Zagorska Sela:

'Ukidajte male općine, ali našu pustite na miru!'

most
Foto: Patrik Macek/PIXSELL
1/2
02.12.2015.
u 07:10

Mještani smatraju da bi načelnici trebali biti volonteri

Općina Zagorska Sela u Krapinsko-zagorskoj županiji ima točno 999 stanovnika. Nezavisni načelnik Željko Kodrnja, koji “volontira” za 4000 kuna mjesečne naknade, protiv je ukidanja ili spajanja općina i gradova, kao što to Most traži u pregovorima s HDZ-ovom i SDP-ovom koalicijom.

– Kako će netko u nekom gradu znati kakve su naše komunalne potrebe? Bili smo nekad u sastavu Klanjca, ali nije bilo sreće. Ovako radiš kao da radiš za sebe doma, kao gazda – vadi argument.

Izvorni općinski proračun je 1,4 milijuna kuna, a s novcem od države i fondova penje se na tri. Općina ima zaposlene pročelnika i administratora.

Novac za projekte

– Ako se i ukine općina, njih će trebati negdje zaposliti – kaže.

Mišljenja mještana s kojima smo razgovarali mogu se sažeti u jednu rečenicu: broj općina treba smanjiti, ali nas pustite na miru!

– Ako nam još i općinu uzmu, onda je to sramota! Ništa drugo i nemamo. Javni prijevoz nam je katastrofa. Radim u Zagrebu pa, kad mi dođe radna nedjelja, moram otputovati u subotu i negdje prespavati. Kako će stariji ljudi u Klanjec ili Kumrovec ako tamo bude općina? Pješice? Tko će rješavati komunalne probleme? – pita Jasna Zgorelec.

Mještani s kojima smo razgovarali smatraju da bi načelnici u malim općinama trebali biti volonteri, a da se neke administrativne službe, poput računovodstva, mogu spajati. Protiv ukidanja malih općina je i Marin Bosilj (HDZ), načelnik Svetog Ilije kod Varaždina s 3511 stanovnika, koji “volontira” za 3600 kuna.

– Ako spojimo tri siromašne općine, dobit ćemo jednu siromašnu. Država općinama treba dati više novca, ali ne za hladni pogon i zapošljavanja u upravi, nego za konkretne projekte – ističe.

Treba uvesti glavarine

I načelnik je međimurskog Donjeg Vidovca Josip Grivec (HSLS) za decentralizaciju, a ne centralizaciju.

– Treba uvesti glavarinu pa gradovima i općinama vraćati novac od poreza na dohodak i PDV-a po glavi stanovnika, a mogli bi se uvesti i koeficijenti za sve gradove i općine – smatra Grivec, koji odrađuje šesti mandat.

Još malo pa će dogurati do mirovine. Za vođenje općine s 1400 stanovnika prima 5600 kuna plaće. Zaposleni su on i pročelnik, dok neke slične općine u Slavoniji, veli, imaju i po nekoliko pročelnika. Nekoliko donjomeđimurskih općina već dijeli zajedničkog komunalnog redara kojeg zajedno plaćaju. Izvorni proračun Donjeg Vidovca je oko dva milijuna kuna, a s projektima i prodajom zemljišta prelazi četiri.

– Treba dobro razmisliti o kriterijima. Bilo je napeto kad su se početkom 90-ih krojile općine. Jedni su rekli da moraju biti općina jer imaju ljekarnu, drugi da imaju benzinsku crpku. Tako će biti i sad ako se krene u prekrajanje bez jasnih pravila – kaže.

>> Najveća općina u Hrvatskoj ima 14.445, a najmanji grad 1526 stanovnika

>> Ukidanje općina kakvo se zagovara donijelo bi demografsku pustoš

Komentara 48

Avatar tabadjija
tabadjija
07:29 02.12.2015.

"Njih treb zbrinit". A zasto bi se njih trebalo zbrinit? Kad je moja bivsa firma propala mene nitko nije zbrinjavo, nego je bilo po principu snadji se druze. Zivjeli na drzavnim jaslama i ina ih opet poslje treba zbrinit. Nikad se mi iz ovih gov.... necemo izvuc!!!

SI
Sidro123
08:05 02.12.2015.

pod "volontiranjem" se podrazumijeva raditi besplatno gospodo, a ne za 4000 kuna. Ako si uzeo i 1 kunu onda radis za novac i nisi volonter..

Avatar Festival menstruacije
Festival menstruacije
07:34 02.12.2015.

Baš zamišljam regionaliziranu Hrvatsku: središnju Hrvatsku na čelu s Bandićem, sjevernu s Čačićem, istočnu na čelu s Glavašem, južnu na čelu s Vlahušićem ili Kalmetom, zapadnu na čelu s Jakovčićem ili nekim sličnim. S tim da svatko od njih, kao regionalni šerif, ima još 3 puta više novaca i moći. Raj na zemlji, poštenje i kompetencija frcaju na sve strane.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije