Od 1000 do 1500 radnika u Međimurskoj županiji ne dobiva redovito plaće. Točni podaci se ne znaju, kao ni broj sudskih postupaka protiv poslodavaca. Savez samostalnih sindikata Hrvatske pozvao je radnike čiji poslodavci ne isplaćuju plaće, a u tvrtki nemaju organiziran sindikat u koji bi se učlanili, da se jave. Predlažu im i da se raspitaju uplaćuje li im poslodavac doprinose.
- Imamo jedan svježi primjer neisplate plaće u tvrtki Herman. Nakon što nam se javio radnik koji je zakinut za svoja prava, podignuta je tužba i sud je odredio poslodavcu da u roku osam dana podmiri dug. Poslodavac je dug priznao, a obrazložio ga je problemima u poslovanju. Rekao je da će ga platiti kad se poslovanje normalizira. No, kad će to biti? Za mjesec, dva, godinu dana, pet godina? Ljudi od nečega trebaju živjeti - kaže teritorijalni povjerenik Franjo Veble.
Prema podacima SSSH-a, koji je pokrenuo akciju protiv neisplate plaća i doprinosa, u studenome 2010. godine 70.000 radnika je radilo, a nije im na vrijeme isplaćena plaća s pripadajućim doprinosima i porezima. Podaci Porezne uprave, HZZO-a i HZMO-a nisu dostupni, a može ih dobiti samo radnik ako ih službeno zatraži. U SSSH-u su izračunali da bi redovitom uplatom doprinosa i poreza državni proračun bio bogatiji za više od 13,7 milijardi kuna. Jedan od razloga neisplate plaće i doprinosa je blokiran račun tvrtki. Blokirana je četvrtina svih tvrtki sa 45.500 zaposlenih te 43 posto obrtnika sa 25.470 zaposlenih. Sindikalisti zaključuju da se za oko 60 do 70.000 radnika ne plaćaju doprinosi. Najveći problemi su u proizvodnim djelatnostima. SSSH ima na popisu 73 takve tvrtke u sektoru građevinarstva, turizma i uslugama, trgovini i drugim granama, sa 9300 radnika. Postoji i popis za Međimurje, no u SSSH-u ga, prema preporuci središnjice, ne žele objaviti. Sindikat od Vlade traži primjenu postojećih, ali i donošenje novih mjera za rješavanje problema nelikvidnosti određenih programom gospodarskog oporavka, a traže i da statistički podaci o neisplati plaća i neuplaćivanju doprinosa budu dostupni javnosti.
- Ako poslodavac ne isplati samo jednu plaću ili ne uplati pripadajuće doprinose, radnici odmah trebaju o tome obavijestiti svoj matični sindikat - ističe F. Veble.
Prema zakonu, ako poslodavac ne isplati plaću, dužan ju je obračunati i obračun dati radniku, koji tada u rukama ima ovršnu ispravu kojom se može naplatiti. Ne preda li mu obračun plaće, poslodavcu prijeti od 61.000 do 100.000 kuna kazne. Jedan od koraka je i organizacija štrajka, ali i pokretanje stečajnog postupka.
\"Ne preda li mu obračun plaće, poslodavcu prijeti od 61.000 do 100.000 kuna kazne.\" Zakon postoji - da bi se kršio?!?! Koji sud će to procesirati i kojom brzinom. I u kojoj zemlji?