Direktiva o autorskom pravu

Za ili protiv? Bitka za pravdu u digitalnom svijetu tek je počela

Zagreb: Tribina Autorska prava novinara: što nam donosi Direktiva?
Foto: Patrik Macek/PIXSELL
1/9
27.05.2019.
u 19:57

Lucijan Carić rekao je da se ne može Direktivom iz 19. stoljeća razvijati poslovanje u 21. stoljeću i da EU na katastrofalan način pokušava regulirati svijet

Direktiva o autorskom pravu na jedinstvenom digitalnom tržištu EU nije koncept iz 19. stoljeća. To je koncept rimskog prava star dvije i pol tisuće godina kojim se štiti vrijednost vlasništva. Ne može netko samo zarađivati i raditi što hoće. Ako nekoj struci ne date održiv sustav, onda te struke više neće biti – rekla je savjetnica ministrice kulture i voditeljica poslijediplomskog studija Intelektualno vlasništvo na zagrebačkom Pravnom fakultetu Romana Matanovac Vučković tijekom tribine Autorska prava novinara: što nam donosi Direktiva? koju su danas u Novinarskom domu organizirali Hrvatsko novinarsko društvo i Društvo za zaštitu novinarskih autorskih prava (DZNAP).

Time je uzvratila stručnjaku za zaštitu informacijskih sustava Lucijanu Cariću koji je ustvrdio da se ne može Direktivom iz 19. stoljeća razvijati poslovanje u 21. stoljeću i da EU na katastrofalan način pokušava regulirati svijet.

– Direktiva je postavljena na posve krivim premisama. Zbog nje će biti velikih posljedica na europsku digitalnu industriju. Moći će se suzbijati i konkurencija pod egidom zaštite autorskih prava. Treba razvijati nove poslovne modele i svima dati jednake mogućnosti – tvrdio je Carić.

Da je Europa kolijevka autorskih prava, no da je bitka za pravdu u digitalnom svijetu tek počela, kazao je voditelj komunikacija HDS ZAMP-a Milan Majerović-Stilinović.

Ključne riječi

Komentara 2

BA
Barbasmora
05:44 28.05.2019.

Najbolje da se zabrane i nastupi politicara u javnosti zbog osobnih podataka i autorskigh prava, da se zabrani objave zakona za javnost nalik TTIPa....

Avatar nekakav
nekakav
11:43 28.05.2019.

u redu je nešto regulirati, al u toj regulaciji se sputava razvoj. ne može ni ne smije autorsko pravo ograničavati razvoj u ničemu. štititi autorska prava 70, 90 i više godina, je smiješno. kao i kod lijekova. svaka 'zaštita' dulja od 5 godina je nazadovanje struke, posla, razvoja, svega. društvo koje tolko štiti i na toliki rok kao zapadno što je počelo, je osuđeno na propast, nestanak ambicija. jer ako vi za istraživanje cerebralne paralize morate kupiti za ne male novce pravo da istražujete, e onda vam je jasno da ni lijek neće moći biti pristupačan većini. država je ta koja mora stvoriti okvir, da autor zaradi, al umjereno, razumno, i na određeni rok. ako ćemo početi plaćati beskonačno dugo sva ta 'prava', onda ćemo na neki veći izum čekati stoljeće i pol. zamislite da je otkriće kotača pratila ovakva zaštita autorskih prava... ili kompas... barut. zamislite da je tesla svoj indukcijski motor naplaćivao... za svaki motor dolar. pa da vidimo. zaštita da, u okviru razumnog. ponašanje 'ja sam to napravio, otkrio, i ja diktiram što će se s time dalje događati, tko će koristiti i za koju cijenu' je 19. stoljeće, protekcionizam. indija i kina će pregaziti zapad, optuživanje radi kopiranja i krađe intelektualnog vlasništva su smiješna, otkrića pripadaju cijelom svijetu, a autor se nek izbori da zaradi, a ne da druge opstruira. ne platiti više nego vrijedi materijal na kojem je 'djelo'.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije