Da je za svako prodano grobno mjesto naplaćivao 10.000 kuna, koliko u prosjeku stoji jedno grobno mjesto u Osijeku, na površini od oko 800 kvadrata, Osječanin Branislav Gavenda danas bi bio bogat čovjek. Na tu bi se površinu moglo "smjestiti" dvjestotinjak pokojnika. A da je sve ove godine, od 1994., kada su njegovoj punici vratili zemljište koje joj je tijekom rata bilo oduzeto, naplaćivali još i grobnu naknadu koja je u Osijeku za grobno mjesto 126, a za grobnicu 162 kune, novca bi imao da cijeli život ne mora više ništa raditi i da pritom svojoj djeci može osigurati normalno školovanje i odrastanje bez ikakvih odricanja.
Pokopani branitelji
Osječanin Branislav Gavenda, naime, vlasnik je 830 metara četvornih groblja u naselju Retfala, na kojem su danas pokopani većinom hrvatski branitelji. Njihove obitelji uredno u gradski proračun uplaćuju godišnju grobnu naknadu iako zemljište na kojem su pokopali svoje najmilije nije u vlasništvu Grada Osijeka, barem ne na papiru. Vlasnik Gavenda od naslijeđenog zemljišta nema ama baš nikakve koristi, zemlju ondje ne može obrađivati kao što je to nekada njegova obitelj radila, a Grad Osijek ga, kako tvrdi Gavenda, ne želi ni besplatno. Zbog toga je odlučio sve prodati.
– Imam i parcelu od 800 kvadrata odmah uz groblje. Gradskoj upravi sam pokušao prodati to zemljište za 150 eura po kvadratu, a ono na kojem se nalazi groblje dati im na poklon. No, oni su me odbili rekavši kako ne mogu kupiti to zemljište iako bih im istu toliku površinu poklonio i napokon bismo sredili te "imovinskopravne odnose" koji su se trebali srediti još prije 15 godina – kaže Gavenda. Budući da gradska uprava, dodaje, za njega nema sluha, prisiljen je prodati i dio zemljišta na groblju.
– Nudio sam im besplatno, oni neće, pa ću sad prodati cijelo zemljište. Grad naplaćuje naknadu za ono što je u vlasništvu moje supruge – ističe Gavenda.
Grad se nije uknjižio
Milan Kamenko, pročelnik gradskog Upravnog odjela za komunalno-stambeno gospodarstvo i promet te zaštitu okoliša, tvrdi da situacija ipak nije takva.
– On je dao na ponudu Gradu parcelu uz groblje i rekli smo mu da smo zainteresirani, ali da trenutačno financijski nismo u mogućnosti kupiti to zemljište. Supruga Branislava Gavende na papirima je vlasnica, no stvarno to nije tako. Oni se tim zemljištem ne koriste 20-ak godina. Njegova punica dobila je naknadu za parcelu kada joj je oduzeta, samo što se tada Grad nije uknjižio kao vlasnik – kaže Kamenko. Dodaje da je gradska uprava u postupku rješavanja vlasničko-pravnih odnosa na svim grobljima i ne boji se da bi naš sugovornik mogao nekome prodati svoj dio.
lova,lova samo lova