Konačna odluka

Žalbeni postupak čiji rezultat u neizvjesnosti drži cijelu Hrvatsku

gotovina (1)
Foto: Screenshot: Haaški sud
1/8
15.11.2012.
u 14:00

Gotovinina se obrana orijentirala na rušenje presude u dijelu vezanom uz uporabu hrvatskog topništva, dok su Markačevi dodatno rušili tezu o udruženom zločinačkom pothvatu

Gotovo je već pet godina otkako je počelo suđenje Anti Gotovini i Mladenu Markaču. Više je od godinu i pol dana otkako su osuđeni na kazne od 24 i 18 godina zatvora, a u presudi je stajalo da su članovi udruženog zločinačkog pothvata (UZP), koji je naredio državni i vojni vrh Hrvatske, s ciljem protjerivanja Srba. Za Hrvatsku je to bila potpuno neprihvatljiva presuda, a sve su nade polagane u žalbeni postupak. Konačnu odluku izravno će, u petak u 9 sati ujutro, pratiti stoga stotine tisuća građana Hrvatske.

Samo rijetki naći će se, odvojeni staklenom pregradom, na galeriji najveće haaške sudnice broj 1. Na kojoj ima mjesta za tridesetak novinara i sedamdesetak mjesta za publiku. Očekuje se da će sve biti gotovo unutar jednog sata, premda je, dođe li do nekih tehničkih problema, sudnica rezervirana na dva i pol sata. S obzirom na to da je Gotovina ostao dosljedan stavu da njegova supruga Dunja i djeca Ana i Ante ne trebaju biti izloženi javnoj dramatici u Haagu, oni na galeriji neće biti. Kao ni brojni prijatelji Gotovine, koji će, zbog sličnih razloga, finale suđenja pratiti u Hrvatskoj. Na galeriji će, međutim, biti Željko Dilber, osobni, obiteljski i ratni prijatelj generala. S nekoliko metara udaljenosti iza stakla, Mladena Markača izravno će pratiti nekoliko njemu bliskih osoba.

Tu je supruga Mirjana, koja je već na početku tjedna otputovala u Haag. Na galeriji sudnice bit će i njihovi obiteljski prijatelji Maja i Davor Pavlović, ratni suborac Martin Čačić kojeg s Markačem povezuje i strast prema lovu, te generalov bliski prijatelj i suborac Ante Šoljić. Događaj neće proći i bez još jedne osobe koja ima posebno mjesto u Markačevu životu, njegova prvog odvjetnika i osobe od generalova najvećeg povjerenja Miroslava Šeparovića.

Rušenje presude

Žalbeni postupak, čiji rezultat u neizvjesnosti drži generale i cijelu Hrvatsku, bio je kratak i intenzivan, a probudio je nadu mnogima koji očekuju bolje vijesti iz Haaga. Timovi obrana pojačani su međunarodnim stručnjacima za žalbene postupke (Gotovinin Guenaelom Mettrauxom, a Markačev Johnom Jonesom i Kaijem Ambosom), pa se Gotovinina obrana orijentirala na rušenje presude u dijelu vezanom uz uporabu hrvatskog topništva, dok su Markačevi dodatno rušili tezu o udruženom zločinačkom pothvatu.

Predsjedajući sudac Žalbenog vijeća Theodor Meron poslao je obranama i tužiteljstvu okvire za raspravu. Prvo – je li prvostupanjsko sudsko vijeće pogriješilo kad je odredilo udaljenost od 200 metara kao granicu zakonitosti udara artiljerijskih granata od vojne mete, i na temelju toga izvelo zaključak da je Knin bio nezakonito granatiran, s ciljem protjerivanja civila. Drugo – mora li sudsko vijeće povući druge svoje zaključke bude li odbačen kriterij zakonitosti od 200 metara. Treće – mora li Tribunal shodno tomu povući i zaključak o nezakonitom granatiranju. Četvrto – treba li odbaciti zaključak o postojanju UZP-a ako se utvrdi da granatiranje Knina nije bilo nezakonito.

Alternativna odgovornost

Ubrzo, suci šalju i dodatni dopis i obraćaju se tužiteljstvu - traže od njega da odgovori je li moguća krivnja Gotovine i Markača i po "alternativnim oblicima odgovornosti". U slučaju da se utvrdi da nisu krivi za nezakonito granatiranje krajinskih gradova, niti da su bili članovi UZP-a. Premda su suci naglasili da to ne prejudicira njihovu odluku, pravni stručnjaci u tome zahtjevu vidjeli su signal da je prvostupanjska presuda ipak neodrživa.

No, tužitelji su brzo odgovorili da to ništa ne mijenja na stvari. – Ako ne postoji odgovornost zbog UZP-a, postoji zapovjedna odgovornost. Osim toga, generali su jednako krivi i kao pomagači u zločinačkom pothvatu – kažu. Obrane su, naravno, na to reagirale suprotno. Drže, ako nema nezakonitog granatiranja, što čitavo vrijeme i iznose, te ako nema UZP-a, ne može se utvrđivati ni alternativna odgovornost i generali trebaju biti pušteni.

Obrana je rekla da nema mjesta utvrđivanju alternativne odgovornosti jer se o tim okolnostima nije uopće raspravljalo u žalbenom postupku.

Gotovina u konačni rasplet ulazi stavom kako mu je kao čovjeku žao za svaki izgubljeni ljudski život i uništenu imovinu, no kako ne može biti odgovoran za to što su drugi učinili ili propustili učiniti dok je on već bio dalje u Bosni. Markač, pak, sa stavom da nije bio dio nikakvog zločinačkog pothvata te da nije planirao, počinio niti prikrio ikakve zločine jer se to protivi njegovim životnim uvjerenjima.

>> 'Pratite od 9.00h u petak uživo na Večernji.hr prijenose iz Haaga i sa zagrebačkog Trga bana Jelačića'

Komentara 17

OB
-obrisani-
15:38 15.11.2012.

Kako god bili osuđeni mi čemo misliti isto o našem obranbenom ratu koji se je vodio na teritoriju Republike Hrvatske , a ne Srbije...i ono najvažnije mi imamo dva čovjeka u Haggu , a Srbija preko 100 koje još podržavaa i Nikolić tako da je cijeli svijet ponovno upoznao što je Srbija i kakva joj je politika zato Europa ne želi imati posla s njom i mislim da su to uvidjeli i u Haggu pogotovo ponašanje Šešelja i Karađića i siguran sam da će Generali na slobodu u petak!

OB
-obrisani-
15:38 15.11.2012.

Hvala vam gospodine Gotovina i Markač što ste s našom vojskom zaustvaili svakodnevno granatiranje Vinkovaca, Osijeka, Sl.Broda, Siska, Karlovca, Gospića, Zadra, Šibenika....od strane Srbočetništva... manjina je terorizirala većinu uz pomoć cijele JNA, hvala vam što ste našoj djeci i budučimm naraštajima dali slobodu.

KA
Karizma
15:17 15.11.2012.

Da Gotovina sad ima takav stav ali je to sad prekasno.Trebao je odmah imati takav stav i birati druge odvjetnike i po svemu bit ce osuđen za ratni zlocin.Ante je jako naivan kad ne vidi da mu od prvog dana pakiraju a on uporno suti.Cermak koji je najodgovorniji za događanja u civilnom sektoru kad su se zlocini dogodili je kupio svoju slobodu a Ante ce biti proglasen ratnim zlocincem bez obzira na kaznu a ona ce biti minimalno za vrijeme provedeno u zatvoru a mozda cak i puno veca.Bar mi je drago da se Ademi izvukao jer je i njemu pakirano a to moze zahvaliti svojoj Ankici.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije