Nagodba za Agrokor

Veliki vjerovnici već su se dogovorili i o roll-upu, ali šute?

Foto: Goran Stanzl/Pixsell
1/3
11.06.2018.
u 20:29

Ruski Sberbank i američki Knighthead, dva velika vjerovnika, vode glavnu riječ u pregovorima, i međusobno, dakako, trguju

Proces u Agrokoru ušao je u zadnji mjesec trajanja zakona tijekom kojeg će konačno biti jasno je li nagodba doista postignuta. U izvanrednoj upravi računaju da će ovaj tjedan plan nagodbe amenovati privremeno vjerovničko vijeće te da će ga u petak i predati Trgovačkom sudu.

Ročište za izglasavanje u tom bi slučaju moglo biti do kraja mjeseca, a u preostalih deset dana lex Agrokora sud bi dao pravorijek o zakonitosti nagodbe. Ruski Sberbank i američki Knighthead, dva velika vjerovnika koja vode glavnu riječ u pregovaračkom procesu, i međusobno, dakako, trguju i pregovaraju.

Investitorima ‘mačak u vreći’

A u njihovo međusobno javno čašćenje uključili su se nediplomatski i ruski i američki diplomati. Najviše trvenja izazvala je cijena prolongata tzv. roll-up kredita (počelo se s 15 posto, ali i dalje je efektivno dvoznamenkasta). Sudionici tog aranžmana na čelu s Knightheadom iskoristili su činjenicu da je u prethodnom testiranju tržišta vezano uz tzv. izlazni kredit investitorima ponuđen mačak u vreći.

Foto: Dino Stanin/PIXSELL

Bez koliko-toliko jasne buduće strukture, imovine i obveza sutrašnjeg Agrokora premija rizika je, očekivano, ispala nerealno visoka. Tako se priča o cijeni prolongata može tumačiti i kao poruka Knightheada, tj. roll-up kreditora Sberbanku da se njegov trošak može izbjeći – tako da ga se što prije isplati.

Dio promatrača u tim rusko-američkim pripetavanjima vidi i elemente predstave.

– Mislim da su se veliki vjerovnici već dogovorili, pa i o cijeni roll-upa, ali to još ne žele izložiti urbi et orbi. Ono što još nije jasno jest kako će Trgovački sud odlučiti kad dobije potpisani nacrt nagodbe od privremenog vijeća – kaže jedan pomni pratitelj slučaja Agrokor.

Uz brojne pravno-procesne prigovore koji su i nakon objave nacrta nagodbe upućeni Trgovačkom sudu, na procesni udar odlučili su se i odvjetnici Ivice Todorića. I u njihovu podnesku upozorava se na povredu načela jednakog postupanja prema svim vjerovnicima.

– Ako bi se sudu podnio prijedlog nagodbe koji bi svojim sadržajem pogodovao pojedinim vjerovnicima unutar iste skupine, uz prijedlog nagodbe morale bi biti priložene i pisane izjave svih ostalih vjerovnika te skupine da pristaju na takav “lošiji” tretman – ističu.

Foto: Tomislav Miletic/PIXSELL/Marin Tironi/PIXSELL

Moguće i produljenje zakona

I u najnovijem podnesku od suda se traži da izvanrednom povjereniku naloži podastiranje vjerovnicima važne, a danas nedostupne dokumentacije i informacija. Međutim, još krajem travnja sud je zaključkom zatražio niz takvih podataka, uključujući i one o plaćenim tražbinama, ali čini se da će ta tablica dostupna postati u pet do dvanaest.

Kako bilo, od petka su poznate barem nove procjene vrijednosti kompanija iz sustava Agrokor, prema kojima će se računati naplata i otpis potraživanja, a došlo se do vrijednosti od 2,5 milijardi eura. Ako se ključni veliki vjerovnici ne dogovore na vrijeme o svemu, najizglednijom opcijom smatra se zatraživanje produljenja zakona od Vlade.

Komentara 3

DU
Deleted user
21:34 11.06.2018.

veliki vjerovnici su se dogovorali u prisilnoj nagodbi jos u socijalizmu. ...ode ina telekom agrokor brodogradnja agrar je praonica novca zeljeznica sto je slijefece hep sume vode more otoci ..kraj

Avatar nekakav
nekakav
07:32 12.06.2018.

a što bi trebali, nego se dogovarati? pa neće valjda netko tko nema nikakvih potraživanja prema agrokoru odlučivati?! neće valjda netko kome je agrokor dužan 12.500 kuna imati jednako pravo glasa kao netko koji od koncerna potražuje 150 mil eura!! ne treba uopće pratiti ovu komediju. ne tiče nas se, otkad je zakon donesen. oni koji su dali paru koncernu će i odlučiti što sa samim koncernom. on je, ne zaboravimo, privatna kompanija do grla zadužena, nama ne duguje agrokor ništa.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije