Hrvatski sabor danas raspravlja o prijedlogu rebalansa ovogodišnjeg državnog proračuna.
Na početku sjednice zastupnici Hrvatskih laburista i HDZ-a Branko Vukšić i Željko Reiner zatražili su stanku od 10 minuta zbog ''nemilih'' događaja u Kliničkoj bolnici Dubrava.
Raspravu je otvorio Branko Vukšić koji apelira da se zaustavi sanacijski upravitelj Kliničke bolnice Dubrava Dragan Korolija Marinić, ministar Ostojić i štrajk liječnika.
Smijenjeni predstojnici
– Korolija je smijenio predstojnike klinika za kirurgiju i unutarnje bolesti zato što nisu vodili evidenciju o tome tko štrajka, izjavio je Vukšić i dodao kako su se smjene odigrale ''mučki', iz zasjede.
HDZ-ov Željko Reiner rekao je kako je iz rebalansa proračuna razvidno kako u zdravstvu nisu napravljene nikakve reforme i nisu pokriveni dugovi
– Bolnice su od početka sanacije napravile novi dug u iznosu od gotovo milijardu kuna. Neka se organizira smjenski rad. To bi se moglo kada bi se zaposlilo 20 do 30% više ljudi. Današnji liječnici su umorni. Problemi postoje, oni su golemi. Jeste li vi svjesni da klinički bolnički centri danas imaju 50% iznosa novca potrebnog za lijekove? Pa kako oni tako mogu funkcionirati? – upitao je Reiner.
Nakon izlaganja Vukšića i Reinera, Sabor je nastavio sjednicu predstavljanjem izmjena proračuna koje je izložio ministar financija Slavko Linić:
– Rashodi su veći od planiranog. Kad govorimo o prihodovnoj strani sa 113,4 milijarde kuna ukupnih prihoda, proračun za 2013. smanjuje se za 2,9 milijardi kuna. Planirani prihodi ne ostvaruju se na PDV-u i porezu na dobit, kaže Linić i dodaje kako smo zbog ulaska u EU na carini izgubili 380 milijuna kuna.
– Naše projekcije gospodarskog rasta nisu realizirane, pa rast od 1,3 posto nije ostvaren, a zato je i manji iznos PDV-a. Efekti nešto povećanih prihoda rezultat su veće discipline u naplati poreza i niza mjera kojima smo gospodarstvo pokušali oporaviti nizom poticajnih mjera. Rezultat se ne vidi jer privatni sektor nije pokrenuo ciklus povećane proizvodnje i investicija s obzirom na ulazak na novo tržište, kaže Linić i dodaje kako se rast ne postiže pritiskom na dugme.
Ministar Linić objasnio je i zašto je došlo do porasta rashoda 2013. godine:
– Najveći su razlog rasta rashoda dugovi od 3,3 milijarde kuna koji su podmireni kliničkim bolničkim centrima. Zdravstveni sustav troši previše. Bit ćemo sretni ako sve ove dubioze nastale u proteklih 20 godina riješimo do kraja 2014. godine. U bolničkom sustavu vlada nered i trajat će dok se on sredi. Tek smo počeli, a sanacija će trajati još barem godinu dana, kaže Linić.
Osvrnuo se i na obrazovni sustav:
– Prekoračenje plaća u sustavu obrazovanje je najveće. To je sustav koji još nije reorganiziran i zbog niza pregovora koji se vode oko kolektivnog ugovora i plaćanja prijevoza. Tu nismo postigli uštede. U ostalim ministarstvima više ili manje postigli smo uštede oko plaća – istaknuo je Linić.
Ministar je komentirao i mirovinski sustav i istaknuo da 80 posto umirovljenika ima primanja manja od 2400 kuna i to ne zato što su imali niske prihode nego zato što su se prijašnjih godina gurali u prijevremenu mirovinu.
– Deficit se popeo na 5 posto, što je rizično za Hrvatsku jer se pojavio i veliki javni dug – završio je izlaganje ministar.
Vlastite pogreške
Ministrovo predstavljanje komentirao je HDZ-ov Gordan Jandroković:
– Danas ste bili vrlo iskreni i govorili ste o vlastitim pogreškama. To je korektno jer ste priznali vlastiti neuspjeh. Ali ipak, hoćete li snositi posljedice ako rast BDP-a ne poraste za 0,2 posto, kao što ste najavljivali? Svi znamo da se to neće dogoditi. Zanima me hoćete li odgovarati za neuspjeh – kaže Jandroković.
Linić mu nije ostao dužan te je izjavio kako je HDZ godinama građane gurao u potrošnju te ni sami nisu snosili odgovornost osim na izborima.
– Izbori će odlučiti o našoj odgovornosti – rekao je Linić.
Bivši ministar financija, HDZ-ov Ivan Šuker rekao je kako se sljedeće godine Vlada neće moći izvlačiti na bilo koga jer će 2014. potpuno biti rezultat njihova rada ili nerada.
HSS-ov Branko Hrg primijetio je kako se ministru na licu očituje zabrinutost te da građane ne zanima tko je što ostavio i preuzeo.
Pogrešno planiranje
Darko Milinović rekao je kako do rebalansa dolazi zbog pogrešne ekonomske politike ove nesposobne vlade. – Vrijeđate liječnike, a ja to neću dopustiti ni vama ni ministru Ostojiću, rekao je Milinović.
Linić mu je uzvratio i rekao da je bio neuspješan ministar koji je zdravstvo ostavio u dugovima. – Vi ste stvorili nered u zdravstvu i kreirali kolektivne ugovore kojima se on potiče – rekao je Linić.
Jadranka Kosor istaknula je kako smatra da nije dobro da gospodarsko socijalno vijeće nije imalo priliku reći što misli o rebalansu.
– Govoreći o smanjenju prihoda, istaknuli ste da je najveće smanjenje na PDV-u, a kao razlog navodite ulazak u Europsku uniju. Činjenica je da niste dobro planirali. Ulazak u EU bio je izgledan još sredinom 2011. i znalo se što nas čeka – rekla je Kosor.
Linić joj je odgovorio da se slaže s njom i ponovio kako je u izlaganju rekao da je Vlada pogrešno procijenila i planirala.
– Planirali smo koliko ćemo izgubiti, ali očito nismo očekivali toliki gubitak – rekao je Linić.
Nakon replika na ministrovo izlaganje otvorena je rasprava o proračunu.
– Ova vlast nije ostvarila ni rast koji bi se mogao okarakterizirati kako statistička pogreška, rekao je laburist Branko Vukšić i dodao kako zdravstveni doprinos moramo vratiti na 15 posto ako ne želimo da pacijenti u bolnicu sa sobom moraju nositi hranu i WC papir.
– Oko nas bi trebalo biti toliko dobre atmosfere koliko i magle u Londonu, a mi umjesto toga hrlimo u sve dublju depresiju – rekao je Vukšić.
'Linić kao Einstein'
Darko Milinović rekao je kako bi Linić trebao biti ministar zdravstva jer očito i njime upravlja.
– Nije sve loše. Linić me podsjeća na Einsteina i njegovu izreku 'Nisam pogriješio već sam našao tisuću razloga zašto ne mogu doći do cilja" – rekao je Milinović.
– Došli smo do 200 milijardi kuna javnog duga, 45 milijardi neplaćenih računa i 300.000 građana koji ne plaćaju svoje obveze. Stopu rasta ostvarit ćemo investiranjem u proizvodni sektor i izvoz. Da bismo izašli iz ove situacije, gospodarstvo mora biti konkurentnije i zato dajemo olakšice i smanjujemo poreze – kazao je Linić i dodao kako je popravljanje pogrešaka umjesto novih investicija najskuplja opcija.
HDZ-ov Domagoj Milošević istaknuo je da je privatni sektor ključ za otvaranje novih radnih mjesta te se pita zašto fondovi gospodarske suradnje nisu dovoljno iskorišteni. – Jedno radno mjesto u proizvodnji vrijedi otprilike 100.000 eura i moramo ih čuvati – rekao je Milošević, a Linić mu je odgovorio kako su fondovi bili dobra mjera, ali i dalje nam nedostaje privatne inicijative.
– Krivi smo što smo privredi dali 5 milijardi kuna da bi počela zapošljavati i zato što smo rekli da nećemo dopustiti da pravosuđe 15 godina rješava bankrote – rekao je Linić i dodao kako je bivša vlada prodala Inu za male novce i za to dobila mito i korupciju.
– Sve su to prljavi poslovi vaše vlade – rekao je Linić i još jednom istaknuo kako štednje na socijalnim davanjima neće biti.
SDP-ov Igor Rađenović pitao je HDZ zašto, dok su bili na vlasti, nisu uveli zakon o poticanju strateškog financiranja, fiskalizaciju, zašto su tolerirali nelikvidnost te zašto sami nisu osmislili predstečajne nagodbe.
– Zašto ste 2009. ukinuli sve porezne olakšice, zapošljavali razne Buljubašiće i potpisivali neosnovane i nerealne kolektivne ugovore – upitao je HDZ-ovce Rađenović.
– Potpisali smo kolektivni ugovor uoči izbora, ali novom sam ministru dao rok od godinu dana da otvori socijalni dijalog – rekao je Milinović.
>> Liječnici traže smjenu upravitelja
A ko ga je uzrokovao? Pa vi ste smanjili doprinos za zdravstveno osiguranje pod "krinkom" pomoći i rasterečenja gospodarstva. I ja sam gospodarstvenik pa ako mi želite pomoči vratite 2% doprinosa za zdravstvo a ukinite doprinos za HGK, doprinos za šume (nikad nisam shvatio zašto ga plačam), doprinos za zapošljavanje ( ni to mi nije jasno zašto na račun poduzetnika), mjesečno očitavanje HEP-a koje plačam 70 kuna a trošim 15 kuna struje, spomeničke rente koja se ne troši na spomenike i sličnih paranameta.