Nacionalni stožer civilne zaštite danas je održao konferenciju za medije na kojoj je izvijestio o aktualnoj epidemiološkoj situaciji u Hrvatskoj. Članovi Stožera osvrnuli su se na cijepljenje, platformu "Cijepise" te su produljene mjere na nacionalnoj razini.
– U posljednja 24 sata zabilježeno je 2007 novih slučajeva zaraze virusom SARS-CoV-2 te je broj aktivnih slučajeva u Hrvatskoj danas ukupno 14.507. Među njima je 2237 pacijenata na bolničkom liječenju, od toga su na respiratoru 253 pacijenta. Preminula je 41 osoba. Od 25. veljače 2020., kada je zabilježen prvi slučaj zaraze u Hrvatskoj, do danas su ukupno zabilježene 332.183 osobe zaražene novim koronavirusom, od kojih je 7081 preminula, ukupno se oporavilo 310.595 osoba, od toga 2337 u posljednja 24 sata. U samoizolaciji je trenutačno 33.938 osoba. Do danas je ukupno testirano 1,804.187 osoba, od toga 9282 u posljednja 24 sata. Zaključno s 29. travnjem utrošeno je 872.726 doza, a cijepljeno je 682.757 osoba. Prvom dozom cijepljeno je 490.230 osoba, dok je drugom dozom cijepljeno 189.969 osoba. Za 2558 osoba nema podataka kojom dozom su cijepljene, izvijestio je Stožer.
Ravnateljica Klinike za infektivne bolesti "Dr. Fran Mihaljević" Alemka Markotić uvodno se osvrnula na jučerašnju znanstvenu platformu Europske komisije.
– Prati se trotjedni pad broja oboljelih, no još uvijek se smatra da je previsok broj oboljelih na dnevnoj bazi. Ako gledamo na kruženje varijanti virusa, više od 90 posto dokazanih slučajeva u Europi je britanski soj – navela je te se osvrnula na varijantu virusa koja kruži Indijom.
– Za sada je sedam europskih zemalja identificiralo bolesnike oboljele od tog soja. Odobrena cjepiva štite i od te varijante – naglašava. Davor Božinović izvijestio je o novim odlukama Stožera.
– Iako je epidemiološka situacija nešto povoljnija, to ne znači da se možemo opustiti – naveo je te istaknuo kako je Stožer produljio do 15. svibnja primjenu mjera vezanih uz okupljanja, rad trgovina, javni prijevoz i ograničenje prelaska graničnih prijelaza. U odluci o mjerama za prelazak granice, bilo je nekoliko, kako Božinović navodi, tehničkih izmjena. Objasnio je kako osobe koje dolaze u Hrvatsku iz EU ili schengenskog prostora s brzim antigenskim testom više neće morati ponoviti testiranje ako ostaju dulje od 10 dana. Osim produljenja mjera na nacionalnoj, Stožer je donio šest novih odluka na regionalnoj razini.
Platforma "Cijepise"
Ministar zdravstva Vili Beroš istaknuo je kako je platforma u "pravom radu" te kako su preko nje naručeni građani koji će se cijepiti u ponedjeljak i utorak u Zagrebu.
Naglasio je kako platforma funkcionira, no da do problema dolazi kada podaci nisu adekvatno upisani.
– Ponovit ću svim cjepiteljima da moraju adekvatno unositi cijepljene osobe – naveo je.
– Platforma služi za bilježenje interesa građana za cijepljenje. Nama je cilj doći do onih koji nisu iskazali interes. Mi smo pred najvažnijim zadatkom, a to je doseći adekvatnu razinu procjepljivanja – rekao je govoreći o evidencijama koje liječnici opće medicine moraju sastaviti.
– Što se tiče uloge primarnih liječnika, njihov trud je velik i nevjerojatan i ja im zahvaljujem, kao i bolničkim liječnicima. Jedino zajedničkim naporom možemo dosegnuti ciljeve. Žao mi je što je netko preopterećen, molim za još jedan mali ''support'' i pomoć da dođemo do svih koji nisu iskazali interes za cijepljenje.
– U ovom trenutku, nismo razmišljali o uvođenju radne obveze. To je krajnja opcija. Međutim, izdana je uputa o mjeri potrebe sudjelovanja djelatnika u ovom važnom procesu. Lokalni koordinatori imaju ili će napraviti raspored za peti i šesti mjesec – zaključio je Beroš.
Preporuke za izbore
– U ovom trenutku naše epidemiološke situacije ne bi bilo primjereno da se na skupove pozivaju izvođači ili da se dijeli hrana i piće. Smatramo da su izbori važni i da se trebaju održati, ali pod primjerenim epidemiološkim okvirom – naveo je Krunoslav Capak.
Beroš o optužbama
– Dana 25. veljače imali smo prvi slučaj zaraze, 11. ožujka donio sam odluku o proglašenju epidemije. Od prvog dana pravovremenu smo komunikaciju stavili kao imperativ. Svakodnevno smo, nekada i dva puta dnevno, imali konferencije. Dodatno se pokušalo preko web-stranica komunicirati, no to je uzrokovalo česte šumove. Snalazili smo se kako smo znali. Stoga se javila potreba da se žurno uspostavi središnje mjesto – naveo je te rekao kako je domena "koronavirus.hr" propuštena. Agencija koja ju je ranije otkupila, ponudila ju je te, navodi Beroš, i osigurala žurnu uspostavu stranice.
– Mi smo na temelju traženja zakonitog rješenja u izvanrednim okolnostima pribavili mišljenje od nadležnog Ministarstva gospodarstva. Zatražili smo mišljenje o izuzeću od procesa javne nabave – rekao je te pročitao rješenje Ministarstva u kojem stoji kako smatraju da se izuzeće može primijeniti.
– To nije bila obična stranica. Riječ je i o žurnoj uspostavi pratećih društvenih mreža i tehničkom održavanju. Agencija je 6,5 mjeseci svaki dan pratila stanje mjesečnih i dnevnih analiza, objavljivala sadržaj, odgovarala na upite građana. Svakodnevno su komunicirali sa Stožerom, ministarstvima i svim ključnim institucijama. Agencija je bila servis za građane – ustvrdio je.
Cijepljenje
– Donijeli smo odluku da se osobe koje su preboljele COVID-19 trebaju cijepiti samo s jednom dozom cjepiva, ne više s dvije. Sada ima dovoljno znanstvenih podataka da druga doza cjepiva nakon preboljenja bolesti ne pridonosi razini imunosti i antitijela. Ako osoba nakon primanja prve doze cjepiva u međuvremenu oboli od bolesti, što se događa, u tom slučaju ta osoba treba primiti drugu dozu toga istoga cjepiva tri do šest mjeseci nakon preboljenja – kazao je Capak.
– Naša je preporuka da osobe koje su primile AstraZenecu u prvoj dozi, prime i drugu, istaknuo je Capak te se osvrnuo na prijavljene nuspojave. – Većinom su blage nuspojave. Mnogi neke blage nuspojave osjete, ali ne prijave HALMED-u. Ta reakcija organizma dokaz je da se nešto događa – tvrdi.
Vezano uz osobe mlađe od 50 godina, koje neke države ne cijepe AstraZenecom, Capak je rekao:
– Nismo uveli ograničenja, nije ni EMA. Nemamo osnove da donosimo dobno ograničenje, ali priroda preporuka je privremena. Ponovno ćemo je razmatrati. Cijepljenje nije obavezno i svaka osobe može odlučiti hoće li se cijepiti nekim cjepivom ili neće – tvrdi.
– Svi koji su preboljeli bolest dobit će jednu dozu cjepiva – ponovio je te nadodao da, prema sadašnjim podacima, imunitet nakon preboljenja bolesti traje tri do šest mjeseci.
– Cijepit će se sedam dana u tjednu, 12 sati dnevno. Tako glasi odluka ministra zdravstva. Ići će se po prioritetima. Imamo još u nekim županijama osobe starije životne dobi koje nisu pozvane na cijepljenje, dakle, završavamo drugu fazu i istodobno počinjemo s trećom – naveo je.
VIDEO U Dubrovniku počelo cijepljenje turističkih djelatnika, punkt obišla ministrica turizma i sporta Brnjac
Ako si prebolio, imaš prirodni imunitet, nikakvo ti cijepljenje ne treba. To je izmišljotina farmakomafije da ljudima imunima na virus proda cjepivo.