RADNO VRIJEME TRGOVACA

Ustavni suci nisu za zabranu nedjeljnog rada

18.02.2003.
u 00:00

Sindikat trgovine potražit će pravdu na Europskom sudu za ljudska prava

Ustavni je sud odbacio prijedlog Sindikata trgovine Hrvatske (STH) da se zabrani rad prodavaonica nedjeljom i blagdanom. Nakon više od godinu dana razmatranja, sud je tužbu ocijenio neosnovanom. No, STH ne odustaje od svoje namjere, te će pravdu potražiti na Europskom sudu za ljudska prava. Uređenjem radnog vremena u trgovini, navodi predsjednica STH-a Ana Knežević, povrijeđeno je ustavno načelo kojim se jamči jednakost i poštovanje prava čovjeka jer su radnici u prodavaonicama u neravnopravnom položaju prema drugima.

- U Hrvatskoj je 12 blagdana i neradnih dana, a u trgovini se ne radi samo na Božić. Premda su prema zakonima blagdani neradni, prema Pravilniku o radnom vremenu prodavaonica dućani mogu raditi praktično dokad njihovi vlasnici hoće. Kako pravilnik nije sukladan zakonima, jasno je da je on neustavan i stoga će odluka Ustavnog suda pridonijeti pravnoj nesigurnosti u Hrvatskoj - istaknula je A. Knežević.

Osim pravne nesigurnosti, dopuštanje rada nedjeljom i blagdanom iz godine u godinu pridonosi sve većem iskorištavanju trgovaca. Sindikat je, naime, izračunao da se u hrvatskoj maloprodaji godišnje ostvari najmanje 25 milijuna prekovremenih sati koje bi moglo zamijeniti čak 12.000 novih radnih mjesta. Umjesto 48 radnih sati na tjedan, trgovci rade čak 52 sata, a tek rijetki, naglašava A. Knežević, za taj rad dobivaju novac ili slobodne dane. Nedjeljom i blagdanom radi 30.000 ljudi, od kojih je čak 70 posto žena koje zbog posla ne mogu biti s obitelji i nemaju pravo na odmor.

Kako bi spriječili sva ta kršenja prava radnika, STH je nekoliko puta tražio donošenje Zakona o radnom vremenu trgovina, prema kojemu bi nedjeljom i blagdanom radili samo dežurni dućani koje bi odredile gradske vlasti. Sindikat je prije nekoliko mjeseci uputio apel Crkvi tražeći da se svećenici u svojim propovijedima zalažu za izbjegavanje kupovanja nedjeljom. Crkva se, međutim, oglasila tek protokolarnim odgovorom i nije pozvala potrošače na bojkot šopinga tim danom.

Mišljenja o radnom vremenu među samim su vlasnicima trgovina podijeljena. I dok u nekim centrima, poput Mercatonea, govore da im je nedjelja udarni dan jer tada kod njih kupuje čak 15.000 ljudi, neki su protiv. Načelno su trgovci ipak za ograničenje takva rada, kaže ravnatelj sektora trgovine pri Hrvatskoj udruzi poslodavaca Stipe Bilić.

- Zajednički je stav poslodavaca u trgovini da država treba regulirati radno vrijeme prema praksi u Europskoj uniji. Kako većina zemalja EU ne odobrava takav rad, valjalo bi slijediti to načelo - kaže S. Bilić. Budući da je Hrvatska turistička zemlja, u ljetnim bi mjesecima u turističkim središtima trebalo odobriti i nedjeljni rad, no, dodaje S. Bilić, država bi morala odrediti koja su to mjesta.

Sudeći, pak, prema prepunim šoping-centrima, domaćim bi potrošačima teško pala zabrana rada trgovina nedjeljom. U posljednje vrijeme veletrgovine postaju sve omiljenija mjesta obiteljskog izlaska. I dok su u nas masovne nedjeljne kupnje postale uobičajene, takvo što je, primjerice, u Njemačkoj nezamislivo jer tamošnjim kupcima taj dan služi za odmor i rekreaciju.

- Odluka Ustavnog suda posve je u redu i na nju nemam prigovora - komentira prof. dr. Marinko Učur, profesor radnog prava na Pravnom fakultetu u Rijeci.

Prof. Učur ističe kako je to i u skladu s Konvencijom o tjednom odmoru Međunarodne organizacije rada. Prema toj Konvenciji, tjedni odmor, ako je moguće, treba biti u skladu s običajima i lokalnim uvjetima.

Nije riječ, dakle, o obvezi poslodavca, nego tek o preporuci, a problem je u nas očito u primjeni. Jer radnici u pravilu ne samo što ne dobiju povećanu dnevnicu za rad blagdanom nego, zapravo, za taj rad ne dobiju nikakvu naknadu, a ni slobodan dan u tjednu.

- Problem nije u pravnoj normi ni u njezinu tumačenju, nego u praksi i u tome obavlja li inspekcija rada svoj posao - kaže. - Inspekcija rada trebala bi kontrolirati poslodavce i kažnjavati one koji radnicima ne daju dan odmora.

Ustavni sud u svojoj odluci navodi kako iz Zakona o radu proizlazi da se rad može organizirati i u dane tjednog odmora ili blagdana za pojedine vrste poslova, ali propisuje i obvezu za poslodavca da radniku plati više i omogući mu slobodan dan u tjednu.

U odluci Ustavnog suda nije citiran Zakon o radu, a on ipak kaže kako radnik ima pravo na odmor nedjeljom te da može raditi ako je "prijeko potrebno".

Ostaje tako pitanje je li u trgovini zaista prijeko potrebno raditi nedjeljom?

Silvana Lauš-Mrvelj

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije