Premještanje liječenja ovisnika o drogama iz županijskih zavoda za javno zdravstvo u domove zdravlja, kako se predlaže izmjenama Zakona o zdravstvenoj zaštiti, moglo bi narušiti vrlo uspješan model liječenja ovisnosti po kojem je RH u svjetskom vrhu. Naime, u sustavu liječenja je 50% ovisnika, njih oko 6000, dok je u europskim zemljama to jedva 20-30%.
– Imaju li domovi zdravlja kapacitet da ih prihvate? Ne smijemo dopustiti da tisuću, dvije pacijenata ispadne iz sustava, to bi bila katastrofa – kazao je dr. Ante Bagarić, šef Zavoda za liječenje bolesti ovisnosti u Vrapču. Nužno je da na liječenju rade timovi stručnjaka – psihijatar, psiholog, medicinska sestra i socijalni radnik – upozorili su liječnici resornog ministra na Nacionalnom skupu o hrvatskom modelu liječenja ovisnosti o drogama. Tako je i predviđeno, uzvratio im je Siniša Varga.
– Umjesto da specijalisti epidemiologije, školske medicine i drugi u ZZJZ-ima katkad liječe ovisnike, trebaju se baviti prevencijom, a liječenjem ovisnika trebaju se baviti psihijatri s multidisciplinarnim timom u domovima zdravlja. Županijskih zavoda je 20, a domova zdravlja 48, dakle, bit će dvostruko i više mjesta za liječenje ovisnika – kazao je Varga, dodavši da je neprihvatljivo samo davanje metadonske terapije, kakvo se nerijetko provodi. Sve će se provoditi postupno u tri do pet godina.
>> Skuplje osiguranje diskriminiralo bi pušače
metadon je isto kao i heroin samo ga možeš dobit na recept. treba ukinuti te tablete koje su zastarjele. Ovisnike treba liječiti novim vrstama tableta kao što je ibuprofin ali ovisnicima to ne valja jer je ne lupa u glavu kao metadon. Ukinite metadon čim prije !!!!