Krapinsko-zagorska županija prihvatila europsku rezoluciju

Zagorje želi biti potpuno 'sigurno mjesto za žene'

Nasilje nad ženama
Davor Puklavec/PIXSELL
23.09.2023.
u 07:12

Prihvaćanjem rezolucije postali su prva hrvatska županija koja se obvezala učiniti čim više protiv nasilja nad ženama, diskriminacije i seksizma

U povodu Nacionalnog dana borbe protiv nasilja nad ženama 16 gradova i općina u Krapinsko-zagorskoj županiji i sama Županija prihvatili su europsku rezoluciju "Sigurno mjesto za žene" i time postali prva hrvatska županija koja se obvezala učiniti čim više protiv nasilja nad ženama, diskriminacije i seksizma. Objavio je to jučer u Zaboku župan Željko Kolar (SDP) dodavši da je odluka o prihvaćanju ove europske rezolucije donesena na Županijskoj skupštini 28. lipnja. Uz gradove Zagreb i Rijeku, rezoluciju su usvojili Zlatar, Stubičke Toplice, Pregrada, Klanjec, Oroslavje, Mače, Krapinske Toplice, Donja Stubica, Konjščina, Radoboj, Đurmanec, Kraljevac na Sutli, Kumrovec, Gornja Stubica, Hrašćina i Zabok, ukupno polovina svih lokalnih jedinica u Krapinsko-zagorskoj županiji, i time prihvatili obvezu da reagiraju i pružaju pomoć žrtvama fizičkog nasilja, da provode politiku nulte tolerancije na nasilje na društvenim mrežama i, među ostalim, izričito kažnjavaju svaki oblik rodno uvjetovanog nasilja.

Male zagorske općine i gradovi tako su se svrstali u ekskluzivno društvo europskih gradova i mjesta posvećenih zaštiti žena od rodnog nasilja, među kojima su neka francuska, belgijska, portugalska, grčka i, primjerice, španjolska Valencija. Inicijativa je došla od skupine europskih socijalista (PES) u Odboru regija, čiji je sastavni dio SDP. U Krapinsko-zagorskoj županiji njezino je usvajanje inicirao član tog europskog odbora i gradonačelnik Pregrade Marko Vešligaj.

– Još uvijek se postavlja pitanje o kojem ne bismo trebali raspravljati u 21. stoljeću, pitanje prava i sigurnosti žena. Rezolucija je samo još jedan poticaj, ona spušta borbu na lokalnu razinu jer smo tamo najbliže ljudima – rekao je Vešligaj ističući da među lokalnim jedinicama koje su jednoglasno usvojile ovaj dokument nije na vlasti samo SDP nego i druge političke opcije.

U Krapinsko-zagorskoj županiji već neko vrijeme radi savjetovalište za žene žrtve nasilja, a u ožujku je otvorena sigurna kuća. Nakon izlaska iz sigurne kuće žrtve šest mjeseci "prijelaznog" razdoblja mogu provesti u stanu koji im je dan na korištenje uz podmirenje svih troškova i savjetodavnu podršku. U svim lokalnim jedinicama proveden je program "I tebe se tiče", u sklopu kojeg su na glavnim gradskim i općinskim trgovima objavljena svjedočanstva žena koje su doživjele obiteljsko nasilje. Održani su brojni okrugli stolovi vezano za ovu tematiku, a posebna pozornost posvećuje se prevenciji nasilja u romantičnim vezama mladih. Deklaracija obvezuje na provođenje 12 konkretnih mjera, među kojima su i sprečavanje seksističkog oglašavanja na javnim mjestima i prikupljanje podataka o nasilju nad ženama.

Europska je statistika poražavajuća: 50 žena u Europskoj uniji svaki tjedan izgubi život u rodno uvjetovanom nasilju, svaka treća doživjela je fizičko nasilje i gotovo svaka druga neki oblik psihičkog nasilja, pet posto ih je silovano. U Krapinsko-zagorskoj županiji ove je godine zamjetan blagi pozitivan trend, ali razloga za brigu i rad na zaštiti žena i djece itekako ima. Evidentirano nasilje konstantno raste već godinama: 2018. počinjeno je 171 kazneno djelo na štetu žena i djece, a lani njih 338! Od početka 2018. do kraja 2022. ubijene su četiri žene. U prvih osam mjeseci ove godine nije se dogodilo nijedno ubojstvo, a evidentirana su 244 kaznena djela, što je neznatno manje nego u istom razdoblju lani, i zabilježena su 277 prekršaja, što je 3,4 posto manje u odnosu na usporedivo razdoblje.

POVEZANI ČLANCI:

VIDEO: Slovenski monstrum zaveo bi žene, zatim ih ubio, raskomadao i palio u krušnoj peći: Pao je zbog obične pljačke

Komentara 1

Avatar Stargate
Stargate
11:12 23.09.2023.

Dali se vi šalite? Od toga u praksi neće biti ništa, sve dok je patrijahalni sustav dominantan toj sredini.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije