07.11.2018. u 08:32

Oštrica kritike redovito je usmjerena prema Crkvi da parazitira na državnom proračunu te se predlaže da je vjernici sami financiraju kroz npr. talijanski ili njemački ili austrijski model

Koliko je u sekularnost krhka najbolje oslikava primjer jedne popularne javne osobe (čije je ime sada nevažno) koja je izjavila kako Hrvatska nije sekularna država, odnosno kako način na koji se vatikanski ugovori implementiraju i osjećaju danas negiraju načelo sekularnosti, kojem ona iz njezinih najdubljih profesionalnih, a onda i osobnih uvjerenja teži.

Naime, za tu se istu osobu, kada se zaplela u mrežu političkih intriga moglo čuti kako su iz njoj najbližeg kruga intervenirali na Kaptolu da se da Crkva zauzme za nju. Pisala su se tada pisma na Kaptol i čekalo na “hodočašće”, kako bi se zaliječile rane iz političkog okršaja. Tada su toj osobi, zacijelo, osobna uvjerenja kojima teži drukčije pulsirala, a Hrvatska je bila sekularna da sekularnija ne može biti, premda se radi o očiglednoj trgovini moći i interesima, u koju se htjelo uvući i Kaptol, o kojega se pak svatko slijeva nastoji očešati kada se penje na političku pozornicu bez obzira svrbjela ga uistinu Crkva ili ne.

Nastranu sad moralne lekcije ovakvog nečijeg osobna držanja, jer iz ovoga primjera treba izvući važniju poruku, a ona se tiče upravo “vatikanskih ugovora”. S jedne strane, nedavno je protiv njih prosvjedovalo stotinjak luftiguza, koji javni prostor zaposjedaju isključivo kako bi širili svjetonazorsku nesnošljivost i poticali ljude na međusobnu mržnju i obračune. S druge strane, čak i oni koji kane ozbiljno raspravljati o ovoj temi govore npr. o tome kako župnici primaju dvije prosječne hrvatske plaće, ne znajući da se radi o svojevrsnoj “valutnoj klauzuli” tj. modelu izračuna u kojemu se broj župa množi s dvije prosječne plaće i taj se ukupan iznos isplaćuje Hrvatskoj biskupskoj konferenciji, koja taj novac raspoređuje biskupijama.


Oštrica kritike redovito je usmjerena prema Crkvi da parazitira na državnom proračunu te se predlaže da je vjernici sami financiraju kroz npr. talijanski ili njemački ili austrijski model. Nedavno smo objavili kako je upravo sama Crkva to predlagala u izradi ugovora, ali je prihvaćeno ovakvo rješenje na inzistiranje države, kojoj je bilo nemoguće u postojeći porezni sustav uvesti novih 20 “crkvenih poreza”. Dakle, radi se o tehničkom pitanju, koje se želi zloupotrijebiti za svjetonazorski obračun u tobože pravednoj borbi za sekularnu Hrvatsku.
Javno i paradno, dakako, valja se u ime pomodnog sekularizma s vremena na vrijeme obračunavati s Crkvom. A kad zaškripi, onda se kuca i na crkvena vrata.

Ne u ime ni vjere ni sekularizma, nego raspodjele političkih interesa i moći, koje svaka vlast ima u vidu kada na Crkvu gleda kao na partnera na političkoj i društvenoj sceni. Vrijeme je da i Crkva tu postavi neke standarde, ma koliko je to u budućnosti stajalo. Upravo u ime postojeće sekularnosti, tj. odijeljenosti od ovakvih političkih elita koje upravljaju ili žele upravljati Hrvatskom.

Pogledajte video: Ovo su mjesta koja baš nitko ne smije vidjeti preko Google Mapsa

Ključne riječi

Komentara 12

DU
Deleted user
13:58 09.11.2018.

Ukinuti financiranje svih udruga, od prve do zadnje iz proračuna kao i HAVC-a i sličnih paraudruga. Neka se financiraju iz članstva. Zabraniti financiranje političkih udruga izvana ili im nabiti 50% poreza. Crkvi vratiti svu imovinu (npr. cijeli Kaptol i pola Ilice) u realnim cijenama na 20 godina uz zatezne kamate. Uvesti crkveni porez tko ga hoće plaćati, tko neće, mora dati isti iznos u humanitarne svrhe (domovi za djecu, školovanje djece i sl.).

NE
neboiznadzagreba
10:40 07.11.2018.

Što autor člankom želi reći? Bi li se Kaptol drugačije ponio prema toj neimenovani osobi da je prema njemu bila "politički korektnija"? Kaptol i Crkva bi trebali imati ugovor s Bogom i narodom, što sve manje imaju, jer im poslanjee nije zgrtanje blaga i moći na zemlji, već služenje Bogu i narodu. Crkva je od toga davno odustala, ovo su ostaci ostataka Isusova nauka. Isus ne treba svjetovnu moć svoga svećenstva, kojemu se za pomoć obraćanju ugroženi moćnici, a do dvora na kojima stoluje ne mogu doći maleni. I sve to nema veze sa sekularnošću, ali itekako ima sa svjetovno šću u najvišim crkvenim krugovima, krugovima moći a ne služenja.

Avatar slaven0
slaven0
11:31 07.11.2018.

Zanimljivo je da su ljudi koji prosvjeduju za autora "luftiguzi koji sire nesnosljivost i mrznju". Nije mi jasno po kojem kriteriju su oni ti koji sire nesnosljivost i mrznju, a ne upravo on koji takve stvari pise u jednom od najcitanijih dnevnih listova u Hr? Bio sam na dosta prosvjeda u Zagrebu i redovito se ta "ugrozena vecina" ponasa agresivno jer im valjda ta njihova "ugrozenost" daje za pravo. A kad ono u stvarnosti procesije hodaju mirno, a prosvjednike se gadja kamenjem i vrijedja... Krivnja je to raznoraznih medijskih produzetaka mafijaske hobotnice na vlasti, poput cjenjenog autora, koji siju ideoloski razdor radi politicke koristi i stvaraju sliku ugroze radi motivacije zadojene manjine da bira uvijek iste po ideoloskoj osnovi, dok vecina ostaje doma apaticna, zato je vlast i izabralo 20% biraca... Sekularnost nije ni lijeva ni desna, Europska povijest je prozeta vjerskim ratovima vecinom izmedju raznih krscanskih denominacija, vjerske organizacije se s razlogom odvajaju od drzavnih institucija. Ali naravno, mozda netko od katolickih sugradjana u buducnosti hoce financirati vehabije ili da Jehovini svjedoci u skoli djecu uvjeravaju kako Bog brani transfuziju krvi.... Sve udruge i vjerske organizacije trebaju biti financirane direktno od strane svojih clanova, a bilo kakve donacije koje dolaze izvan granica RH trebaju biti zabranjene. Sama cinjenica da u 21. stoljecu jos raspravljamo o tome umjesto o 1000 drugih konkretnih problema koje Hr ima je dovoljno losa...

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije