Priče su im uvijek uvjerljive, natjerat će vas da pomislite da su bankari, maseri, policajci, djelatnici HEP-a ili nekog drugog javnog poduzeća, a ako je žrtva primjerice dementna čak i da su joj prijatelji ili netko iz šireg obiteljskog kruga.
Upravo jedan od ovih scenarija odigrao se na Valentinovo oko 13 sati u Ulici Predraga Heruca na zagrebačkoj Trešnjevci, gdje su dvojica prevaranata pokucala na vrata stana u kojem živi 88-godišnjak te mu se potom predstavili kao policajci. Priča je bila ona već toliko puta viđena – upozorili su ga da u kući posjeduje krivotvorene novčanice te potom obavijestili kako ih pod hitno mora zamijeniti u banci inače bi potencijalno čak mogao biti i kazneno prijavljen te završiti u zatvoru.
Kako 88-godišnjak sam ne bi išao do banke ponudili su se da će to oni napraviti umjesto njega, na što im je on predao novac koji, naravno, nije bio krivotvoren. Dao im je, kako je izvijestila zagrebačka policija, čak nekoliko stotina tisuća kuna, a nakon toga više nije vidio niti novac niti prevarante.
Iako iz PU zagrebačke već godinama upozoravaju na takve prijevare na kućnom pragu, godišnje ih se i dalje u prosjeku dogodi između 100 i 120, jedna svakog trećeg dana. Cifre kojih se prevaranti dočepaju variraju između desetak tisuća i pola milijuna kuna.
Problem je i u tome što upozorenja koja policija šalje kroz medije najčešće ne dopru do starije generacije, pa upravo zbog toga mole sve građane da svoje roditelje, bake i djedove upozore na tu opasnost
>> VIDEO Oštra poruka Ukrajincima: 'Ako počnu otvoreno ubijati ruske građane bilo gdje, mi ćemo odgovoriti'
ma ljudi, u svim tim pričama ima jedan zajednički nazivnik, stotine tisuća kuna koji ti penzioneri imaju.... stotine tisuća...., ja i dalje tvrdim to je sprega šalterskih službenika banke (koji rade na postotak) i lopova koji dobivaju dojavu i obavljaju prljavi dio posla..... i polusenilni dedeki i bakice sa hrpom love koji ne vjeruju svojoj familiji , banci i sličnima pa lovu drže doma u ormaru, krevetu , "čarapi"..... strašno....