Četveromjesečni orao štekavac spašen je danas u akciji koju su u migalovačkoj šumi proveli djelatnici brodske Javne ustanove za upravljanje zaštićenim prirodnim vrijednostima.
Zaprimivši dojavu lugara o onemoćaloj ptici koja leži na šumskom putu i ne može letjeti, ekolozi su izašli na teren i shvatili kako je riječ o mladom orlu kojeg su upravo ovog proljeća prstenovali. Bio je veoma iscrpljen, pa su ga odvezli u Centar za zbrinjavanje zaštićenih životinja u Ruščici.
– Orao je bio veoma izgladnio i lagan kao pero. Čim smo došli u centar, vlasnik ga je nahranio purećim mesom. U Ruščici će vjerojatno provesti dva do tri tjedna, dok se ne oporavi kondicijski i kilažom, a potom će biti pušten na slobodu – kaže ravnatelj ustanove Mario Pavičić.
Pretpostavlja se kako je orlić ispao iz gnijezda te u međuvremenu izgubio jednog od roditelja, jer još nije dobro ovladao letenjem. Riječ je, naime, o vrsti koja tek u petoj godini dostiže punu zrelost. Moguće je i da je izbačen iz gnijezda, što se ponekad događa najmanjim i najslabijim ptićima. I to je jedan od razloga zbog kojih se ovaj grabežljivac nalazi na popisu ugroženih i strogo zaštićenih vrsta.
Monitoring orlova obavlja se svakog proljeća, ali tek nakon desetak godina moći će se pouzdano ustanoviti raste li ili opada njihova populacija.
– Stanje je svake godine drukčije. Primjerice, u Migalovcima u posljednje četiri godine uopće nije bilo aktivnih gnijezda, da bi se onda odjednom pojavio jedan par. Pretpostavljamo kako je riječ o istom paru koji se jedne godine gnijezdi u jednom, a druge u drugom gnijezdu – ističe Pavičić i dodaje kako je upravo zbog toga važno provođenje monitoringa.
Radovi u blizini aktivnih gnijezda, uznemiravanje, lov i sječa velikih šumskih površina razlozi su zbog kojih populacija orla štekavca izumire. Na potezu dugom 186 kilometara u Brodsko-posavskoj županiji evidentirano je svega šest parova tog ponosnog gorostasa ptičjeg svijeta.