Velik interes za istraživanje novih ležišta nafte i plina u Jadranu jedan je najvažnijih događaja ove godine u Hrvatskoj. Ne zbog milijardi kuna koje bi se mogle sliti u nacionalni proračun, već zato što su ovi projekti realno najbolja šansa koju Hrvatska ima da bi postala ono čemu deklarativno punih dvadeset godina teži – da bude predvodnica regije.
Kolika je politička dimenzija ovakvih projekata, vidi se na primjeru Izraela, države koja je prije desetak godina otkrila znatna nalazišta prirodnog plina. Nakon tih otkrića Izrael je postao izvoznik tog energenta, a među prvim kupcima bio je susjedni Jordan – država s kojom je Izrael službeno bio u ratu punih 46 godina. Pragmatični energetski interes spojio je nekadašnje protivnike i znatno promijenio geopolitičke odnose u regiji.
Analogno tome, sve države kojima je Hrvatska okružena pate od plinskog deficita, a želja da osiguraju dobavu dovodi ih u žarište globalnog geopolitičkog sukoba SAD-a i Rusije. Nove hrvatske rezerve plina stoga su moguće rješenje tog problema, generator stabilnosti u regiji te zalog jačeg gospodarskog iskoraka Hrvatske na tržištima susjednih zemalja. Ako bude nafte i plina u Jadranu, trebali bismo biti bogatiji, ali i znatno sigurniji.
>> Eksploatacija nafte i plina u Jadranu: Za 15 područja javilo se šest kompanija
Ha, ha, ha! Pogledajte koliki su troškovi države i bit će Vam jasno da se neke apetite jednostavno ne može zadovoljiti.