'suočavanje s prošlošću'

Vučić imenovao povjerenika za rješavanje pitanja nestalih s Hrvatskom

Aleksandar Vučić
Foto: Axel Schmidt/REUTERS/PIXSELL
1/4
10.08.2018.
u 20:49

Hrvatska još traga za 1533 nestale osobe te posmrtnim ostacima 419 osoba, što ukupno čini 1952 osobe za kojima se traga s područja Hrvatske.

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić imenovao u petak Verana Matića za svog posebnog izaslanika za rješavanje pitanja nestalih s Hrvatskom koji će izravno surađivati s posebnim savjetnikom hrvatske predsjednice gradonačelnikom Osijeka Ivicom Vrkićem, priopćeno je iz ureda srbijanskog predsjednika.

Iz ureda predsjednika Srbije priopćeno je da je, prigodom nedavnog sastanka s Vrkićem, Vučić naglasio da je rešavanje pitanja nestalih "najvažnije civilizacijsko i humanitarno pitanje" za Srbe i Hrvate, te da državna tijela Srbije čine sve radi pronalaženja nestalih i rasvjetljavanja njihovih sudbina.

Hrvatska još traga za 1533 nestale osobe te posmrtnim ostacima 419 osoba, što ukupno čini 1952 osobe za kojima se traga s područja Hrvatske.

Matić je u pisanoj izjavi prigodom imenovanja poručio da će se zalagati za depolitiziranje procesa potrage za nestalima i otvaranje arhiva, te da će surađivati s obiteljima i udrugama obitelji nestalih i nevladinim sektorom.

On je naglasio da "obitelji čiji su najdraži nestali prije gotovo 30 godina moraju dobiti informacije o njihovoj sudbini, bez obzira kojem narodu oni pripadaju i koju su ulogu imali tijekom ratnih zbivanja".

I Matić problem nestalih vidi kao "prvenstveno humanitarno i civilizacijsko pitanje", naglašavajući koliko je to važno i "za suočavanje sa prošlošću,  demokratizaciju društva, vladavinu prava i europske integracije".

"Nastojat ćemo depolitizirati proces potrage za nestalima", poručio je Matić, najavljujući blisku suradnju s hrvatskim kolegom Vrkićem.

Njihov zajednički posao, navodi Matić,  bit će da pomognu kako bi "intenzitet aktivnosti svih strana bio najveći mogući, u kontinuitetu i bez obzira na dnevnopolitičke odnose".

Veran Matić je nekadašnji direktor i glavni urednik B92, a dugo je angažiran  u organiziranju humanitarnih akcije, uključujući i masovnu akciju pomoći Srbima nakon oslobodilačke akcije "Oluje" 1995., a organizirao je i niz međunarodnih konferencija o suočavanju s prošlošću i iskustvima drugih zemalja.

U Deklaraciji o unaprjeđenju odnosa i rješavanju otvorenih pitanja između Srbije i Hrvatske, koju su 20. lipnja 2016. u Subotici potpisali Vučić, tada kao predsjednik vlade, i hrvatska predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović, istaknuto je da su obje države suglasne da je potraga za nestalima "prioritetno humanitarno pitanje" i da će "uložiti iskrene i maksimalne napore u traženju nestalih". 

Komentara 36

DD
dobar.d
21:01 10.08.2018.

Ne usudim se komentirati jer kad god napišem da je četnik četnik baniraju me na 3 dana...Doduše Stazića nitko nije banirao za izjavu "Partizani su napravili traljav posao u svibnju 1945."

BE
berija
20:57 10.08.2018.

I? Što je do sada napravio? Još jedna vijest o četniku da se ispuni dnevna otadžbinska kvota? Što se nas u Hrvatskoj tiče Srbija?

Avatar Snijeg
Snijeg
21:12 10.08.2018.

Nadati se boljem i dobrom! Sve obitelji trebali bi jednom naći svoje i imati spokoj! Kakva Golgota svih ovih godina...

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije