Zapadnom Balkanu treba posvetiti više političke pozornosti. Potrebno je ojačati politički pristup toj regiji i to na takav način koji će biti komplementaran i podržavati agendu proširenja, kaže se u radnom dokumentu Europske službe za vanjsko djelovanje (EEAS) uoči današnjeg sastanka Vijeća za vanjske poslove kojem će nazočiti Gordan Grlić Radman, ministar vanjskih poslova.
Hrvatska će podržati taj smjer, jer rasprava o stanju na zapadnom Balkanu ostaje jedna od prioritetnih točaka za Hrvatsku. Situacija u regiji se pogoršava, podjele se povećavaju i Hrvatska vidi da postoje opasnosti za demokraciju i teritorijalni integritet, što je neprihvatljivo, te će izraziti zabrinutost zbog toga.
Hrvatskoj je posebno u fokusu Bosna i Hercegovina, a rastući unitarizam i separatizam predstavljaju jednaku opasnost za tu državu. Tu zabrinutost dijeli i EU jer u radnom dokumentu stoji da se “situacija u BiH od ljeta drastično pogoršala”.
Neprihvatljiva, zapaljiva retorika koja dovodi u pitanje teritorijalni integritet države pridonijela je povećanim tenzijama na terenu, dodaje se. Ključno rješenje je jednakopravnost sva tri konstitutivna naroda, a reforma izbornog zakona ključno je strateško pitanje da bi se to ostvarilo, smatra Hrvatska. Sigurnost i otpornost Europske unije i regije zapadnog Balkana isprepletene su, naglašava se na kraju u radnom dokumentu EEAS-a.
VIDEO Njemačka prešla pet milijuna zaraženih. Šefica liječnika: Nikada nisam bila toliko zabrinuta pandemijom koliko sam sada