U znak solidarnosti s palestinskim narodom i kao potporu palestinskom militantnoj skupini Hamas, libanonski šijitski pokret otpora Hezbollah svakodnevno gađa izraelske položaje duž libanonsko-izraelske granice na što Izrael uzvraća topničkom vatrom i dronom na južni Libanon. Iako su za sada ti sukobi ograničeni, mnogi analitičari su uvjereni ako Izrael krene u kopnenu operaciju doći će do rata između Hezbollaha i Izraela. Da je situacija ozbiljna i opasna potvrđuje činjenica da je izraelska vojska duž libanonske granice i u dubini od 5 kilometara teritorij proglasila vojnom zonom te evakuirala gotovo svo stanovništvo. Izraelci su svjesni da će rat s Hezbollahom biti razoran jer je Hezbollah daleko jači od Hamasa, čak netko kaže i 20-tak puta zbog čega Izraelci kalkuliraju kopnenom operacijom u Pojasu Gaze. Izraelska vojska rasporedila je duž izraelsko – libanonske granice, prema nekim procjenama, oko 80 tisuća izraelskih vojnika. Iako su i jedna i druga strana spremne za veliki rat, niti u Izraelu niti u Libanonu a niti diljem regije ne žele taj rat koji bi imao dalekosežne posljedice, ne samo za regiju već možda i za cijeli svijet.
Izraelci su svjesni da libanonski šijitski pokret Hezbollah više nije skupina gerilaca, već prava vojska. Izraelska vojska stoga redovito održava vojne vježbe simulirajući napad Hezbollaha na sjever Izraela. Novi rat između Izraela i libanonskog Hezbollaha gotovo je neizbježan i pitanje je dana kada će dvije strane ući u rat koji će imati dalekosežnije posljedice od svih dosadašnjih ratova između Arapa i Izraelaca na Bliskom istoku. Oštre prijetnje koje je uputio čelnik Hezbollaha Hassan Nasrallah da će u slučaju da Izrael napadne Libanon ili Siriju “stotine tisuća arapskih i muslimanskih boraca biti spremno uzvratiti udarac te da ta borba u tom slučaju ne bi bila ograničena samo na Libanon, Izrael ili Siriju”, Izrael je shvatio vrlo ozbiljno te zaprijetio Libanonu da će ga vratiti u kameno doba u slučaju da Hezbollah napadne. Uzimajući prijetnje Hezbollaha ozbiljno, Izrael je izveo najveću vojnu vježbu u proteklih 20 godina uz granicu s Libanonom, u kojoj je sudjelovalo 40.000 pripadnika kopnenih, pomorskih i zračnih snaga. U vježbi su se koristili višeslojni sustavi izraelske proturaketne obrane, a vojnici su se pripremali na “obranu trenutačne stabilnosti u sjevernom sektoru na libanonskoj granici“. Izrael je vrlo zabrinut zbog jačanja utjecaja Irana u susjednoj Siriji i gomilanja oružja Hezbollaha u južnom Libanonu. Analitičari smatraju kako je Tel Aviv zabrinut s razlogom jer je Hezbollah, u savezu s Iranom, veliki pobjednik rata u Siriji.
– Situacija je izrazito opasna. Najveći izraelski neprijatelj danas, Hezbollah se nalazi uz sirijsku i libanonsku granicu, s koje se na Izrael može dobaciti kamenom – zabrinut je načelnik Glavnog stožera Izraela, bivši šef izraelske vojne tajne službe, Herzl Halevi naglasivši kako je zbog Hezbollaha, koji je prisutan u Siriji, gdje će, po svemu sudeći, ostati dulje vrijeme, Izrael geostrateški u velikoj opasnosti: više ne može biti napadnut samo s libanonskog juga nego i sa sirijske zapadne granice, a na taj bi se način crta bojišnice udvostručila. Ono što ih ipak najviše zabrinjava jest to što u jednom napadu može naići na protivnika koji je “stotinu” puta jači nego u prethodnim sukobima. Glavni tajnih Hezbollaha Nasrallah zaprijetio je da bi mogli napasti izraelski atomski reaktor kod Dimone. Prije toga je, kao mogući cilj, navedeno skladište amonijaka kod Haife. Eksplozija tog skladišta imala bi dalekosežne posljedice za grad i njegovo stanovništvo te bi moglo odnijeti na desetke tisuće života, što je u Izraelu izazvalo raspravu o premještanju skladišta u sigurnije područje.
Hezbollah (Božja stranka) nastao je nakon izraelske invazije na Libanon 1982. u Baalbeku, malom mjestu u dolini Bekaa, tijekom skupštine muslimanskih velikodostojnika, uglavnom šijita. Ime je prihvaćeno na sugestiju bivšeg iranskog ajatolaha Homeinija i vuče korijene iz Kur’ana. Temelj mu je antiimperijalizam i tradicionalizam, dok mu je cilj pri osnivanju bila borba za izbacivanje izraelskih trupa iz Libanona. Ne postoji ni jedan segment libanonskog društva i države u koji nije involviran. U samim počecima pokret je dobio ključnu financijsku potporu i obuku iz Iranske revolucionarne garde. Samoubilački napadi na američka veleposlanstva, kao i na američku bazu Marine Corps u Bejrutu u listopadu 1983. godine, kojom je prilikom poginulo 258 američkih marinaca, rezultirali su povlačenjem američkih snaga koje su bili raspoređene u Libanonu u sklopu multinacionalnih mirovnih snaga. Zbog toga SAD i neke članice EU Hezbollah smatraju terorističkom organizacijom.
Hezbollah je najmoćnija politička i vojna organizacija u Libanonu koja u svojim redovima okuplja većinom šijitske muslimane. Zahvaljujući dobrim socijalnim i zdravstvenim programima, otvaranju bolnica i obrazovnih centara, vrlo je popularan. Osim goleme vojne strukture koja je znala zadati teške udarce izraelskoj vojsci, u Libanonu određuju način funkcioniranja socijalne zaštite i pomoći, obrazovanja, građevinskog sektora, financija, sigurnosti, obavještajnih i vojnih aktivnosti. U libanonskom parlamentu Hezbollah ima zastupnika, a u vladi dva ministra. Postao je popularan u arapsko-islamskom svijetu 2000. godine nakon što je svakodnevnim gerilskim napadima na jugu Libanona natjerao na povlačenja izraelskih snaga, koje su taj dio okupirale još 1982. To je bio presedan u povijesti arapsko-izraelskih ratova jer se Izrael morao povući iz jedne arapske zemlje koju je okupirao.
POVEZANI ČLANCI:
Prema izvještajima izraelske obavještajne službe, Hezbollah danas ima oko 100 tisuća boraca, posjeduje više od 300 tisuća daleko i kratkometnih projektila koji mogu gađati unutrašnjost Izraela. U Izraelu se danas vodi polemika oko sudjelovanja Hezbollaha u ratu u Siriji. Dok su jedni uvjereni da je dobro što Hezbollah ratuje u Siriji jer se tako iscrpljuje i gubi svoju snagu te da će ga sirijski rat oslabjeti, drugi smatraju da njegovi borci, oni stariji i iskusniji, zajedno s mladim naraštajem, stječu vrijedna borbena iskustva koja bi poslije mogli iskoristiti u napadima protiv izraelske države. Međutim, izraelska obavještajna služba i vojni analitičari kažu kako Izrael mora najviše biti zabrinut zbog rastuće vojne moći Hezbollaha, koji je od obične gerilske skupine postao prava vojna sila upravo zahvaljujući sudjelovanju u vojnim akcijama u Siriji.
Vojni stručnjaci smatraju da je Hezbollah promijenio svoje taktike u Siriji i sada ima ofenzivne karakteristike, za razliku od isključivo obrambenog stila koji se razvio s velikim uspjehom tijekom sukoba u vrijeme izraelske okupacije od 1982. do 2000. godine. Umjesto brzih napada i povlačenja, taktika kojima se koristio prije, u Siriji borci Hezbollaha predvode napade protiv neprijatelja i dugo pripremane velike ofenzivne operacije u kojima oslobađa teritorij pod nadzorom islamističkih terorističkih skupina. Analitičari ističu kako nema sumnje da je u borbama u Siriji Hezbollah uspješno razvio nove taktike. Rezultati govore sami za sebe. Tijekom operacija u Siriji u potpori sirijskoj vojsci Hezbollah je bio u stanju osloboditi velik broj gradova i sela, ali je i promijenio vojnu doktrinu, te razvijao novi stil, sličan onome kojim su u revoluciji 1959. godine uspjeli pobijediti kubanski gerilci. Ovom novom taktikom Hezbollah napada na svim bojištima, i to novim oružjem – tenkovima, artiljerijom i bespilotnim letjelicama.
Hezbollahova brigada sastoji se od kopnenih snaga, inženjerijskih jedinica te jedinica za protutenkovsku i protuzračnu obranu. Velik dio transformacije Hezbollaha rezultat je pomoći Rusije, čija je vojska borce pokreta naučila mnogo u smislu taktike, ali i korištenja određenih oružja. Na sirijskom bojištu nema nijedne operacije u kojoj ne surađuju zapovjednici Sirije, Irana, Rusije i Hezbollaha. Izraelska vojna obavještajna služba uvjerena je kako je Hezbollah od Bashara Al-Assada dobio i rakete s kemijskim oružjem za koje vjeruju da će ih upotrijebiti dođe li do rata s Izraelom. Analitičari vjeruju kako su Izraelci svjesni rizika novog rata na Bliskom istoku i opasnosti da budu prisiljeni upotrijebiti i svoj nuklearni arsenal. Iako Izrael već desetljećima odbija potvrditi ili negirati posjedovanje nuklearnog oružja nazivajući to politikom nuklearne ambivalentnosti, nedavno objavljeni tajni dokumenti otkrivaju da su Izraelci planirali iskoristiti nuklearnu bombu tijekom Šestodnevnog rata 1967. Htjeli su aktivirati bombu na jednoj od planina Sinaja kao upozorenje egipatskoj vojsci, a sve u nadi da će arapske zemlje odustati od svojih napada. Operacija nije nikad provedena zato što je Izrael pobijedio za samo šest dana.
Iako Hezbollah nikada nije preuzeo odgovornost za smrtonosne samoubilačke napade na američko veleposlanstvo u Beirutu u travnju 1983. godine, kada je poginulo 17 američkih državljana, većina agenti CIA-e koji su taj dan imali sastanak u veleposlanstvu. Isto tako, u prosincu 1983., šijitski ekstremisti su izvršili teroristički napad na američko i francusko veleposlanstvo u Kuwait Cityu, glavnom gradu Kuwaita. U napadu je poginulo pet osoba, a ranjeno je 86. U listopadu 1983. šijitski ekstremisti izvršili su i samoubilački napad na vojarne američkih marinaca blizu beirutske zračne luke, koji su bili u misiji u toj zemlji. U napadu je ubijen 241 marinac. Za sve te napade SAD su optužile Iran i iransku Revolucionarnu gardu. Isto tako, prema izvještaju američke obavještajne službe , za vrijeme američke invazije na Irak, ubijeno je 600 američkih vojnika, za što Amerikanci optužuju šijitske paravojne formacije koje financira Iran.
GALERIJA Sukob između Izraela i Hamasa ne jenjava
Nema sumnje da je najtraženija osoba na svijetu glavni tajnik libanonskog Hezbollaha Said Hassan Nasrallah, čovjek koji već gotovo tri desetljeća živi pritajen. 63-godišnji Nasrallaha, osim Izraela i SAD-a traže i neke članice EU, ali i zaljevske zemlje, optužujući ga da Hezbollah stoji iza ubojstva bivšeg libanonskog premijera Rafika Haririja, te zbog sudjelovanja u sirijskom ratu na strani Bashara al-Assada i Jemenu na strani Hutija. Ulicama hoda zamaskiran, preživio je sedam atentata, sretno je oženjen, a Amerikanci i Izraelci bezuspješno ga love još od vremena prije Bin Ladena i Al-Baghdadija. U arapsko-islamskom svijetu postao je ikona te dobio nadimak Che Guevara nakon što je Hezbollah prisilio izraelske snage na povlačenje iz južnog Libanona 2000. Izraelske i američke obavještajne službe, iako već 30 godina traže Nasrallaha, imaju o njemu visoko mišljenje. S jedne strane kažu da je opasan, a s druge da je iskren i vjerodostojan, i da sve što govori provodi u djela. Zahvaljujući njegovoj odlučnosti, Hezbollah je od male gerilske skupine postao respektabilna vojna organizacija koja se u stanju suprotstaviti bilo kojoj vojsci. Prema priznanju Izraela, ta zemlja nikada nije bila toliko ugrožena ni od koga kao što je danas od Hezbollaha. Do 2006. Nasrallah se često pojavljivao na skupovima diljem zemlje. Nakon srpanjskog rata s Izraelom se povukao i nitko, osim njegovih najbližih suradnika, ne zna njegovo prebivalište. Od tada se svojim pristašama obraća isključivo putem videolinka.
Godine 2004. pokušali su ga otrovati hranom. U Drugom libanonskom ratu nije uspio pokušaj atentata tijekom izraelskog bombardiranja nebodera u kojem se nalazio. Tijekom sudjelovanja na festivalu u Haret Hreiku u južnom predgrađu Bejruta, glavnom uporištu Hezbollaha, eksplodirala je autobomba, ali Nasrallah nije ozlijeđen. Nadalje, 30. srpnja 2011. dogodila se eksplozija u stambenoj zgradi u predgrađu Bejruta, cilj je bio Nasrallah koji je trebao doći na sastanak s visokim dužnosnicima stranke, ali je zakasnio, što mu je spasilo život. Godine 2013. autobomba je eksplodirala u blizini dvorane Martyrs gdje je Nasrallah držao govor u povodu 7. godišnjice završetka Srpanjskog rata s Izraelom. Godinu poslije uhićena je skupina koja je trebala lansirati raketu na njegov automobil. Posljednji pokušaj atentata zbio se u kolovozu ove godine kada je Izrael dronovima napao predgrađe Bejruta koji je pod kontrolom Hezbollaha, a cilj je ponovno bio šeik Nasrallah. Vođi Hezbollaha ni u jednom napadu nije bilo ništa, a ključ svega je jako osiguranje. Njega nisu spremni čuvati samo njegovi šijiti, nego većina iz arapskog svijeta gdje se smatra velikim pobjednikom još od 2004. kada je odigrao veliku ulogu u razmjeni zatvorenika između Izraela i Hezbollaha. Tada su oslobođene stotine palestinskih zatvorenika i članova Hezbollaha, a mrtva tijela vraćena njihovim ženama i majkama koje su ih mogle pokopati. Taj je sporazum diljem arapskog svijeta smatran velikom pobjedom za Hezbollah, a Nasrallah hvaljen kao najzaslužniji za postignuto. Prema priznanju Mossada, izraelske obavještajne službe, Nasrallah ima najjaču obavještajnu službu i osiguranje na svijetu zbog čega ga je nemoguće locirati i likvidirati.
USA je snažno podržao Izrael.To je ujedno i zlatna prilika za USA da potvrdi svoju globalnu moć.Američke prijetnje koje će spriječiti Hezbollah i Iran da se pridruže ratu protiv Izraela pokazat će da li se američke vojne moći još uvijek plaše i poštuju je. To će također pokazati da li Amerika ostaje dominantna u regiji, dok druge svjetske sile ostaju po strani?