Nakon što je Ina (u četvrtom pokušaju) uspjela dobiti dozvolu Vijeća za regulaciju energetskih djelatnosti za poskupljenje plina od sedam posto, od 1. svibnja poskupljenje čeka i građane. Čelnici Ine su, doduše, "usporili" poskupljenje za mjesec dana jer su imali pravo na primjenu novih cijena još od 1. travnja, no daljnjeg odgađanja više nema.
Tako će vjerojatno nove cijene u Zagrebu za široku potrošnju biti 2,08 kuna za prostorni metar plina, dok je cijena dosad bila dvije kune, a cijena za industriju skočit će sa 2,07 kuna na 2,14 kuna za prostorni metar.
Trenutačno je najskuplji plin u Hrvatskoj u Zagorsko-krapinskoj županiji, a na prvom je mjestu Konjščina s cijenom od 2,19 kune po prostornom metru, slijedi je Kutina sa 2,10 kuna,potom Krapina sa 2,09 i Vrbovec sa 2,07 kuna za prostorni metar plina. Najjeftiniji je plin u Slavoniji - i to u Osijeku 1,83 kune, a u Virovitici 1,97 kuna.
Problem s cijenama plina ovim, međutim, nije trajno riješen, upozorava Mićo Klepo, predsjednik Vijeća za regulaciju energetskih djelatnosti koje je zaduženo za primjenu tarfinog sustava i određivanje cijena svih energenata u Hrvatskoj. U ovom trenutku tečaj dolara i cijena energenata na okolnim tržištima pogoduju ovakvoj cijeni, no zasigurno će se ti odnosi mijenjati. Jer kako bi se mogli slijediti ti odnosi i primijeniti sustav određivanja cijena, u budućnosti će se morati promijeniti tarifni sustav ili će Ina morati dokazati da su joj troškovi doista opravdani i na temelju toga moći tražiti nova poskupljenja, objašnjava Klepo.
Već će u lipnju taj problem biti još izraženiji jer bi Ina ponovno trebala zatražiti nove cijene prirodnog plina.
Zdravko Cesar