Danas se odražava sjednica Vlade. Na početku sjednice Vlade obratio se premijer Andrej Plenković koji se dotaknuo afere s plinskim biznisom, kao i izbora šefa VSOA-e. Premijer je rekao da će na današnjem Odboru biti ministar Davor Filipović kao i predsjednik Uprave HEP-a Frane Barbarić. "Cilj je da se rasvijetle sve okolnosti situacije koja je nastala", kazao je. Premijer je naglasio da će na temelju dostavljenih izvješća analizirati cijelu situaciju, te da će, ako bude trebalo, donijeti odluke.
Na početku sjednice obratio se premijer Andrej Plenković. Komentirao je i izbor šefa VSOA-e.
"Zahvalio bih se potpredsjedniku Vlade Tomi Medvedu na postizanju dogovora u vezi s privremenim rješenjem za čelnu osobu VSOA-e. Pozicija Vlade i dalje je čvrsta na prijedlogu brigadnog generala Mije Validžića sa svim kompetencijama koje ima u svojoj karijeri da preuzme tu dužnost. Vodit će se razgovori s Uredom predsjednika da se to pitanje što prije riješi", kazao je. Predsjednik Vlade i predsjednik Republike odlučili su potpisati Odluku o davanju ovlasti za koordinaciju poslova i potpisivanje akata iz djelokruga VSOA-e brigadiru Anti Kujundžiću, nakon što je s 10. srpnja istekao mandat dosadašnjem ravnatelju agenciji Ivici Kinderu.
"Prisjetili smo se 28 obljetnice strašnog genocida u Srebrenici kada je poginulo više od 8000 dječaka i muškaraca", rekao je Plenković. Izrazio je sućut obiteljima.
Golemi investicijski ciklus pred nama je u obrazovnom sustavu, dodao je nabrajajući u koje će se sve projekte ulagati novac.
"Sutra je u Hrvatskoj slovenski premijer, razmotrit ćemo sve teme, potpisat ćemo sporazume o energetskoj i zdravstvenoj suradnji", kazao je.
Komentirao je aferu s plinskim biznisom.
"To je zaokupilo hrvatsku javnost. Na Odboru će danas biti ministar Filipović. Bit će i predsjednik Uprave HEP-a Frane Barbarić, a i čelni ljudi Plinacra, HERA-e i HROTE-a. Cilj je da se rasvijetle sve okolnosti situacije koja je nastala", kazao je.
Ponovio je bit politike Vlade u energetskoj krizi bez presedana.
"Energetska kriza nastala je zbog agresije Putinove Rusije na Ukrajinu. To je polazišna točka svih okolnosti u kojima djelujemo. Ta agresija nije samo prouzročila tragediju za ukrajinski narod. To je iznjedrilo destabilizaciju sigurnosne arhitekture Europe, imala je enormne ekonomske, prehrambene i inflacijske posljedice na sve države i nitko nije prošao bez posljedica", kazao je.
"To se manifestiralo u brzom i enormnom rastu cijena energenata. Plina, a onda cijene struje i naftnih derivata, a kada raste cijena energenata, preljeva se u cijene troškova života. Politika Vlade RH imala je za cilj sačuvati socijalnu koheziju i to je uspjela. Imala je za cilj u energetskom smislu dva ključna elementa. Da cijene energenata budu priuštive i da osiguramo sigurnost opskrbe energentima. Hrvatsko gospodarstvo od početka agresije na Ukrajinu nikada nije došlo u krizu nedostatka energenata. Cijene su oduvijek bile priuštive za građane i gospodarstvenike", dodao je. Vlada je pravovremeno reagirala, dodao je premijer.
"Priuštive cijene plina imale su škole, bolnice, dječji vrtići, županije, građani, gospodarstvo... Svi oni kroz cijelo razdoblje koristili su subvencionirane cijene struje i plina i to je ključ uspješnog vođenja ove energetske krize od Vlade. Mi smo prije godinu dana imali vapaj oporbe da plin iz naših polja ne smije ići Mađarskoj. Sjećate li se gromoglasnog nastojanja opozicije kada su htjeli optužiti i Vladu i INA-u tvrdeći da plin ide u Mađarsku", kazao je.
"Mi smo prošlo ljeto osigurali da se Okoli ispuni na vrijeme, to smo osigurali", dodao je.
"HEP je imao važnu ulogu koja je u energetskoj krizi bila instrument politike države, trebalo je osigurati energetsku sigurnost građanima i gospodarstvu i osigurati priuštivost cijena energenta. Zahvaljujući tome, došlo je do punjenja i zaliha plina i osigurana su kućanstva u plinskoj krizi. Kada su, primjerice, u jesen cijene plina išle iznad 250 eura a, a drugi opskrbljivači odustajali su od svojih obveza i ugovora jer nisu imali sredstava, upravo odlukama Vlade HEP je osigurao plin onima koji ga možda ne bi ni imali. Osigurali smo dovoljne zalihe plina i za iduću sezonu grijanja i imamo situaciju da je došlo do otpuštanja plina tijekom lipnja. U trenutku kada je Vlada obaviještena od HROTE-a, 29. i 30. lipnja, izmijenila je odgovarajuću Uredbu i zaustavila obvezu HEP-a, odnosno INA-e da prodaje plin HEP-u i HEP-u da ga preuzima", kazao je.
"Mi ćemo do kraja analizirati situaciju na temelju izvješća koja su nam dostavljena. Želimo to rasvijetliti i ako bude potrebno donositi odluke, da ih donesemo. Zahvaljujući našim odlukama, HEP je nabavljao plin po puno povoljnijim cijenama nego što bi to bilo da ga je nabavljao po tržišnim cijenama", dodao je.
"Ovih nekoliko odstupanja došlo je u lipnju i analizirat ćemo je i vidjeti kako je do toga došlo. To nema nikakav efekt na građane, cijena plina i struje i dalje je ista", kazao je.
Video: Plenković o plinskoj aferi: 'Hrvatsku ne trese ništa. Da malo rasvijetlimo činjenice...'
A.P. vam drugim riječima poručuje povoljno ste prošli jer ste pokradeni malo, a ne puno.