Zbog prevare na projektima uzgoja vinograda i voćnjaka u slovačkom Tokaju, koji su financirani iz EU fondova, na sudu u Bratislavi direktorica tvrtke koju je Ured europskog javnog tužitelja (EPPO) teretio za tu zloporabu uvjetno je osuđena na 18 mjeseci zatvora uz rok kušnje od dvije godine. Mora platiti i novčanu kaznu od 3000 eura, a ako je ne plati, prijeti joj kazna zatvora od šest mjeseci zatvora. Osuđena je i njezina tvrtka, koja mora platiti novčanu kaznu od 5000 eura te se tri godine ne smije natjecati za novac iz EU fondova.
U navedenom slučaju EPPO je istraživao prevaru koja je bila povezana sa Zajedničkom poljoprivrednom politikom EU-a (CAP), počinjenom između 2018. i 2020. EPPO je optuženicu teretio da je priložila izjavu u kojoj je netočno tvrdila da njezina tvrtka upravlja određenim poljoprivrednim površinama. Međutim, nadzorom je utvrđeno da se na tim površinama već dulje vrijeme vinogradi ne obrađuju, što je bio uvjet za dobivanje novca uz EU fondova. Proračun EPPO je takvim postupanjem oštećen za 45.000 eura, dok bi tvrdi EPPO da nije otkriveno da je prijava lažirana, nastala šteta od 41.000 eura.
VEZANI ČLANCI
I sud u Vilniusu imao je posla jer su dvije osobe osuđen zbog krivotvorenja dokumenata, lažnog upravljanja financijskim evidencijama, podmićivanjima javnog službenika i nezakonitog stjecanja 130.000 eura. Riječ je o istrazi pokrenutoj 2023. tijekom koje je otkriveno da je više posredničkih tvrtki bilo uključeno u napuhavanje cijena usluga istraživanja i eksperimentalnog razvoja (R&D) za projekte financirane iz EU-a i države, s ciljem unapređenja digitalnih inovacija i biotehnologije. Prema presudi, utvrđeno je da su optuženici namjerno stvorili fiktivne lance preko kojih su kupovane usluge istraživanja i razvoja pri čemu su, tvrdio je EPPO, simulirali prijenos novca te na prevaru pribavili 130.000 eura iz EU i nacionalnih fondova. Prema nalogu suda optuženici zajedno moraju platiti novčanu kaznu od 118.000 eura, a 130.000 eura koji su se na prevaru dokopali im se oduzima i taj će novac biti vraćen Ministarstvu gospodarstva i inovacija Republike Litve, koje upravlja Akcijskim programom ulaganja u fondove EU. Tom presudom, pojasnio je EPPO, je okončan i veliki kazneni postupak, koji je počeo istragom korupcije povezanom s javnom nabavom u Nacionalnom institutu za hranu i veterinarsku procjenu rizika Litve.