Za mjesec dana Donald J. Trump stupit će na dužnost 45. američkog predsjednika. Ako niste među onima koji još uvijek smatraju da je riječ o konfuznom redikulu bez ozbiljne političke vizije ili pak opasnom čovjeku u rukama Kremlja, vjerojatno vas zanima kakva bi mogla biti njegova vizija svjetskog poretka? Trump je tijekom kampanje dosta govorio o razarajućim učincima koje nam je globalizam ostavio u naslijeđe – slabljenje institucija nacionalnih država, jačanje radikalnog islama, srljanje u novi globalni sukob s Rusijom – ali, osim kratkih naznaka, nismo imali prilike čuti kakav bi svjetski poredak on želio ustanoviti. Znamo da želi voditi suverenističku politiku, da pod njim Amerika neće rušiti vlade pojedinih država u ime principa demokracije i ljudskih prava, da želi izmijeniti međunarodne trgovinske ugovore, naročito trgovinske odnose s Kinom, da radikalni islam vidi kao najveću prijetnju današnjice i da želi s Rusijom izgraditi prijateljske odnose. I to bi u biti bilo to. Kako se približava vrijeme inauguracije i Trump imenuje svoje buduće ministre, ime jednog čovjeka izdvaja se kao ključno za razumijevanje Trumpove vanjskopolitičke agende.
To je ime umirovljenog generala Jamesa Mattisa, poznatog pod nadimkom “Ludi Pas”, čije je imenovanje za ministra obrane Trump najavio na skupu zahvale američkom narodu u Ohiju početkom prosinca. Iako je za vođenje vanjske politike zadužen državni tajnik, funkcija na koju je ovog tjedna imenovan Rex Tillerson, Trumpov glavni vanjskopolitički ideolog svakako je Mattis. Naime, otkako se Trump prije nekoliko godina počeo ozbiljno spremati za utrku za američkog predsjednika, general Mattis je bio čovjek s kojim se najviše konzultirao pri definiranju vanjskopolitičke agende. Ako znamo to, onda nam i Trumpove šture i naoko zbunjujuće izjave vezane za američku vanjsku politiku polako dobivaju konture. U svom predavanju koje je početkom godine održao u Zakladi Heritage, general Mattis je iznio osnovne obrise svog gledanja na stanje u kome se danas nalazi svijet. Prema njemu, glavni neprijatelj Amerike je politički islam, i to kako sunitski, tako i šijitski. Poznato je da je zbog neslaganja s Obaminom inicijativom oko iranskog nuklearnog sporazuma Mattis i umirovljen nakon 41 godine službe. Izgradnju kalifata i razaranje arapskih nacionalnih država vidi glavnim uzrokom nestabilnosti na Bliskom istoku. Prirodno, rješenje vidi u jačanju nacionalnih država i pružanju podrške sekularnim vladama. Glavne saveznike vidi u Afganistanu i Pakistanu glede Irana, te Egiptu, Emiratima i Sudanu u sunitskom svijetu. Arapski problem ne smatra nerješivim.
Kaže da je Europa nakon Napoleonovih ratova bila u puno gorem stanju. Dok se u odnosu na politički islam zalaže za beskompromisan pristup, na odnose Zapada prema Rusiji gleda sasvim drukčije. Mattis smatra da je Rusija u jako lošem stanju i da politička izolacija i ekonomsko iscrpljivanje Rusije predstavlja najveću sigurnosnu prijetnju svijetu danas. Rusija je prešla crtu mogućeg demografskog oporavka, na svom teritoriju ima najveći broj islamskih radikala nakon Bliskog istoka, a uz to je i nuklearna sila.
On vidi opasnost od mogućeg raspada Rusije u tome da se nuklearnog oružja domognu ruski ekstremisti i islamski radikali. Stoga, umjesto politike zatezanja s Rusijom, on predlaže politiku pružanja ruke prijateljstva Putinu. Amerika treba od Rusije napraviti saveznika i pomoći joj da se oporavi, kao što je napravila saveznike od Njemačke i Japana nakon Drugog svjetskog rata. Stav dijametralno suprotan aktualnoj globalističkoj agendi. Europljanima zamjera politiku zaoštravanja s Rusijom nerazumnim potezima oko Ukrajine, koji su Rusiju doveli u bezizlaznu situaciju. To je politika slična politici ponižavanja Njemačke nakon sporazuma u Versaillesu, koja je vodila prema katastrofi Drugog svjetskog rata. Europu, osim radikalnog islama, smatra glavnim izvorom nestabilnosti. Smatra da je globalistička agenda preslikana politika Europske unije. Čak sumnja u to koliko su Europljani uopće pouzdani saveznici Amerike jer su joj u najtežim trenucima glavne članice NATO-a okrenule leđa. Pretpostaviti je otuda da će nova Trumpova administracija akcent staviti na suradnju s nacionalnim državama koje pokažu lojalnost, a ne toliko na nadnacionalne saveze. Osim politike novog smjera prema Kini, ovo bi bili najvjerojatniji glavni akcenti nove antiglobalističke politike Trumpove administracije. Ako želimo razumjeti Trumpa, treba poslušati što govori general James Mattis.
>> Trump o potencijalnom ministru obrane: 'Ludi pas' je pravi general među generalima!