Ministarstvo regionalnoga razvoja i fondova Europske unije danas na svojoj web stranici objavljuje Poziv za urbana područja za provedbu mehanizma integriranih teritorijalnih ulaganja, ITU mehanizma, u financijskom razdoblju 2021. – 2027.
- Ovo je najveći poziv koji je ikad objavljen za gradove, a ukupna sredstva koja su gradovima dostupna iznose 681,27 milijuna eura. S tim novcem gradovi imaju priliku ulagati u poboljšanje kvalitete života građana, od poslovne infrastrukture, boljeg prijevoza putnika do zelenih gradskih oaza i energetske obnove. Koristim priliku da pozovem gradove da osmisle kvalitetne projekte i da se prijave, jer smo osigurali rekordni iznos novca kojima se značajno može unaprijediti kvaliteta života naših sugrađana - kazala je ministrica Nataša Tramišak, istaknuvši kako je Hrvatska među prvima završila pregovore o novoj omotnici s Europskoj komisijom.
Ova sredstva koristit će 22 grada s urbanim područjem, ukupno 192 jedinice lokalne samouprave. Naime, prihvatljivi prijavitelji su 4 urbane aglomeracije - Zagreb, Split, Rijeka i Osijek, zatim deset većih urbanih područja, konkretno Zadar, Slavonski Brod, Pula, Karlovac, Sisak, Varaždin, Šibenik, Dubrovnik, Bjelovar i Vinkovci, te osam manjih urbanih područja koji su sjedišta županija, a to su Koprivnica, Vukovar, Čakovec, Požega, Virovitica, Krapina, Gospić i Pazin. Rok za podnošenje prijava je 28. veljače.
Kako ističu u Ministarstvu, ITU mehanizam je jedan od alata kojim se kroz fondove Europske unije potiče integrirani teritorijalni razvoj. Radi jačanja teritorijalnog pristupa ITU mehanizma iz razdoblja 2014. - 2020. proširen je na ukupno 22 grada s urbanim područjem. Temelj za njegovu provedbu su strategije razvoja urbanih područja odnosno teritorijalne strategije u kojima urbana područja određuju svoje ciljeve i prioritete razvoja te ključne strateške projekte.
- Financijska podrška urbanim područjima u ostvarivanju njihovih ciljeva pruža se iz EU fondova putem poziva na dostavu projektnih prijedloga koje objavljuje Ministarstvo u skladu s programskim dokumentima za korištenje EU fondova. U konkretnom slučaju podrška urbanim područjima planirana je u okviru Integriranog teritorijalnog programa 2021. – 2027. koji je odobren početkom prosinca, a kroz koji je za održivi razvoj urbanih područja u Hrvatskoj osigurana alokacija od čak 681,27 milijuna eura – zaključuju u Ministarstvu regionalnog razvoja i EU fondova.
Sada samo treba smisliti kako to pretočiti na naše račune. Joj da nam je još jedan Škugor pa da uradenu lovu oplodimo na preprodaji jeftinog plina i onda vratimo ukradenu lovu a dobit zadržimo. Dobra je to lova za ukrasti,, par milijuna eura trebalo bi biti dovoljno za 20 godišnji sudski postupak koji će naravno završiti zastarom. Idemo dalje, kriminal nema vremena čekati!