Da se Venezuela nalazi na rubu otvorenog sukoba i građanskog rata, najbolje se vidjelo tijekom proteklog vikenda kada su i Juan Guaidó, predsjednik parlamenta koji se, tvrdeći kako je Maduro pokrao izbore, proglasio privremenim predsjednikom države, i sam Maduro koji još uvijek bar djelomično vlada Venezuelom iz predsjedničke palače, na ulice Caracasa “izvukli” što je moguće više svojih pristaša.
Guaidóovo pristaše, njih najmanje dvadesetak tisuća, izašli su na ulice glavnoga grada zahtijevajući Madurov odlazak i nove izbore te skandirajući i noseći transparente. No u isto vrijeme i sam je Maduro izvukao na ulice tisuće svojih pristaša koji su se zaklinjali na vjernost novom/starom predsjedniku.
Situacija u Venezueli u najmanju je ruku zapaljiva. Iako je riječ o državi s najvećim dokazanim rezervama nafte i plina, ona već godinama grca u potpunoj bijedi, a inflacija ruši sve rekorde. Većina stanovništva živi debelo ispod granice siromaštva, trgovine su gotovo potpuno prazne, a lokalni je novac bezvrijedan.
Maduro sebe vidi nasljednikom Huga Chaveza, i upravo na toj priči gradi i svoje kampanje i javne nastupe, no potpora mu je sve manja. Ne samo u Venezueli već i na međunarodnom planu jer su, zbog vrlo netransparentnih izbora na kojima je većina kandidata opozicije bila onemogućena sudjelovati, SAD sada priznao Guaidóa kao legitimnog predsjednika.
Europska unija uputila je Maduru ultimatum da raspiše nove izbore jer će u suprotnom slijediti put Washingtona i priznati predsjednički legitimitet Guaidóa. S druge strane, uz Madura čvrsto stoje Rusija i Kina, koje sve ovo vide kao unutrašnju stvar Venezuele i daju punu potporu Maduru u stabilizaciji stanja u državi.
>>Pogledajte video: Veliki prosvjedi u Venezueli
Pa to je bio i cilj imperija kaosa. Kada su izgubili petrodolarski monopol od kada je Venecuela prestala primate dolare za naftu i uvela kriptovalutu Petro, imperij se ponasa kao ostavljeni ljubavnik: Ako te ja ne mogu imati onda necee nitko drugi (citaj : Kina). To se dogodilo Iraku kada su ostavili dolar i poceli prodavati naftu za Eure, Libiji kada su predlozili uvodjenje zlatnog dinara, Siriji kada su odbili petrodolarski plinovod Katar-Turska, a evo sada i Venecueli.