S 14 novooboljelih i jednim umrlim u protekla 24 sata, odnosno od subote do nedjelje, u Hrvatskoj je ukupno 2030 zaraženih te 55 umrlih od koronavirusa, priopćio je jučer Nacionalni stožer Civilne zaštite. Petero od 14 novooboljelih je iz Splita, a među njima je još jedan štićenik Doma za starije i nemoćne osobe u Vukovarskoj ulici, u kojem, kako je priopćeno ranije, zdravstvena inspekcija nije utvrdila nepravilnosti u postupanju.
Inspekcija je, podsjetimo, provjeravala okolnosti iz svoga djelokruga, pa ih je zanimalo kako se virus probio u dom. No još se čeka nalaz inspekcije Ministarstva demografije, obitelji, mladih i socijalne politike. Što se pak tiče generalne slike oboljelih od COVID-19 u Hrvatskoj, iz dosadašnjeg razvoja situacije proizlazi da nešto više obolijevaju žene. Do sada je oboljelo i 46 djece do deset godina te 65 u dobi od 10 do 20 godina.
Video: Krunoslav Capak o popuštanju mjera
Prva faza izlazne strategije
Hrvatska od ovog ponedjeljka kreće u prvu fazu svoje izlazne strategije u nošenju s koronakrizom pa se ponovno uspostavlja javni prijevoz, otvaraju se trgovine osim onih u šoping-centrima, galerije, knjižnice, muzeji, antikvarijati. Za djelatnike, ali i korisnike svih tih usluga i djelatnosti, napravljene su stručne preporuke Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo. Preporučuje se da se prostori dezinficiraju, da se na ulazima postavi dezinficijens za ruke, da se rad organizira u dvije smjene, s pauzom od sat vremena između smjena radi dezinfekcije prostora...
- Zahvaljujući epidemiološkoj situaciji koju imamo, to će omogućiti i ljudima i privredi da malo udahnu, da se pokrenu, ali ono što želimo reći jest da smo zajedno postigli ove brojke. Ono što je dopušteno ne mora značiti da moramo koristiti punim kapacitetima, nemojte da moramo ponovno imati nove bolesnike u Zaraznoj. Idemo zajedno odraditi ovu fazu dobro, promišljeno i disciplinirano - apelirala je prof. dr. sc. Alemka Markotić, ravnateljica Klinike za infektivne bolesti "Dr. Fran Mihaljević". Ponovila je da svi moramo shvatiti kako ćemo ove mjere morati dugo prakticirati i da je to važno za sve nas. Napomenula je i kako ćemo lakše preživjeti ljeto ako svaki pojedinac bude discipliniran te je upozorila da bolesti poput koronavirusa mogu biti sezonske bolesti te da na jesen možemo imati povećan broj bolesnika.
Velik rizik od prijenosa
Sljedeće faze otvaranja kreću iduća dva ponedjeljka. Upute za vjerska okupljanja još nisu dovršena, a što se tiče frizerskih i kozmetičkih salona koji počinju s radom 4. svibnja, ravnatelj HZJZ-a doc. dr. sc. Krunoslav Capak rekao je da je zbog bliskog kontakta rizik od prijenosa bolesti visok.
- Detalji preporuka predmet su razgovora između epidemiologa i predstavnika udruga uslužnih djelatnosti koji se bave tim djelatnostima. S obzirom na to da između frizera i klijenta dolazi do bliskog kontakta, sigurno je da će frizeri morati nositi masku i da će ogrtač koji se koristi prilikom šišanja i brijanja trebati biti za jednokratnu uporabu. Isto tako sav alat koji se upotrebljava prilikom šišanja i brijanja morat će biti dezinficiran - rekao je Capak. S prvom fazom izlaza iz ove krize nastavlja se borba protiv te bolesti, a kako je rekao ministar unutarnjih poslova Davor Božinović, dobiti je možemo samo zajedno i s međusobnim razumijevanjem. - Nije normalna situacija i danas se ne vraćamo načinu života kakav je bio prije epidemije - poručio je Božinović.
Šta se čeka, ajmo, ustavna tužba, odmah...!