Dan nakon što je ministar financija Slavko Linić najavio da će otpustiti 20 tisuća službenika iz javnog sektora s Markova su trga stigle umirujuće poruke. Vlada neće ići na klasične otkaze, već će radnike pogurati da uzmu otpremnine i odu u mirovinu.
Spuštaju lopticu
Vladina evidencija starosne dobi zaposlenih otkrila je da čak 40 tisuća javnih i državnih službenika ima uvjete za mirovinu, od prijevremene do redovite pa je smanjenje od 20 tisuća realno. Vlada će, kaže naš sugovornik, razraditi modele i predstaviti ih idućih tjedana, a prema njima, financijske obveze prema radnicima koje će slati u mirovinu ne bi trebale biti veće nego da ostanu raditi. To će otvoriti prostor i da se pojedina deficitarna mjesta popune mlađim ljudima.
I dok u Vladi spuštaju lopticu, sindikalci su već prvu Linićevu izjavu protumačili kao probni balon.
– Izjava o 20 tisuća otkaza u javnom sektoru paušalna je i nije ni na čemu utemeljena, svojevremeno je on govorio i o 70 tisuća otkaza pa je sad podbacio u računici. Hrvatska i u obrazovanju i u zdravstvu zapošljava manje ljudi nego Europa, ako se broj zaposlenih u tim sustavima uspoređuje s ukupnim brojem zaposlenih u državi. Kod nas na sto ukupno zaposlenih u obrazovanju radi 5,3, a u Europi 7,8. U zdravstvu je slično, jedino je državna uprava u prosjeku – kaže Vilim Ribić iz Sindikata visokog obrazovanja. Za analitičara Ekonomskog instituta Željka Lovrinčevića najava otkaza nije iznenađenje, i sam je slično predlagao više puta, ali on u prvi plan stavlja probleme u javnim i državnim poduzećima gdje su viškovi zaposlenih dramatičnijih razmjera. Vlada je ovo ljeto napravila i proceduralnu pogrešku. Početkom kolovoza donijela je zaključak kojim se od uprava javnih poduzeća traži da krenu u izmjene kolektivnih ugovora pa je navrat-nanos tu odluku povukla na ovotjednoj sjednici. Vladu nije uplašilo oštro pismo sindikata uoči te odluke, već spoznaja da su im prvim zaključkom olakšali poziciju kod eventualnih sudskih tužbi jer se takva odluka može tumačiti kao miješanje vlasti u proces kolektivnog pregovaranja.
– Prirodni se odljev koristio i prije pa, prema mojim informacijama, 1,5 posto zaposlenih ima uvjete za redovitu mirovinu, oko 3000. Ove su godine raskinuti mnogi ugovori o radu. Odluči li se Vlada na 20.000, otkaza morat će kombinirati dokup staža ili ići na čisto otpuštanje, za što treba osigurati sredstva. Trošak zbrinjavanja tolikog viška radnika mogao bi se kretati oko dvije milijarde kuna – kaže Lovrinčević.
Kriv je konzumerizam
Prvi potpredsjednik Vlade Radimir Čačić u petak kazao da neće biti otkaza, a da za mirovine treba formirati instrumente, fondove, što će Vlada učiniti do kraja godine. Siniša Kuhar, glavni tajnik službeničkog sindikata, kaže da je opasno o restrukturiranju javnog sektora govoriti isključivo kroz smanjenje broja zaposlenih u državnim i javnim službama jer se tako stvara lažna slika o prekapacitiranosti i predimenzioniranosti sustava državnih i javnih službi.
– Uzroci gospodarske krize nisu u bujanju javnog sektora, već potrošenosti modela ekonomskog rasta koji počiva na prekomjernom konzumerizmu – dodaje Kuhar.
Bilo kako bilo..i bilo gdje da bude...uvijek će nahebat pošten čovjek koji radi i gleda da svoj posao odradi kako treba!! Ostat će veznjaci i debelokošci koji nisu privredili kitu marijanovu za ovu državu i narod