Otvoreno pismo čelnicima Siska poslalo je 30-ak sisačkih umjetnika i intelektualaca. Oni se žale da su političari nakon gospodarstva Siska počeli uništavati i kulturu. Predbacuju im prodaju Galerije Striegl i pretvaranje tog prostora u banku.
Prodali prostor banci
"Ta se galerija u kratko vrijeme profilirala u jednu od najvažnijih galerija tog formata u Hrvatskoj, a njenom prodajom sisački čelnici pogazili su, još za života, velikog umjetnika Slavu Striegla, koji je gradu ostavio najveći dio svog opusa uz uvjet da ta djela budu deponirana u jednom dijelu galerije", ističe se u otvorenom pismu, za koje nam Ivica Mareković, jedan od potpisnika, kazuje da ga je potpisalo 50-ak intelektualaca.
Sisačke umjetnike boli što je novac od prodaje galerije potrošen, a da i dalje nema zamjenskoga prostora. No, kazuju, novca za druge "projekte" ima, a trn u oku im je Damir Šimić.
"Cirkus" od 100.000 kn
Smatraju nepoštenim što je Šimiću, koji se slikarstvom bavi tek nekoliko godina, i koji je u Firenci završio privatnu školu slikarstva, Grad na brzinu, bez provjere vrijednosti njegove diplome, opremio i dodijelio atelijer vredniji od milijun i pol kuna, "dok se nitko od gradskih otaca nije sjetio da grad ima desetak akademskih umjetnika s diplomama pravih akademija, na kojima je '"umjetnost" položiti i prijamni ispit bez prostora za rad". Pri tome ističu da je vrhunac ovakva ponašanja bila nedavna izložba Damira Šimića "Zaboravljena ljepota", koju autori pisma ocjenjuju kao "cirkus". Predbacuju, također, da je koštala po njima previsokih 100.000 kuna i što ju je pripremio Gradski muzej, kojem to nije osnovna djelatnost.
– Ja sam žalostan što me prozivaju u kontekstu prodaje Galerije Striegl. Pa i meni je žao što je prodana i što nemamo gdje izlagati. No, moram reći da je za moju izložbu, koja uključuje i monografiju, Grad Sisak izdvojio 90.000 kuna Muzeju. U to su bili uključeni predsjednik RH, Talijanski institut za kulturu te njihovo veleposlanstvo u Zagrebu. Ocjena da je sve to bio cirkus vrijeđa i njih – rekao nam je Šimić.
I iz Muzeja su reagirali.
– U zadnjih deset godina u Muzeju su 30% projekata činile likovne izložbe, a npr. projekt monografije Slave Striegla iz 2004. stajao je 140.000 kn, tako da nije riječ o razbacivanju novca poreznih obveznika kao što tvrde autori pisma – ističe ravnateljica Muzeja Davorka Obradović.
Sisački intelektualci spočitavaju navodnih milijun i pol kuna, koliko je stajao atelijer Damira Šimića koji je uredio Grad, a glavnim krivcem za sve loše u kulturi smatraju sisačkoga gradonačelnika Dinka Pintarića, kojega pozivaju da za atelijer raspiše javni natječaj kako bi se moglo vidjeti tko je najzaslužniji da dobije taj prostor. Iz Grada demantiraju da je riječ o milijun i pol kuna, nego da je riječ o oko 400.000 kuna.
– Žao mi je što ljudska zavist zauzima stranice kulture moga grada – rekao je gradonačelnik Siska Dinko Pintarić.
ljudska zavist zauzima stranice kulture TVOGA grada??? a što si, gradonačelniče, učinio za SVOJ grad??