Guverner Hrvatske narodne banke (HNB) Boris Vujčić smatra da je gospodarska situacija u zemlji vrlo ozbiljna i će se Hrvatska sama osuditi na neku vrstu prisilne uprave “ako izostane aktivno suočavanje s gospodarskim teškoćama”.
Očekuje akcijski plan
U intervjuu za magazin Banka Vujčić kaže da bi se u tom slučaju Hrvatska mogla suočiti s “nekom verzijom MMF i bez MMF-a”. Stoga je Vladi, ali i oporbi, poručio da je za izlazak iz krize nužan konsenzus oko glavnih ciljeva. Istu poruku, osim političarima, Vujčić šalje i gospodarstvenicima, ali posredno i sindikalistima.
>>Vujčić poručio Liniću: Napravi rebalans proračuna!
– Zbog ozbiljnosti situacije pozivam na politički i općedruštveni konsenzus o glavnim ciljevima i načinima njihova ostvarivanja. Barem među najrelevantnijim društvenim i političkim snagama – kaže Vujčić. Guverner HNB-a poručuje da se o ekonomiji ne bi trebala brinuti “dva, tri ministra, nego svi”.
– Očekujem akcijski plan s prioritetima, zaduženjima i rokovima njihova rješavanja. Inicijativu je važno prepustiti onima kojima administrativne barijere otežavaju rad i investiranje. To je posao u koji mora biti uključen tim stručnjaka i svi ministri, odnosno ministarstva u Vladi, kao i državne agencije. On mora biti dio sustava, a ne ad hoc inicijativa. To je isto bila jedna od poruka koju sam htio poslati, da se o ekonomiji ne brinu dva-tri ministra, nego svi – rekao je Boris Vujčić za magazin Banka.
Iako to nigdje eksplicitno ne spominje, iz guvernerovih riječi da se iščitati i njegovo razmišljanje da ne bi bilo loše Vladu osvježiti i nestranačkim stručnjacima. – Zamjena nekoliko ministara nestranačkim stručnjacima neće se dogoditi jer to nije potrebno. U Vladi ionako imamo dovoljno stručnjaka, a naši ministri sasvim dobro pokrivaju svoje resore. Situacija je teška, ali građanima ne treba pričati priče da bi ulaskom nestranačkih stručnjaka situacija preko noći bila bolja – kaže jedan od ministara i odbacuje tvrdnje da su reforme moguće samo uz strateški savez Vlade s oporbom, odnosno HDZ-om.
– Radije bih da nas u reformama podrže sindikati nego HDZ. Pa oni u tri krizne godine nisu napravili ništa – kaže naš sugovornik iz Banskih dvora.
O idejama guvernera Borisa Vujčića, odnosno potrebi čvršće suradnje stručnjaka i članova Vlade, razgovarali smo i s potpredsjednikom Vlade Brankom Grčićem.
– O tim temama sam i osobno razgovarao s guvernerom Vujčićem, a ono što on govori poklapa se u puno stvari i s onim što i ja govorim. Mijenjamo organizacijsku strukturu u Vladi i formiramo četiri radne skupine. U jednoj od njih, nazvanoj “doing business” (uklanjanje barijera za gospodarstvenike i poboljšanje poslovne klime, nap. a.), uz ministre bit će uključeni i ljudi iz državnih agencija, ali i poslovni ljudi, članovi HUP-a, gospodarske i obrtničke komore... I u ostale tri radne skupine povremeno ćemo uključivati stručnjake sa specifičnim znanjem. Primjerice, u reformi mirovinskog sustava – rekao nam je potpredsjednik Vlade Branko Grčić.
Ništa od dogovora
Teško je povjerovati u mogućnost konsenzusa oporbe i vladajućih kad se zna da su njihova mišljenja o nekim vrlo bitnim stvarima potpuno oprečna. Šef HDZ-a Tomislav Karamarko, a i članovi njegove takozvane vlade u sjeni u svim svojim istupima ne samo da su žestoko kritizirali tim premijera Zorana Milanovića nego su ih čak nazvali i nesposobnima. U HDZ-u smatraju da vladajući nisu spremni ni na kakav konsenzus.
U HDZ-u kažu da oštri istup guvernera Vujčića, koji je i kućni prijatelj premijera Zorana Milanovića, potvrđuje da je ova vlada nesposobna i nekompetentna.
>>Ako država odluči devalvirati kunu, kako će se tad vraćati krediti
Vujčić bi trebao kratko, jasno i glasno reći da se dug može vratiti samo povećanjem proizvodnje roba i usluga koje se mogu izvoziti. Tko to može ostvariti? Inžinjeri raznih vrsta ako ih još ima i mladi koje treba razjuriti po svjetu da nešto nauče i onda se eventualno vrate u neku drugu Hrvatsku u kojoj će možda jednog dana vladati red i zakon.