Predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović razmišlja o iniciranju međunarodnog povjerenstva (u prvom redu između Hrvatske i Srbije), u koje bi bili uključeni i međunarodni forenzičari i ostali stručnjaci, koji bi istražili istinu o sabirnom logoru Nezavisne Države Hrvatske Jasenovcu, odnosno koliko je točno ljudi ubijeno u tom logoru smrti.
Neslužbeno su nam to potvrdili jučer na Pantovčaku nakon što je prekjučer predsjednica RH u intervjuu Hrvatskom radiju rekla da iznimno dobrim smatra prijedlog Ivana Zvonimira Čička, šefa Hrvatskog helsinškog odbora, o osnivanju tog povjerenstva.
Povjesničari protiv
– Da se točno utvrdi prava istina, jer držim da samo istina može pomoći da se pomaknemo naprijed – rekla je u intervjuu predsjednica. Jer, objasnila je, u 21. stoljeću modernom se forenzikom, medicinskom i forenzikom dokumenata, može utvrditi ne samo broj žrtava, “što je nažalost uvijek bio kamen spoticanja i oruđe u rukama raznoraznih kampanja, već i istina što se doista događalo u Jasenovcu, ne samo od 1941. do 1945. godine, nego i kasnije”. Čičak, koji je bio predsjedničin izaslanik u Jasenovcu na službenoj komemoraciji, jučer je novinarima izjavio da je predsjednica povjerenstvo između Hrvatske i Srbije već spomenula srbijanskom predsjedniku Aleksandru Vučiću kada je nedavno bio u službenom posjetu Hrvatskoj na njen poziv. Prema Čičkovoj ideji, predstavnik Memorijalnog centra za žrtve holokausta Yad Vashem bio bi čelnik te komisije, a članovi bi bili predstavnici Hrvatske, Srbije, Katoličke i Pravoslavne crkve te Svjetskog židovskog kongresa.
No prijedlog takvog povjerenstva, koje je na važnosti dobilo predsjedničinom podrškom, nije naišao na odobravanje među povjesničarima. Njene izjave iznenadile su povjesničara Tvrtka Jakovinu.
– Kao prvo, žao mi je što predsjednica i njeni savjetnici ponavljaju prijedloge srpskog povjesničara Bulajića koji je bio glavni napuhivač broja žrtava u Jasenovcu iz 80-ih godina 20. stoljeća. Velikosrpski krugovi 80-ih godina prošlog stoljeća predlagali su upravo taj koncept – kaže Jakovina. Kao drugo, dodaje, za vrijeme vlasti stranke (HDZ) čija je članica bila i predsjednica RH otvoreno je osam novih studija povijesti u Hrvatskoj, a otvoreni su i novi instituti, a postoji, kaže, i javna ustanova Jasenovac koja desetljećima radi i na istraživanju broja ubijenih u Jasenovcu.
– I ta brojka iznosi 83.857 ljudi. Ako netko misli da se međunarodnom komisijom može rješavati dvojbe u znanosti, onda čini veliku štetu znanosti i o znanosti ništa ne zna. Znamo jako dobro o čemu govorimo kada govorimo o Jasenovcu – kaže Jakovina koji tu izjavu predsjednice vidi prije svega kao još jedan udar na struku. Ni povjesničar Ivo Lučić ne pozdravlja predsjedničinu ideju. – Zašto bismo Srbiji dali nadležnost nad našom poviješću? Gledajući situaciju u Srbiji, i političku i u znanstvenoj zajednici, uzimajući u obzir i komisiju o Alojziju Stepincu, od povjerenstva koje predlaže predsjednica ne bi bilo ništa. Ono možda dobro zvuči, ali ne bi ostvarilo baš ništa. Ako već želimo u suradnji s neovisnim stručnjacima istražiti povijest Jasenovca, onda partnere trebamo tražiti u Europskoj uniji, a ne u Srbiji. Pitanje Jasenovca u Srbiji nije pitanje znanosti, nego političkih pozicija koje prikupljaju poene na toj temi i zaoštravanju odnosa s Hrvatskom – smatra Lučić. On smatra da Srbiju uopće ne zanima ulazak u Europsku uniju, nego političke elite u Srbiji na antagonizaciji odnosa s Hrvatskom grade svoju popularnost u srpskoj javnosti.
– Neka se Belgija i Francuska, tradicionalni prijatelji Srbije, brinu o njenom eventualnom ulasku u EU, zašto bi na to pazila Hrvatska? – smatra Lučić.
Predlagao i Letica
Predsjednica je u izjavi o međudržavnom povjerenstvu za Jasenovac vjerojatno inspirirana i Vladinim povjerenstvom za suočavanje s prošlošću koje se bavilo prijeporima u hrvatskoj povijesti, ponajprije pozdravom “za dom spremni”. I prije Čička i predsjednice na stranicama Večernjeg lista u veljači ove godine osnivanje takvog povjerenstva za Jasenovac predložio je politički analitičar Slaven Letica. Apel je uputio premijeru Plenkoviću.
Srbija je najneprijteljskija zemlja prema hrvatskoj sto su pokazali kroz povijest... ....zrtve i ostatke zrtava u Jasenovcu mora i moze istraziti samo hrvatska ne radi stbijanaca nrgo radi nas samih . ....hrvatska ima institucije i potrebita sredstva za tu namjenu..