda, Extehu iz UNDP-a stiže pismena obavijest da nisu dobili posao, ali bez ikakva obrazloženja.
Tomas je zatim, slijedeći internu proceduru UNDP-a, krenuo u akciju traženja razloga zašto nisu dobili posao. Iz zagrebačkog UNDP-a prigovorili su mu, kaže, da, primjerice, nije naveo imaju li "routeri" koje je on ponudio antenu i napajanje. To su, kaže Tomas, apsolutno suludi prigovori jer se podrazumijeva da routeri imaju antenu i napajanje.
– Razlozi koje navode predstavnici UNDP-a pokazuju nedovoljno poznavanje opreme koja se traži u natječaju, neprihvaćanje referenci s hrvatskim proizvodima i zanemarivanje činjenica i zahtjeva koji su navedeni u natječajnoj dokumentaciji te odbacivanje proizvoda koji su već ugrađeni na prošlogodišnjem identičnom natječaju – objašnjava Tomas. On nadalje prigovara UNDP-u na netransparentnosti natječaja te smatra da su se pri njegovoj provedbi morale poštovati odredbe Zakona o javnoj nabavi jer je većina novca za taj projekt došla iz hrvatskog Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost. Takav način raspisivanja natječaja ureda UNDP-a u Hrvatskoj i većinskog financiranja projekata hrvatskog fonda traje, kaže, već godinama.
Sumnju na transparentnost UNDP-ova natječaja baca i podatak o prošlogodišnjem istom takvom natječaju, ali za 22 lokacije, za što je odabrana ponuda od oko 300.000 dolara, što je, upozorava Tomas, manji iznos nego za ovogodišnjih 15 lokacija.
Žalbu s cijelom dokumentacijom poslao je u ured nabave UNDP-a u New York. Žalba je poslana 19. rujna i još nije dobio nikakav odgovor.
– Zbog iskustva u javnom nadmetanju, često smo prelazili preko nesuvislih prigovora i razloga, ali zbog netransparentnog pristupa natječaju osoblja UNDP-a odlučili smo ići do kraja. Ogorčeni smo i razočarani time kako jedna međunarodna organizacija poput UN-a raspolaže našim novcem – razočaran je Tomas.
Oprečni odgovori
U Fondu za zaštitu okoliša potvrdili su nam da su oni u navedenom projektu sudjelovali sa 1,7 milijuna kuna, odnosno gotovo u cjelokupnom iznosu. O razlozima zašto se pri tome ne provodi hrvatski Zakon o javnoj nabavi kažu da je ugovorom između Fonda, UNDP-a i Ministarstva gospodarstva određeno da se provodi procedura UNDP-a! U UNDP-u, pak, tvrde da je na natječaju odabrana najniža ponuda koja je zadovoljavala tehničke uvjete natječaja.
– Ponuda tvrtke Exteh u pet točaka nije zadovoljila tehničke uvjete, što je potvrdio neovisni međunarodni konzultant – kažu u UNDP-u. Dodaju da se UNDP pri procesu nabave vodi isključivo pravilnikom o nabavi koji se primjenjuje u svim zemljama u kojima UNDP djeluje. Tvrde i da su na dva spomenuta natječaja bile različite cijene jer tehnički zahtjevi nisu isti zbog specifičnosti objekata.
O netko je lupio minus, vidim razumije se u problematiku. i sigurno zna što je Best Value for Money, i troškovi održavanja i ostali elementi koji se razmatraju i 100% sam siguran da bi isti iz prve odabrao ponudu koja je 50% jeftinija od drugih. HALO, tenderska metoda kupovine najjeftinijeg je stvar DAVNE prošlosti i to kod nas, iole bolji djelatnik nabave na zapadu takvu ponudu niti ne gleda.