Među sretnicima je koji imaju stalni posao i redovito dobivaju plaću. No, 38-godišnji Osječanin samo od nje ne može preživjeti. U doba sveopće nezaposlenosti, ipak si je uspio naći dodatni izvor zarade, a na to je, kaže, jednostavno bio prisiljen.
– Dotukli su me kredit u švicarskim francima i kriza. Ponudili su mi da vikendom, dakle u svoje slobodno vrijeme, radim u jednom ugostiteljskom objektu. Zaradio bih tako još tisuću kuna na mjesec, čime bih taman pokrio razliku za koju mi je skočila rata kredita – stavio je računicu na papir. Htio je da bude sve čisto i legalno, no ostao je šokiran. Zakon o radu mu to, naime, ne dopušta. Po njemu, radni tjedan može trajati najviše 40 sati. Također, zaposlenik s punom satnicom ne može ni sklopiti ugovor o radu s drugim poslodavcem. Dodatni će posao naš sugovornik, stoga, morati prepustiti nekome drugome.
– Sve smo provjerili, nismo mogli vjerovati! Ne postoji nikakva mogućnost, osim da se na stalnom poslu odjavim i prijavim na pola vremena. Dakle, u Hrvatskoj vam ne dopuštaju da pošteno radite, zaradite i prehranite obitelj – ogorčen je taj Osječanin, inače zaposlen u maloj privatnoj tvrtki.
Ograničenje tjednog radnog vremena, pojašnjavaju u resornom ministarstvu, postoji kako bi se radniku osigurao minimum sigurnosnih i zdravstvenih uvjeta. No, priznaju kako su svjesni “određenih zakonskih ograničenja”.
– Razmatramo mjere koje bi omogućile da osobe koje se već nalaze u radnom odnosu na zakonit način obavljaju neke privremene i povremene poslove – kaže nam Krunoslav Vidić, glasnogovornik Ministarstva rada i mirovinskoga sustava. Napominje kako se do dodatne zarade može pomoću ugovora o djelu, ali takav rad ne smije imati obilježja radnog odnosa. U tom slučaju, ne smije se, među ostalim, raditi u prostorijama poslodavca i s njegovom opremom. U našem primjeru, to svakako isključuje rad u kafiću ili restoranu.
– Ako bih radio na ugovor o djelu, inspekcija bi to tretirala kao rad na crno – pojašnjava Osječanin. Budući da su najavljene izmjene Zakona o radu, pravo je vrijeme, smatraju u SSSH, da se izmijene i te odrednice.
– Onima koji žele i mogu raditi dulje, zakonom treba to i dopustiti. Evo, razmotrit ćemo da upravo mi predložimo takvu inicijativu – komentirao je Miroslav Šmit, pravni zastupnik u osječkom SSSH.
Šimo Orešković, predsjednik Sindikata PPDIV-a Hrvatske, ističe kako se u tome oslikava zabrinjavajuća činjenica.
- Prednost treba dati nezaposlenima, kojih će uskoro biti 400.000. No, najviše mi je žao što taj čovjek od svoga rada ne može živjeti i s tih 40 sati prehranjivati obitelj – zaključuje Orešković.
>> Hrvatska udruga sindikata: Nismo pristali na izmjene Zakona o radu