rezultati istraživanja

Većina građana Srbije ne vjeruje u službene podatke o epidemiji, imaju pesimistično stajalište

Foto: Antonio Ahel/ATAImages/PIXSELL
1/10
Autori: Vecernji.hr, Hina
06.07.2020.
u 15:35

U posljednja 24 sata u Srbiji je 289 novooboljelih, a preminulo je šest osoba

Većina građana Srbije nema povjerenje u službene informacije institucija o epidemiji koronavirusa, a tijekom završnice predizborne kampanje više od 50 posto ocijenilo je razinu informiranja o koronakrizi nezadovoljavajućom, pokazuju istraživanja agencije Valicon.

Razinu informiranosti o epidemiji koronavirusa 54 posto građana ocjenjuje kao "nezadovoljavajuću", dok je 65 posto istaknulo nepovjerenje u službene informacije nadležnih institucija, navodi se u sažecima istraživanja proslijeđenog medijima.

Zabrinutost zbog širenje virusa izražava 79 posto ispitanih građana, što je devet posto više u odnosu na razdoblje prije mjesec dana.

Da su mjere prevencije za kontrolu širenja zaraze preblage ocijenilo je 44 posto građana Srbije, dok pogoršanje u narednom razdoblju predviđa 74 posto ispitanika, što je istodobno i najpesimističnije stajalište od početka epidemije.

GALERIJA Beograd: Vojska priprema privremenu Covid bolnicu

1/10

Strah od dužine trajanja koronakrize navodi svaki drugi ispitanik, a najviši je postotak onih koji strahuju za svoje najbliže - 70 posto.

Regionalna agencija za istraživanje tržišta Valicon navodi da je istraživanje napravljeno na "nacionalno reprezentativnom uzorku" po dobi, spolu i obrazovanju.

Oprečne informacije, nepovjerenje u službene podatke i njihova neujednačenost, te visok postotak nezadovoljstva građana u vezi s informiranjem medija čine skupinu razloga koji se mogu tumačiti kao uzrok visokog stupnja zabrinutosti za širenje koronavirusa, navodi se u istraživanju.

Agencija Valicon osim Srbije prati reagiranja stanovništva u BiH, Sloveniji i Hrvatskoj, a rezultati pokazuju da je prosjek zabrinutosti zbog širenje virusa kod građana Srbije u dosadašnjim mjerenjima najviši u usporedbi s regijom i od početka epidemije varira između 70 posto danas i 90 posto s kraja ožujka, nakon neujednačenih reagiranja na epidemiju, kao i naglu promjenu svakodnevice i smanjenu sigurnost.

Za mjere koje se poduzimaju u svrhu suzbijanja pandemije, 44 posto ispitanika smatra da su previše blage.

Da su mere sukladne i primjerene situaciji uvjereno je 42 posto ispitanika, dok ih 14 posto doživljava kao previše stroge.

Praćenje posljednjih informacija u medijima, u kojima se u sumnju dovodi istinitost i vjerodostojnost službenih podataka o broju zaraženih i preminulih od covida-19, prouzročilo je smanjeno povjerenje u službene informacije, naputke i preporuke koje objavljuju resorne institucije.

U Srbiji je, do nedjelje u 15 sati, potvrđeno 302 novozaraženih i petero umrlih od covida-19, na bolničkom liječenju su 2553 pacijenta, od koji 81 na respiratoru.

Od početka epidemije 6. ožujka u Srbiji je, prema službenim podacima, testirano ukupno 439.445 osoba i registrirano 16.131 inficiranih i 311 umrlih, a postotak smrtnosti je 1,93 posto.

U posljednja 24 sata testirane su 7.872 osobe, a njih 289 testirano je pozitivno. Preminulo je još šest osoba, a na respiratoru se nalaze 93 osobe, prenosi Blic

Ključne riječi

Komentara 2

BF
bf22
16:23 06.07.2020.

imala neka država 100 ili 500 dnevno,puno je,svatko se nosi sa ovim problemom kako zna i umije,ali mislim da je glupo lagati, na kraju ionako sve "procuri" i onda ispadneš magarac

Avatar Croatino
Croatino
15:52 06.07.2020.

Kazu "65 posto istaknulo nepovjerenje u službene informacije nadležnih institucija", toliko je odprilike i glasovalo za Vucica. Srbi stvarno kratko pamte, sad se boje Korone, a prije neki mjesec Vucic i njegov glavni epidemiolog se smijali na presici i slali zene u Milano na soping. "Najsjmesniji virus ikad, postoji samo na Fejsbuku" veli njihov Nestorovic onda. A sad? Nema veze, Vucic ce preokreniti "istoriju" kao svaki put

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije