21.09.2016. u 12:04

Andrej Plenković ovih dana u pregovorima HDZ-a i Mosta pokušava formirati Vladu koja bi trebala biti prva hrvatska Vlada koja će predsjedati Europskom unijom. Već sama ta činjenica trebala bi podići standarde kadroviranja u njoj. Vrijeme je za hrvatsku Vladu od koje će Hrvatska imati koristi, a ne reputacijske štete

Ne bude li iznenađenja i izvanrednih izbora, Vlada koju ovih dana u pregovorima HDZ-a i Mosta pokušava formirati Andrej Plenković trebala bi biti prva hrvatska Vlada koja će predsjedati Europskom unijom. Već sama ta činjenica trebala bi podići standarde kadroviranja u toj novoj Vladi.

Hrvatska je, naime, zbog referendumske odluke Britanaca o izlasku iz EU došla na red za rotirajuće predsjedanje nešto ranije nego što je itko prije očekivao. Donesena je odluka da Hrvatska preuzima šestomjesečno predsjedanje Vijećem Europske unije u prvoj polovici 2020. godine.

To se sada možda čini dalekim i nevažnim, ali hrvatski ministri o čijim se imenima i resorima pregovara danas vjerojatno će, od siječnja do kraja lipnja 2020., predsjedati sastancima ministarskih Vijeća EU. Prije toga će se, osim svome poslu i svome resoru u Hrvatskoj, morati posvetiti i pripremi za predsjedanje tim resorom u Vijeću EU jer pripreme za preuzimanje rotirajućeg predsjedanja počinju puno ranije.

Ministri u novoj Vladi moraju biti iskreni demokrati, elokventni, moraju imati menadžerske sposobnosti jer će upravljati ne samo svojim kabinetima i svojim ministarstvima, nego sastancima i dnevnim redovima kontinentalnih razmjera. Moraju znati strane jezike, ne formalno u životopisu, nego vješto u stvarnom životu. Moraju znati slušati druge, a ne samo svoj glas, dakle biti ljudi dijaloga, a ne monologa. Ne smiju biti dosadni, nego moraju inspirirati ljude oko sebe. Ta Vlada ne smije biti retrogradna Vlada u kojoj će broj žena biti sramotno nizak poput broja zastupnica u novom sazivu Sabora. I da, na kraju, ali ne najmanje važno, ako nam je stalo do ugleda Hrvatske, među ministrima ne bi smio biti Zlatko Hasanbegović.

Čovjek koji je 1998. i 1999. s deklariranim fašistom Mladenom Schwartzom imao potrebu sudjelovati u kontraprosvjedu protiv onih mirnih prosvjednika koji su (ispravno) tražili povratak imena Trga žrtava fašizma u Zagrebu jednostavno nema dovoljan moralni i politički integritet da 2020. dođe u poziciju predsjedati Vijećem za kulturu Europske unije. Intelektualac koji je u stanju tvrditi da Ustav RH – koji kaže da se povijesno pravo hrvatskog naroda na punu državnu suverenost očitovalo, među ostalim, i “u uspostavi temelja državne suverenosti u razdoblju II. svjetskog rata, izraženoj nasuprot proglašenju Nezavisne Države Hrvatske u odlukama Zemaljskoga antifašističkog vijeća narodnog oslobođenja Hrvatske…” – zapravo uopće ne spominje antifašizam (kao da je pridjev antifašistički izveden iz neke sasvim druge imenice) ne može biti u poziciji da vodi europske sastanke u čijim se zaključcima racionalno i neideološki pokušava odvagnuti svaka riječ. Možete li zamisliti situaciju u kojoj Hasanbegović polemizira tvrdnjom da se u dokumentu koji spominje pridjev “europski” zapravo ne spominje Europa? Bila bi to iracionalna rasprava.

Istina, Europski parlament usvojio je 2009. rezoluciju kojom EU jasno osuđuje i nacizam i komunizam. Ali u njoj se također jasno kaže da su “europske integracije od samog početka bile odgovor na patnje koje su nanijela dva svjetska rata i nacistička tiranija koja je dovela do holokausta i širenja nedemokratskih i totalitarnih komunističkih režima u srednjoj i istočnoj Europi”. Nešto je dovelo do nečega i ne može se ovo drugo (totalitarni komunistički režimi) povijesno raskrinkavati i osuđivati s pozicije pjevanja pjesama, isticanja znakovlja i uzvikivanja pozdrava uvedenih u službenu uporabu za vrijeme ovog prvog. Dominantno povijesno iskustvo u zapadnoj Europi je nacizam, kaže spomenuta rezolucija EP-a, a srednja i istočna Europa doživjele su i nacizam i komunizam. No, Hasanbegović ne čini nikakvu uslugu ugledu Hrvatske u zapadnoj Europi kad legitimnu želju povjesničara da razjasni komunistički totalitarni režim miješa s nečim što zvuči kao apologetika onoga što zapadna Europa bez trunka sumnje doživljava kao izrazito negativno povijesno iskustvo.

Zar zaista naše partnere u EU u 2016. ili u 2020. moramo uvjeravati da, kad vide ljude u crnom kako marširaju Kninom pjevajući sramotne pjesme ustaškog, marionetskog režima nacističke Njemačke tijekom II. svjetskog rata, trebaju biti zadovoljeni odgovorom: “A tko će (pjevati te pjesme) ako neće IX. bojna HOS-a”? I zar se zaista trebamo čuditi kad reakcije dijela medija i javnosti u Europi na takve pojave i takvog ministra kulture graniče sa zgražanjem? Vrijeme je za hrvatsku Vladu (i za svakog ministra ili ministricu pojedinačno) od koje će Hrvatska imati koristi, a ne reputacijske štete.

>> Hasanbegović: Ekstremizam u HDZ-u nikada nije postojao, a ni u hrvatskoj politici općenito

Komentara 6

MA
MarioG
12:55 21.09.2016.

Krasnecu bi najbolje bilo da se kandidira na izborima. Onda bi imao pravo govoriti tko treba biti a tko ne treba biti u vladi.

IN
Interstellar
15:20 21.09.2016.

Ako je netko i bio ravnodušan prema Zlatku Hasanbegoviću, nakon svih ovih prozivanja i maltretiranja njegove osobe po medijima i optužaba koje rastu poput lavine, čovjek s trunčicom savjesti ne može više biti ravnodušan. U ime obrane temeljnih ljudskih prava, prava na dostojanstvo osobe i mir, trebalo bi sastaviti i potpisati javni apel za zaštitu dostojanstva Zlatka Hasanbegovića, jer ovakav linč nije doživljen još od vremena najcrnjega komunizma. Ako se svi ovi koji napadaju Zlatka Hasanbegovića prisežući na ljudska prava i europske vrijednosti pogledaju u ogledalo, ako poslušaju vlastite riječi i pročitaju ono što su napisali, ako se makar malo zamisle, i ako imaju makar trunčicu savjesti, moraju uvidjeti da svim ovim krajnje štetnim, iracionalnim i sramotnim napisima krše sva ta prava na koja se pozivaju i na koja prisežu. Krše ih na jednom jedinom čovjeku. Ovo je lov na čovjeka, postaje nepodnošljivo. Koliko minuta prođe, a da se ne pojavi neki novi napis koji Zlatku Hasanbegoviću ne imputira neki novi ili stari grijeh? Kao da čujem onu istu biblijsku svjetinu koja viče "raspni ga, raspni ga, raspni ga" - jer je unaprijed osuđen. Predsjednik njegove stranke, Andrej Plenković, vrlo je lijepo u tv debati sa Zoranom Milanovićem, u vezi sa Sanaderom istaknuo "presumpciju nevinosti". No čini se da u ovom divljem, barbarskom prebučnom sudištu (pogledati malo značenje riječi "linč") za Zlatka Hasanbegovića ne vrijedi nikakva presumpcija nevinosti. On je osuđen unaprijed, štoviše odstrijeljen. Zbog "verbalnog delikta". Stoga nikakva polemika s novinarima nema smisla, nikakvi argumenti. A buduća hrvatska - ili "hrvatska" vlada - koja će navodno predsjedati Europskom unijom? Pa zašto nam prije izbora nije rečeno da trebamo glasati za buduću eu-predsjedavajuću vladu, a ne za svoje zastupnike u Hrvatskom saboru? Možda bismo i više ostali kod kuće. Mi smo samo obični ljudi, hrvatski građani i teško da bismo se odvažili na izbore čiji je cilj sastavljanje buduće eu-predsjedavajuće vlade, jer prosječan čovjek ne može predvidjeti ni što će se s njim sutra događati (pa ni bliže), a kamoli što će za četiri godine biti s Europskom unijom. Umjesto izlaska na izbore za buduću hr-eu vladu, možda bismo se radije prošetali, do "Pilara" možda, i popili kavicu sa Zlatkom i Brunom. Sa svojim zastupnicima u Saboru. Jer o tome se u biti radilo (kako smo naivno mislili, i kako nam Ustav jamči): narod s pravom glasa bira ljude koji će ga zastupati u državnom Saboru, dakle svoj udio u suverenitetu prenosi na svoje legitimne i legalno izabrane predstavnike, koji nas zastupaju u našem Saboru. Europska unija danas jest, sutra možda i nije. Ali Hrvatska jest, bila je i bit će.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije