NESREĆA U JUŽNOJ KOREJI

Zašto se na kraju piste nalazi zid u koji je udario zrakoplov? 'Kriminalno je da se on nalazi tamo'

Foto: REUTERS
1/9
Autori: vecernji.hr, Hina
30.12.2024.
u 10:18

Na videosnimkama se vidi kako dvomotorac Boeing 737-800 kliže po pisti bez stajnog trapa, udara u zid i eksplodira u golemoj vatrenoj kugli.

Poginulo je 179 osoba, a dvije su spašene iz zrakoplova koji je prevozio 181 osobu i srušio se u nedjelju na Međunarodnom aerodromu Muan u Južnoj Koreji, izvijestila je novinska agencija Yonhap, pozivajući se na službe za spašavanje, prenosi Reuters. Let kompanije Jeju Air 7C2216, koji je dolazio iz tajlandskog glavnog grada Bangkok sa 175 putnika i šest članova posade,  pokušao je sletjeti oko devet sati ujutro po lokalnom vremenu u zračnu luku na jugu zemlje, objavilo je južnokorejsko ministarstvo prometa.

Dvoje ljudi, članova posade je spašeno. Radi se o najsmrtonosnijoj zrakoplovnoj nesreći u Južnoj Koreji ikada i najgoroj nesreći nekog južnokorejskog zračnog prijevoznika u zadnjih 30 godina. Na videosnimkama se vidi kako dvomotorac Boeing 737-800 kliže po pisti bez stajnog trapa, udara u zid i eksplodira u golemoj vatrenoj kugli. Druge fotografije prikazuju dim i vatru oko dijelova letjelice. Dvoje članova posade, muškarac i žena spašeni su iz repa plamtećeg zrakoplova, rekao je na konferenciji za novinare šef vatrogasaca Lee Jung-hyun.

"Samo je rep donekle čitav, ostatak (aviona) je neprepoznatljiv", izjavio je. Dodao je da se više ne radi o akciji spašavanja, nego potrage za tijelima koja su ispala iz zrakoplova. To je najteža nesreća neke južnokorejske aviokompanije od 1997. kada je u padu zrakoplova Korean Aira na Guamu poginulo više od 200 ljudi, pokazuju podaci ministarstva prometa.

Stručnjaci za zrakoplovnu sigurnost tvrde da bi vlasti aerodroma u Južnoj Koreji trebale odgovoriti na ozbiljna pitanja vezana za betonski zid s kojim se sudario zrakoplov, pri čemu je život izgubilo 179 ljudi. David Learmount, vodeći stručnjak za zračnu sigurnost, izjavio je za Sky News da je sudar sa zidom, koji je podržavao sustav za navigaciju na kraju piste, bio "ključni trenutak" katastrofe. "Ne samo da ne postoji opravdanje za [njegovu prisutnost], već mislim da je gotovo kriminalno da se on nalazi tamo," rekao je Learmount.

Svjedoci su izvijestili o velikom broju ptica u blizini piste neposredno prije nesreće. Kontrolni toranj upozorio je pilota na mogućnost sudara s pticama, što može prouzročiti ozbiljnu štetu zrakoplovu. Minutu nakon upozorenja, posada zrakoplova poslala je signal za pomoć. Prilikom slijetanja na drugom pokušaju, u 9:03 sati, zrakoplov nije imao spušten stajni trap. Unatoč ovim okolnostima, Learmount smatra da su putnici imali šansu preživjeti, budući da je pilot uspio zadržati kontrolu nad zrakoplovom i prizemljiti ga, iako pri velikoj brzini.

"Pilot ga je prizemljio savršeno uzevši u obzir situaciju; išli su vrlo brzo, ali zrakoplov je ostao netaknut dok je klizio po pisti," rekao je Learmount. Međutim, kad je zrakoplov stigao do kraja piste i udario u zid, gotovo je trenutno bio uništen. "Takva struktura ne bi smjela biti tamo," dodao je. "To je strašno. Nevjerojatno strašno."

1/12

Međunarodni aerodrom Muan otvoren je 2007. godine i danas predstavlja važan regionalni centar na jugu Južne Koreje. Aerodromom upravlja državna tvrtka Korea Airports Corporation. Satelitske snimke pokazuju da je betonska struktura godinama stajala na južnom kraju piste, blizu ograde koja označava granicu aerodroma. Ovo otvara pitanja o dizajnu i sigurnosnim standardima aerodroma te potencijalnoj nepažnji pri upravljanju infrastrukturom.

Komentara 6

Avatar Behemot
Behemot
14:13 30.12.2024.

Boeing pokušava na sve moguće načine pronaći krivca kako ne bi platili odštetu obiteljima poginulih. Avion je prinudno sletio zbog jata ptica, da je bio ispravan normalno bi zakočio prije kraja piste. Boeing ima katastrofalne propuste na svim poljima, civilnom, vojnom i svemirskom programu. To je posljedica zapošljavanja nestručnih osoba po ključu: 10% LGBT, 5% Transrodni, 15% crnci, 10% Latino, 5% zaostali, idiokracija na djelu.

MM
Marljivi mrav
11:51 30.12.2024.

Betonski zid umjesto pješčane ravne površine koja bi sve ublažila??? Trebalo bi svetski standard uvest za piste.

Avatar kozorog
kozorog
11:12 30.12.2024.

u zemlji u kojoj svakog premijera i predsjednika zatvaraju u zatvor, je ovo očekivano. nije južna koreja samsung, lg, hyundai. ona je zemlja u kojoj se jedu psi, opijaju se do besvijesti, ovisni o plastičnim operacijama, narod uvjerili da se na poslu moraju dokazivati svaki dan, pa rintaju ko marva, svi nose maske (pa zašto ako su tehnološki tako napredni...). opsjednuti tehnologijom, i pretjeranom radnom etikom, je od naroda napravila polurobote, zemlja sa sve starijim stanovnicima je osuđena na propadanje. kao i japan. nema tu budućnosti, za 100 godina će kruha biti gladni.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije