Osim na području Velike Gorice, Vrbovca, Pokupskog i Rugvice, gdje je proglašena jučer, stanje elementarne nepogode je župan Zagrebačke županije danas proglasio i za općine Križ i Pisarovina. Razlog su obilne padaline koje su od 10. do 12. veljače dovele i do velikih poplava, priopćeno je iz Kožićevog ureda.
A iz Ministarstva obrane RH javljaju da je ministru Anti Kotromanoviću njegov slovenski kolega Roman Jakič ponudio pomoć u obrani od poplava. Jakič je kazao da su Hrvatskoj vojsci na raspolaganju slovenske Oružane snage i potrebna oprema. Upravo je iz Slovenije jutros veliki vodeni val prošao Zagrebom, a vrlo je kritično i dalje nizvodno od Zagreba, na velikogoričkom području kod Čičke Poljane, te kod Siska, gdje se očekuje sudar vodenog vala na Savi s Unom kod Jasenovca.
- Pripadnici Oružanih snaga stalno prate stanje vodostaja na području ugroženom poplavama i u suradnji s nadležnim službama na terenu ostaju u pripravnosti intervenirati u slučaju ugroze na novim lokacijama - upozoravaju iz MORH-a.
Na poplavljenim područjima i dalje je kritično. Izvanredno je stanje u Lipovljanima i Jasenovcu. Prijeti i novi vodeni val koji se sutra očekuje iz Slovenije.
Dodajmo i kako je sisačka gradonačelnica Kristina Ikić Baniček sa suradnicima obišla mjesta oko Siska kojima prijete zaobalne vode.
Nikola Čutuk/PIXSELL
Sve je spremno za visoki vodostaj
Naselje Plesmo kod Novske, opasano bedemom od zemlje i vrećama pijeska spremno dočekuje porast vodostaja. Iskustvo od lanjske poplave, kada se voda razlila većim djelom mjesta, koristi se da bi uz pune preventivne mjere i reagirajući na vrijeme, mogućnost navale vode bila spriječena.
- Već smo pomalo navikli na sve no prema onome što se ovih dana ubrzano radi, pripreme su dobre. Najvažnije što je napokon napravljen i nasip koji je neophodan, kako bi spriječio vodu iz rijeke Strug da se izlije u selo, veli Tihomir Latin, mještanin, i kaže, kako se do sada svake godine ponavljala ista situacija, dio sela i poljoprivrednih površina bio je do proljeća pod vodom Zbog visokog vodostaja prošle godine bilo je poplavljeno i poznato Ekoetno sela „Strug“, niz turističkih drvenih objekata smještenih u neposrednoj blizini rijeke Strug.
Vlasnik Željko Mlinarević, rekao nam je kako se tada voda slijevale iz Struga kroz dio na kojem nikada nije izgrađen nasipi da je na mjestima voda bila duboka do 4 metra. Štetu nije mogao naplatio a stradao je veći dio turističkih i restoranskih objekata. Od nedjelje sve su službe i potrebne ekipe u stanju pripravnosti, a na terene je stalno i Tomislav Baić, načelnik Stožera za zaštitu i spašavanje grad Novske. Zadužen je kroz rukovođenje Stožerom, za koordiniranje svih uključenih i mjerodavnih službi u ovakvim izvanrednim situacijama.
- Situacija je pod kontrolom. Ukoliko situacija to bude zahtijevala imamo plan u slučaju najgorega, evakuacija ugroženih mještana za što je spreman prihvatni centar, rekao je načelnik.
Plesmo - Željko Gašparović/VLM
Prema riječima Davor Štimca, zapovjednika Vatrogasne zajednice grada Novske, vatrogasci su u stalnoj pričuvi kao i vozila te ostala potrebna sredstva za djelovanje u ovakvim uvjetima. Vodostaj je u porastu pa djelatnici novljanske Vodoprivrede i Hrvatskih voda žurno utvrđuju nasipe i postavljaju zečje nasipe, na jasenovačkom, novljanskom i lipovljanskom području.
- Situacija još nije kritična, porast vode je oko 1 centimetar na sat što nam daje dodatno vrijeme za potrebne poslove. Radimo na utvrđivanju slabih mjesta na nasipima kao u naselju Plesmo i Kraljeva Velika, rekao je Tomislav Naglić, iz Hrvatskih voda, voditelj ispostave Subocka, Strug u Novskoj.
>>Proglašena elementarna nepogoda, čeka se dolazak novog vodnog vala
>>Stožer spreman za evakuaciju: Osigurali smo prihvatne centre
Kako smo različiti jer Hrvati nama nedaju ni milimetra mora u Piranskom zaljevu uz puni gepek i lager mora a mi Slovenci vama Hrvatima rado predamo sve poplave i vodene valove koje imamo viška.