Ministar zdravlja Siniša Varga tek se uvalio u prave nevolje obrazlažući svoje naknadno pokajanje zbog izleta službenim audijem u talijanski Sexten. Prema pravilu iz slučaja Bandić, time bi se sada trebalo pozabaviti Povjerenstvo za sprečavanje sukoba interesa, pa i DORH. Naime, Varga je u subotu rekao kako zapravo nije išao na skijanje nego na službeni put kako bi kao ministar na poziv Hrvatskog zbora trenera i učitelja sportova na snijegu (HZTUSS) održao predavanje o "pravima osiguranika u prekograničnom pružanju zdravstvenih usluga u zemljama u koje idu treneri i učitelji skijanja".
Otvorio sezonu u Italiji
Na web-stranici HZTUSS-a u terminu kad je ministar bio u Italiji pod naslovom "Otvaranje sezone i ski kamp Sexten 11.-14. 12. 2014." našli smo oglas za tradicionalno skijaško učilište za sve zainteresirane. Drugi kamp održavao se od 14. do 19. prosinca. Među predavačima (Stipe Božić, Marko Bošnjak, Danijel Jurković s Hrvatskim Demo Teamom...) nije spomenut Varga. Školarina je od 750 do 1100 kuna, ispit 150 kuna, smještaj u tri polupansiona 150 eura, a u pet 250 eura (Varga je za vozača platio 230 eura), skijaška karta 52 ili 81 euro... "Sve kampove Skijaško učilište organizira u suradnji s tvrtkom Atlas d. d.", navodi se u reklamnom pozivu u Sexten.
Što u tom kontekstu znači da se Varga pozivu Zbora odazvao kao ministar? Bi li se odazvao takvom pozivu svake udruge ili turističke agencije koja u sklopu ponude skijaških aranžmana nudi i poduku o "pravima osiguranika"!? Je li to posao ministra i je li primjereno da na tomu svoju javnu ulogu iscrpljuje ministar zdravlja u socijaldemokratskoj Vladi u zemlji s takvim socijalnim i zdravstvenim problemima te da indirektno promoviranjem zimskog turizma drugih zemalja stimulira odljev privatnog kapitala. Uostalom, gdje je ta specifična pravna znanja Varga stekao i kako bi se proveo pravnik iz HZZO-a koji besprijekorno poznaje tu materiju da je održao takvo predavanje čak i da je sam snosio sve troškove.
U doziranim istupima ministar nam nije rekao je li za predavanje primio naknadu. Organizator očito nije snosio troškove prijevoza, a što se smještaja tiče, ministar je rekao: "Ja sam sve svoje troškove unaprijed planirao platiti za to, međutim očito je došlo do krivog tumačenja mojih službi što znači pravo ministra na službeni automobili i vozača 24 sata dnevno". Uzgred, kod moralnog dužnosnika, skrupuloznog prema javnim resursima nikad, ali baš nikad, ne može se dogoditi "krivo tumačenje". A ako se i dogodi, onda podnosi ostavku. A mi još ne znamo ni jesu li on ili Ministarstvo snosili i trošak njegova smještaja? Ako je snosio organizator, ministar taj dar nije smio primiti, a ako nije, koji je interes ministra da "planira" toliki (osobni ili državni) trošak za jedno predavanje u inozemstvu. Je li o tomu ministar tražio mišljenje ili izvijestio Povjerenstvo za sprečavanje sukoba interesa?
"Neću više nikad"
I najvažnije, je li moralno i kaznenopravno pozicija ministra Varge, koji službeni automobil s vozačem koristi kako bi učinio nešto u privatnom interesu jedne udruge i turističke agencije, bitno drugačija od pozicije zagrebačkog gradonačelnika Milana Bandića koji je službeni automobil dao za prijevoz Mile Horvat na operaciju u Austriju ili Sandre Perković iz Medulina na sjednicu Skupštine u Zagreb. Ako je problem samo u tomu da i Bandić treba reći "Neću više nikad", može se pretpostaviti da je i Bandić u stanju pokajati se.
>> Ministar Varga službenim autom otišao na skijanje
Ne vrijedi za partiju.Premijer je išao privatno sa zrakoplovom na Krk pa nikome ništa .Bandić je recimo dao lovu privatnom portalu Index ili recimo Gongu i nema hapšenja a kada da narodu poput UiO imamo hapšenja ...komunizam hapsi samo protivnike režima .