Ministar zdravlja Siniša Varga u Saboru danas predstavlja prijedlog Nacionalnog plana razvoja kliničkih bolničkih centara, kliničkih bolnica, klinika i općih bolnica u RH od 2014. do 2016. kojim će se, kaže, otkloniti nagomilani nedostaci funkcioniranja bolničkog sustava. Oporba se ne slaže s njime i ne vidi što plan, koji vide kao listu lijepih želja, može promijeniti. Ministar planom želi smanjiti stopu akutnog bolničkog liječenja za 10 posto, spustiti prosječnu stopu popunjenosti kreveta na 80 do 85 posto, smanjiti duljinu bolničkog liječenja za 10 do 40 posto, povećati broj ambulantnih usluga za najmanje 10 posto, ali i povećati korištenje dnevne bolnice i dnevne kirurgije za najmanje 10 posto.
- Povećat će se dostupnost bolničke zdravstvene zaštite, unaprijediti kvaliteta i učinkovitost pružanja bolničkih usluga te povećati djelotvornost i racionalizirati troškovi poslovanja bolničkih ustanova – uvjerava ministar Varga.
S ovim se ne slaže HDZ-ov Željko Reiner koji tvrdi da ovaj dokument „služi sam sebi, služi za bacanje pijeska u oči javnosti da će se nešto poduzeti“.
- A zapravo se neće i ne može na ovaj način ništa poduzeti jer ovdje nema niti jedne konkretne mjere koja jamči da će se ostvariti ono što se u ovom popisu želja zapravo iskazuje. Smanjiti stopu bolničkog liječenja za 10%. Na temelju čega? Zašto ne za 15%? Zašto ne za 20%? A zašto ne možda za 5%? O tome ništa ovaj dokument ne govori. Smanjiti duljinu bolničkog liječenja za 10 do 40%. Zašto ne 5%? Zašto ne 50%? Ni toga nema u ovom dokumentu. Povećati broj slučaja dnevne bolnice i dnevne kirurgije za 10%. Na koji način? – pita Reiner, dok njegova stranačka kolegica Sunčana Glavak od ministra traži da objavi točan dug zdravstva na dan 31. prosinca.
- Dug bolničkog zdravstvenog sustava je 1,2 milijarde kuna, što je smanjeno u odnosu na proteklo razdoblje – odgovara joj ministar.
Don Ivan Grubišić za donošenje ovog plana kaže da ga podsjeća na staru narodnu „ražanj spreman, a zec još u šumi“.
- Dobro je da imamo planove, ali planovi moraju biti vizije koje moraju biti razrađene i koje moraju imati podlogu da će biti realizirane u novčanom iznosu jer bez toga je ovdje samo jedna lijepa priča, ali od toga bojim se neće biti ništa – upozorava Grubišić te dodaje kako Hrvatskoj trebaju hospiciji i palijativna skrb, na čemu treba posebno poraditi, zbog čega on predlaže izgradnju Nacionalnog centra socijalne skrbi u Splitu, u koji bi ušao i Centar za palijativnu skrb sa 40-ak kreveta za cijelu Hrvatsku.
Nezavisni Damir Kajin primjetio je da samo milijun i pol stanovnika RH pokriva troškove na svom području.
- Znači tri milijuna stanovnika više troši no što se na njihovom području ostvari. Znači jedan sustav zdravstva, socijale, obrazovanja sa ovakvom ekonomskom osnovnom slobodno se može reći je ne održiv. Hrvatska apsolutno mora štedjeti svugdje, ali najmanje treba štedjeti kada je u pitanju zdravstvo – tvrdi Kajin.
SDP-ov Željko Jovanović kaže da za provedbu ovog plana trebaju kadrovi i novac, a Hrvatska ima oboje.
- Novaca ima. Podsjećam da je odlukom Vlade izlaskom iz Riznice za zdravstvo osigurano 2 milijarde kuna više za zdravstvo i da smo zahvaljujući dobrim programima dobili 250 milijuna eura bespovratnih sredstava za zdravstvo, od čega 107 milijuna eura upravo za dnevne bolnice, za dnevne kirurgije gdje je jednostavna računica pokazala da prelaskom na dnevnu bolnicu na dnevni kirurgiju ostvarujemo milijunske uštede. Prema tome postoje kadrovi, postoje novci i ovo nije popis lijepih želja, to jesu lijepe želje pretvorene u realne ciljeve – uvjerava Jovanović.
HDSSB-ov Boro Grubišić podsjeća da zdravstvo u Hrvatskoj počiva na načelu solidarnosti, i naglašava da misli da bi tako trebalo i ostati.
HDZ-ov Darko Milinović upozorio je da građani u kliničkim bolničkim centrima čekaju na 254.317 dijagnostičkih postupaka i da svaki mjesec imamo nadogradnju sa 400.000 novih dijagnostičkih postupaka i svaki mjesec 5 do 6 tisuća ljudi na listama čekanja.
- S pravom možemo reći da su pacijenti frustrirani, ali pozivamo iz Hrvatskog sabora evo da izdrže, premda ne vidim baš da u ovom planu razvoja kliničkih bolničkih centara, kliničkih bolnica, klinika i općih bolnica mogu imati nekakve nade u bolju budućnost – kaže Milinović koji je ipak pohvalio izdvajanje HZZO-a iz državne riznice. Zaključuje da dokumentu nedostaje ključno, a to su „potencijali, ljudski resursi i financijska potpora“.
- Ja ovdje želim govoriti kao čovjek koji je transplantiran, kao bolesnik, kao pacijent i kao 80%-ni civilni invalid. Dakle, vi ste rekli nema nade u bolju budućnost, to vas citiram, ja tvrdim da je i danas već u nekim segmentima hrvatsko zdravstvo ne da nema budućnost nego je odlično. Ja vam sada govorim kao dakle bolesnik, kao pacijent, kao čovjek kojemu je hrvatsko zdravstvo i hrvatski liječnici kojemu su spasili život. Zato sa najdubljim poštovanjem želim govoriti i o hrvatskom zdravstvu i o hrvatskim liječnicima – komentirao je SDP-ov Marin Jurjević te podsjetio i da je Hrvatska prva na svijetu po kriterijima Svjetske zdravstvene organizacije.
HDSSB-ov Dinko Burić optužio je vodstvo KBC-a Osijek, na čelu s Vladimirom Borzanom, da provodi šikaniranje i diktaturu proletarijata nad liječnicima.
- Možete u Osijeku imati 10 nacionalnih planova, ali dok ga vodi Vladimir Borzan, oni neće spasiti osječki KBC od propasti. Zbog njega su otišle desetine liječnika, odlaze i sestre. Treba reći imenom i prezimenom zbog Vladimira Borzana, supruga članice Predsjedništva SDP-a Biljane Borzan, koja nema veze s time, ali toliko se osilio čovjek da je to gotovo za ne povjerovati – komentirao je Burić, no ministar Varga mu je odgovorio da neće komentirati „takve konotacije na osobu“.
>> Varga o pripijenim odorama: Nisam seksist, no to je ispalo neumjesno
Zar ovaj stomatolog pod imenom "ministar za ispričavanje" radi išta ozbiljno ili zahebava javnost ?